Skip to main content
Kripto Haberleri

Metaverse Nedir ve Nasıl Çalışır?

Yazan Ocak 4th, 2022Yorum Yazılmamış

Metaverse, 2021’de özellikle Facebook’un kendisini “Meta” olarak yeniden markalaştırmasından sonra en popüler terimlerden biriydi. Yeni Yıl ortaya çıkarken, etrafındaki vızıltıların genişleyip dünyayı kasıp kavurmasını bekleyebiliriz. Bununla birlikte, Metaverse fikri birçokları için hala biraz bulanık. Bu yüzden sizin için şifresini çözmek için buradayız.

Metaverse ve Buzz

Metaverse Group, NFT tabanlı bir metaverse Emlak şirket, yakın zamanda 2.43 milyon dolara bir sanal arazi parseli satın aldı. Birden herkes Metaverse hakkında konuşmaya başladı. 28 Ekim 2021’de Facebook, Meta Platforms Inc veya Meta olarak yeniden markalandığını duyurdu. Böyle bir adlandırmanın arkasındaki neden açıktır. Sosyal ağ devi, ağ oluşturma, iletişim ve dijital deneyimlerin kaçınılmaz geleceğinden şimdiden yararlanıyor.

Ek olarak, raporlar Microsoft’un Metaverse’ini oluşturmaya ve Mesh olarak adlandırmaya çalıştığını gösteriyor. Pek çok özelliğinin yanı sıra kullanıcıların holografik benliklerini diğer kullanıcılara yansıtabilmelerini sağlamalıdır. Platform, “holoportation” adı altında Metaverse konseptiyle birleştirilmiş sanal ve artırılmış gerçeklikleri kullanmalıdır.

Özellikle ilgi çekici olan, Roblox gibi gelişmiş metaverse oyun platformlarının ortaya çıkmasıdır. 2006’da piyasaya sürüldü ve şu anda ABD’de türünün en popüler hizmetlerinden biri. Bu sayede oyuncular oyunlarını oluşturabilir ve gerçek para kazanmak için bunlardan para kazanabilir. ödül kazanmak. Nike bile Roblox ile ortaklığını duyurdu ve Metaverse’in endüstriler arasında öfkeli bir vızıltı olduğunu belirtti.

Metaverse nedir?

İlginç bir şekilde, terim bilimkurgudan gelir ve ötedeki ve “evren” anlamına gelen ‘meta’ kelimelerini birleştirir. Birlikte, “gerçek zamanlı işlenmiş 3B sanal dünyaların devasa ölçekli ve birlikte çalışabilir bir ağına” atıfta bulunuyorlar. Metaverse Astarı. Kullanıcılar, her biri kendi mevcudiyet duygusuna sahip bu birbirine bağlı dünyaları aynı anda deneyimleyebilir.

Buna göre risk sermayedarı Matthew Ball, Metaverse “kimlik, geçmiş, yetkiler, nesneler, iletişimler ve ödemeler dahil olmak üzere verilerin sürekliliğine” dayanır. Bugün kullandığımız şekliyle İnternet’in uzak bir halefi olarak hayal edilebilir. Ancak, ikisi birbirinin yerine kullanılamaz veya değiştirilemez. Bunun yerine, Metaverse interneti dönüştürebilir ve geliştirebilir ve yepyeni, eşi görülmemiş bir keşif yolu olarak ortaya çıkabilir.

Metaverse, birçok farklı paylaşılan dünyayı içeren sanal bir dünya olacaktır. Orada arazi ve bina alıp satabilir ve gerçek hayata karşılık gelen veya tamamen farklı sanal avatarlar geliştirebilirsiniz. Alternatif olarak, sanal kimlikler kurabilir, arkadaşlar edinebilir, yerleri ziyaret edebilir, mal ve hizmet satın alabilir, etkinliklere katılabilir vb.

Fikrin Kökenleri

Terim ilk olarak Neal Stephenson’ın 1992 romanı Snow Crash’de ortaya çıktı. Meta, “kamuya sunulan veya dünya çapında bir fiber optik ağının sağlayacağı” hayali bir yerdi. Ayrıca, geliştiriciler “binalar, parklar, işaretler ve ayrıca havada asılı duran geniş ışık gösterileri, üç boyutlu uzay-zaman kurallarının göz ardı edildiği özel mahalleler ve serbest savaş gibi gerçekte var olmayan diğer şeyleri inşa edebilirler. insanların avlanıp birbirlerini öldürebilecekleri bölgeler.”

