Skip to main content
Kripto HaberleriNFT Haberleri

Metaverse dijital evreninde nasıl dijital varlık satın alabilirsiniz?

Yazan Aralık 24th, 2021Yorum Yazılmamış

Meta evren, internette sanal eğlence ve işletmelerle dolu interaktif dünyalar inşa eden bir avuç platformdan ibarettir. İki büyük metaverse (Sandbox ve Decentraland) platformunda “arazi” sadece sınırlı sayıda vardır.

Dijital arsa nedir?

Herhangi bir platformda dijital gayrimenkullere yatırım yapmaya karar vermeden önce, dijital bir arsanın ne olduğunu anlamanız gerekir.

Çoğu platformda, “kara” arazileri, metaverse dünyasının bütününü oluşturan bir harita üzerinde X ve Y koordinatları ile temsil edilir. Her arsa, doğrudan platform tarafından bir tüketiciye ya da en popüler olanı OpenSea olan ikincil bir pazar tarafından satılan bir NFT’ye dönüştürülür. Bir NFT aracılığıyla bir arsa satın aldığınızda, satışınız verilen platformun blok zincirine kaydedilir ve metaverse içindeki o arazinin tek sahibi olursunuz.

Ama dijital bir arsa satın almadan önce, gerçekte ne olduğu ile anlaşmanız gerekir: sanal bir dünyada somut olmayan bir alan. Ve daha da önemlisi, metaverse satın almak metaevrenin geleceğine dair bir bahistir.

Metaverse daha popüler olmaya devam ederse, platformlardaki özelliklerin fiyatı artabilir. Ancak, daha az insan belirli bir platformla etkileşime girerse veya belirli bir kripto para biriminin fiyatı düşerse, arazinin fiyatı da düşebilir.

Ne tür sayılardan bahsediyoruz?

Decentraland arazi için minimum fiyat, Çarşamba itibariyle, yaklaşık 3.087 Eter, ya da 13.675$ eşdeğeri, OpenSea. Çarşamba sabahı Sandbox arazi ucuz parçası hakkında değer 2.968 Eter, OpenSea göre, ya da yaklaşık $13,135.

Dijital arazi satın almaya hazırlanın.


Arazi satın almadan önce, bir kripto cüzdanı kurmanız gerekir. Arazi satın almak için yaygın olarak kullanılan bir cüzdan MetaMask olarak adlandırılır ve Sandbox, Decentraland ve OpenSea tarafından kabul edilir. Bir MetaMask cüzdanı kurmak için uygulamayı telefonunuza veya Google Chrome tarayıcı uzantısı aracılığıyla indirmeniz gerekir. MetaMask’i (veya başka bir tür kripto cüzdanı) indirdikten sonra, bir şifre oluşturmanız istenir ve daha sonra kimliğinizi doğrulamak için kullanacağınız gizli bir ifade verilecektir. Bir kripto cüzdanı oluşturduktan sonra Sandbox veya Decentraland’da bir hesap açmak için bu cüzdanı kullanabilirsiniz. Unutmayın, yatırım yapmadan önce belirli bir metaverse platformunu keşfetmek önemlidir.

Bir cüzdan aldıktan sonra, bir kripto para birimi için ABD doları (veya kullandığınız para birimi) değiştirmeniz gerekecektir. Para veya kredi kartınızı kullanarak MetaMask Google Chrome uzantısında arazi alımları için en yaygın kullanılan kripto olan Eter’i kolayca satın alabilirsiniz. MetaMask, satın alma işlemini tamamlamak için sizi Wyre veya Transak kripto alışverişlerine yönlendirecektir. Wyre ve Transak’ın ABD dolarını Eter’e (veya diğer kripto para birimlerine) dönüştürmek için bir işlem ücreti aldığını unutmayın.

Doğru mülkü bulmak

Cüzdanınızda kripto bulunduktan sonra farklı platformlarda özellikleri keşif yapmaya başlayabilirsiniz. Sandbox ve Decentraland hem doğrudan arazi satmak, ancak Sandbox arazi üzerinde şirket tarafından dalgalar halinde serbest bırakılır, en son 2 Aralık’ta oldu. MetaMetric Solutions kurucularından Ryan Baue, yüksek talep nedeniyle bu dalgaların genellikle saniyeler içinde tükendiğini söyledi.

