Skip to main content
Kripto Haberleri

Metaverse ETF’leri İçin Dosyalanan ProShares

Yazan Aralık 29th, 2021Yorum Yazılmamış

ETF ihraççısı ProShares, metaverse odaklı ilk borsa işlem fonunu piyasaya çıkardı.

ProShares, ilk ABD Bitcoin ETF’sinin arkasındaki şirket, şimdi metaverse hisse senetlerini izlemeye odaklanan bir ETF yayınlamayı planlıyor. Yönetimde 65 milyar doların üzerinde hissesi bulunan ihraççı, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na talepte bulundu.

The ProShares Metaverse Tema ETF’si takip edecektir. Solactive Metaverse Tema Dizini, metaverse odaklı bir hisse senedi endeksi.

Talebe göre, veri işleme ve donanım da dahil olmak üzere metaverse teknolojisi sağlayan veya kullanan şirketleri takip edecek.

Endeks, AR ve VR endüstrisinde, oyun ve metaverse ile ilgili diğer teknolojilerde çalışan şirketleri içerir. Tabii ki, bu, endeksin neredeyse% 10’unu oluşturan Meta’ya (eski adıyla Facebook) dahildir. Ayrıca oyun devleri de içerir. Birlik Yazılım ve Roblox ve diğer teknoloji devleri, örneğin Elma Alfabe ve Çıt. Gibi yonga üreticileri Nvidia ve Himax teknoloji de endeksin büyük bir payını oluşturuyor. Bununla birlikte, alanın ayrılmaz bir parçası olabilecek belirli teknoloji üzerinde çalışan daha küçük şirketleri de içerir.

ETF şimdi SEC’in onayını bekliyor.

ProShares ETF’leri

ProShares ETF dosyalama, şirketler metaverse ve NFT’lere giderek daha fazla yatırım yaparken geliyor. Metaverse ETF’leri alanı hızla büyüyor. Şu anda fonlar yaklaşık 2,2 milyar dolar sermaye çekiyor. Ayrıca, fonların çoğu 2021’in son çeyreğinde başlatıldı.

ProShares, dijital varlık endüstrisindeki en performanslı EFT ihraççılarından biridir. Bu yılın başlarında, şirket ilk ABD ilk bitcoin ETF’si için onay aldı. Bu, bir sonraki ProShares Bitcoin Stratejisi (BITO) ETF doğrudan bitcoin yerine bitcoin vadeli işlem sözleşmelerine yatırım yapar. Bu nedenle, geleneksel yatırımcıların kriptoya maruz kalmalarını sağlar. EFT, lansmanın üzerinden sadece 2 gün içinde yönetim altında 1 milyar dolara ulaştı.  O zamandan beri, daha fazla kripto ETF’si takip etti ve 60 milyar dolardan fazla birleşik değere ulaştı.

The Metaverse

Metaverse, kullanıcıların birbirleriyle ve çevreyle etkileşim kurmasına izin veren sanal bir alandır. Facebook, odağının nerede durduğunu göstermek için adını Meta olarak değiştirdiğinde fikir geniş bir tanıtım kazandı. Meta ayrıca, metaverse için önemli bir donanım parçası olan VR gözlükleri oluşturmaya odaklanan bir şirket olan Oculus’un da sahibidir.

Metaverse endüstrisi çok çeşitli potansiyel kullanımlara sahiptir. Ana kullanımı büyük olasılıkla oyun ve sosyal medyada olacak. Bu endüstrilerin her ikisinde de, muhtemelen blockchain teknolojisine, özellikle de NFT’lere güvenecektir. Örneğin, birçok oyun NFT’ler şeklinde dijital gayrimenkuller yayınlar.

Uzmanlar, küresel metaverse pazarının 2020’de yaklaşık 48 milyar dolar değerinde olduğunu tahmin ediyor. Ayrıca 2028’de 872 milyar dolara yükselmesini bekliyorlar ve bu da yıllık %44’lük bir büyüme oranına denk. Meta tek başına geliştirmek için 10 milyar dolar harcama sözü verdiği için hızlı büyüme şaşırtıcı değil.

Bununla birlikte, tüm teknoloji stokları gibi, büyük merkez bankalarının faiz oranlarını yükseltmesi durumunda metaverse hisse senetleri zarar görebilir. Teknoloji hisse senetleri büyük ölçüde hızlı büyümeye güveniyor ve bu da onları faiz oranlarına duyarlı hale getiriyor. Bu risklere rağmen, birçok kişi alanın patlamayı haklı çıkaracak kadar büyüyeceğine inanıyor. Bu, ona uzaktan bağlı herhangi bir şirketin bile bir destek aldığı gerçek bir metavers çılgınlığına yol açtı.

Benzer bir patlama Çin’de metaverse hisse senetlerinde de yaşanıyor. Orada, yatırımcılar resmi uyarılara rağmen metaverse her şeyi satın alıyorlar. Yabancı teknoloji şirketlerine yönelik politikaları nedeniyle, Çin büyük olasılıkla kendi metaverse ekosistemini geliştirmek zorunda kalacak.

En son makalelerimizden haberdar olun