Kitabın piyasaya sürülmesinden ve kavramın popülerleştirilmesinden bu yana, Metaverse popüler kültürde sıkça ortaya çıktı. Yine de ortak payda Metaverse, insanların her şeyi gerçek hayatta olduğu gibi yapabileceği sanal bir gerçekliktir.

Metaverse’den Bazı Örnekler

Facebook’un Meta’sı

Facebook, Meta olarak yeniden markalaştı ve 2014 yılında Oculus’u satın alması da dahil olmak üzere bu alana önemli yatırımlar yaptı. Platform, insanların çalışırken, seyahat ederken veya dinlenirken dijital avatarları ve VR başlıklarını kullanabilecekleri sanal bir dünyayı görselleştirir. Meta CEO’su Mark Zuckerberg’e göre, “Bir sonraki platform ve ortam, yalnızca ona bakmakla kalmayıp, deneyimin içinde olduğunuz yerde daha da sürükleyici ve somutlaştırılmış İnternet olacak ve biz buna metaverse diyoruz.”

Microsoft’un Holoportasyonu

En heyecan verici Metaverse uygulamalarından biri, hologramları ve genişletilmiş gerçeklik uygulamalarını karıştıracak. Microsoft, ikincisini Mesh platformunda geliştiriyor. Bu platform, gerçek dünyayı artırılmış ve sanal gerçeklikle birleştirmelidir. Ayrıca, kullanıcıların 2022’de Microsoft Teams hesapları aracılığıyla hologramlar ve avatarlar oluşturmalarını sağlayacak. Son olarak, perakende ve çalışma alanları için 3D sanal alanları keşfetmeyi hedefliyor.

Epik Oyunlar

Epic Games CEO’su Tim Sweeney kısa süre önce, “Epic’in metaverse inşa etmeye yatırım yaptığı bir sır değil” dedi.

Oyun devi, Ariana Grande ve Travis Scotto konserlerine, film fragmanlarına ve müzik çıkışlarına ev sahipliği yaptı. Ama en önemlisi, Martin Luther King Jr.’ın ikonik ‘Bir Hayalim Var’ konuşmasına sürükleyici yeniden hayaller olarak ev sahipliği yaptı. Bu, Metaverse’in gelecekte deneyimleri ve kişilikleri nasıl özelleştirip canlandırabileceğinin bir örneğidir. açık dünya oyunları.

Minecraft

Birçoğu, sevilen Minecraft sanal evrenini Lego ile karşılaştırır çünkü oyuncuların dijital karakterlerini oluşturmalarına olanak tanır. Ek olarak, aylık 140 milyonun üzerinde aktif kullanıcıyla oyun içi kaynakları kullanarak istediklerini inşa edebilirler; platform, pandemi sırasında sanal bağlantılara daha fazla güvenmek için yeniden düzenlendi. Bu nedenle, Metaverse kavramına giderek yaklaşıyor.

Metaverse’in Geleceği

Metaverse’in olasılıklarını ve kapsamını tahmin etmek neredeyse imkansızdır. Bununla birlikte, Metaverse’in gerçek hayatı tamamen kopyalayabileceği göz önüne alındığında, beklentileriyle ilgili sorular hala boldur.

Blok zinciri tabanlı Metaverse’deki çeşitli platformlar, artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik teknolojisini Metaverse konseptiyle birleştirir. Bu, gelecekteki kullanıcılar için alanda daha geniş etkileşimler sağlamalıdır. Ayrıca Facebook, Google, Microsoft ve daha pek çok küresel dev, bulut bilişim ve sanal gerçekliğe yatırım yapıyor. Bu şekilde, metaverse kavramının büyümesini ve benzeri görülmemiş gelişimini tahmin ederler.

Kesin olan şu ki Metaverse yapım aşamasındadır. herkes kurumsal devler teknoloji liderlerine ve meraklı son kullanıcılara, yaratılmasında yardımcı olacaktır. Sonuçta, Metaverse, tıpkı İnternet’in sahip olduğu gibi, ana akımın önemli bir parçası haline gelecektir.

En son makalelerimizle güncel kalın