“Bu yılın başlarında, her hafta yapıyorlardı, “Dedi. “Bazen dalgalar arasında bir ay vardır, ama bu şekilde pazara girerler, birincil dalga satışlarından geçer.”

En iyi şansınız OpenSea gibi ikincil bir pazarda arazi satın almak olabilir. OpenSea’de “Sandbox” aranması veya OpenSea’de Decentraland sayfasını aramak ve gezinmek, satışa sunulan birçok parseli getirecektir.

MetaMetric Solutions’un kurucularından Chad Diefenderfer, ikincil bir pazardan satın alıyorsanız doğrulanmış arazi satıcılarına bakmanın önemli olduğunu söyledi. Sandbox ve Decentraland’daki doğrulanmış arazi OpenSea’deki teklifle mavi bir onay işaretine sahip olacak ve gayrimenkul satın almak için en güvenli seçenektir.

“Herkes sahte OpenSea, Sandbox veya Decentraland sözleşmeleri yapabilir. Yani sadece ne yaptığınızı doğrulayın” dedi Diefenderfer.

Uyarı: Bir metaverse platformda satın almak istediğiniz yerde arazi bulmak zor olabilir. İsterseniz, arama yapmanıza yardımcı olması için bir metaverse komisyoncu veya danışman da kiralayabilirsiniz. NFT Property Group, MetaMetric Solutions ve Metaverse Group gibi şirketler, belirli konumlardaki arazileri aramak veya Sandbox veya Decentraland’da en iyi değer arazilerini bulmak için size bir gayrimenkul danışmanı atayabilir. İkincil pazar WeMeta, kendi başınıza yapmayı seçerseniz arazi satın almak için basit bir arayüz sunar.

Baue, “Bir şey satın almadan önce etrafa bakmak ve araştırmanızı yapmak gerçekten işe yarıyor, çünkü insanların bunları satışa listelediklerinde sorabileceklerinin sınırı yok,” dedi.

Topraklarınızı satın alma, tutma veya satma


İstediğiniz mülkü bulduktan sonra genellikle bir teklif verebilir veya doğrudan satın alabilirsiniz.

Satın alma satıcı tarafından onaylandıktan sonra, arazi kripto cüzdanınızda görünecektir. Güvenlik için Baue, Fortune’a toprak sahiplerinin hırsızlığa karşı korunmak için arazilerini donanım cüzdanına yedeklemelerinin önemli olduğunu söyledi.

Diefenderfer, “Donanım cüzdanının önemini yeterince vurgulayamıyorum,” dedi. “Twitter ve diğer çeşitli yerler, NFT, ETH alan insanların ve onlardan çalınan çeşitli dijital varlıkların hikayeleriyle dolu çünkü uygun güvenlik protokollerini kullanmıyorlar.”

Donanım cüzdanı, para veya NFT’ler cüzdanınızdan aktarıldığında iki adımlı doğrulama ekleyerek arazinizi kimlik avı girişimlerinden korumak için kullanabileceğiniz fiziksel bir USB sürücüsdür. Ayrıca ekstra bir koruma katmanı ile dünyadaki herhangi bir bilgisayardan güvenli bir şekilde satmak için araziye erişmek için sürücüyü kullanabilirsiniz.

Arazinizi satın aldıktan sonra tek sahibi sizsiniz, üstteki metaverse platformu değil. Dijital planınızı Sandbox veya Decentraland’da ziyaret edebilir ve platformların yapı altyapısıyla şeyler oluşturabilirsiniz. Aynı zamanda fiziksel dünyada olduğu gibi, toprağınıza gelecek ve bir ücret karşılığında vizyonunuzu oluşturacak bir geliştirici veya mimar da kiralayabilirsiniz.

Arsanızı satın aldığınız platformda arazi fiyatı artarsa, arazinizi OpenSea’de de satabilirsiniz. Ya da tutunabilir ve fiyatın ne kadar yüksek olacağını görebilirsiniz (unutmayın, sadece sınırlı sayıda arsa serbest bırakılacaktır).