Skip to main content
Kripto Haberleri

Metaverse Nedir?

Yazan Aralık 24th, 2021Yorum Yazılmamış

Sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik ve kullanıcıların dijital evrende “yaşadığı” video gibi birden fazla teknoloji unsurunun birleşimidir. Metaverse destekçileri, kullanıcılarının konserler ve konferanslardan dünyanın dört bir yanındaki sanal gezilere kadar her şey aracılığıyla arkadaşlarıyla çalışmalarını, oynamasını ve bağlantıda kalmasını hayal ediyor.

Metaverse’in Bazı Örnekleri Nelerdir?

Meta

Eskiden Facebook olarak bilinen teknoloji devi, 2014 Oculus’un satın alınması da dahil olmak üzere sanal gerçekliğe önemli yatırımlar yaptı. Meta, dijital avatarların VR kulaklıkları kullanarak iş, seyahat veya eğlence yoluyla bağlandığı sanal bir dünya öngörülüyor. Zuckerberg metaverse üzerinde boğa yapıyordu, bildiğimiz gibi internetin yerini alabileceğine inanıyordu. Meta CEO’su Mark Zuckerberg geçen ay şirketin yeniden markalaşmasını açığa çıkardıktan sonra, “Bir sonraki platform ve orta, sadece bakmakla kalmayıp, deneyimin içinde olduğunuz daha da sürükleyici ve somutlaşmış internet olacak ve buna metaverse diyoruz,” dedi.

Microsoft

Yazılım devi halihazırda hologramları kullanıyor ve gerçek dünyayı artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklikle birleştiren Microsoft Mesh platformu ile karışık ve genişletilmiş gerçeklik (XR) uygulamaları geliştiriyor. Microsoft, bu ayın başlarında, hologramlar ve sanal avatarlar da dahil olmak üzere karma gerçekliği 2022’de Microsoft Teams’e getirme planlarını gösterdi. Gelecek yılın çalışmalarında da: perakende ve işyerleri için keşfedilebilir 3D sanal bağlantılı alanlar. ABD Ordusu şu anda Microsoft’la birlikte askerlerin eğitmeleri, prova yapmaları ve savaşmaları için geliştirilmiş bir gerçeklik Hololens 2 kulaklık üzerinde çalışıyor. Bunun ötesinde Xbox Live, dünya çapında milyonlarca video oyunu oyuncuyu da bağlıyor.

Epic Games

Fortnit’ı geliştiren şirketin CEO’su Tim Sweeney, “Epic’in metaverse inşa edilmesine yatırım yaptığı bir sır değil.” Ariana Grande ve Travis Scott gibi konserler düzenliyor, film fragmanları ve müzik gösterileri ve hatta Martin Luther King Jr’ın “sürükleyici” yeniden hayal edişleri. s 1963 tarihi “Ben bir rüya var” konuşma. Ve MetaHuman Creator ile fotogerçekçi dijital insanlar geliştiriyor. Bu, gelecekteki açık dünya oyunlarında dijital görsel ikizinizi nasıl özelleştirebilirsiniz.

Roblox

2004 yılında kurulan platform, kullanıcıların ev inşa edebileceği, çalışabileceği ve senaryolar oynayabileceği Bloxburg ve Brookhaven gibi rol yapma teklifleri de dahil olmak üzere kullanıcı tarafından oluşturulan oyunların puanları barındırıyor. Roblox, bu yıl halka açıldıktan sonra 45 milyar dolardan fazla değerdedir. Mart ayında halka arz yapıldığı gün, Roblox’un kurucusu ve CEO’su David Baszucki, platformun “#Metaverse vizyonumuzu yerine getirmeye bir adım daha yaklaşmasına” yardımcı olan herkese teşekkür ederim tweetledi. O zamandan beri Roblox, oyuncuların taze Vans donanımlarıyla giyinebilecekleri ve sanal benliğiniz için kıyafet ve aksesuar satın alabileceğiniz sınırlı bir Gucci Bahçesi açtığı sanal bir kaykay parkı olan Vans World yaratmak için kaykay ayakkabısı şirketi Vans ile bir araya geldi.

Minecraft

Çocukların sevdiği bir diğer sanal evren olan Microsoft’a ait Minecraft, aslında oyuncuların kendi dijital karakterlerini oluşturabilecekleri ve arzuladıkları her şeyi oluşturabilecekleri Legos’un dijital eşdeğeridir. Ağustos ayı itibariyle Minecraft 140 milyondan fazla aylık aktif kullanıcıya sahiptir. Salgın sırasında, sanal bağlantılara daha fazla güvenmek zorunda kalan çocuklar arasında popülaritesi patladı.

Bazı az bilinen şirketler kendi çevrimiçi dünyalarını başlattı. 2003’te kurulan online fantezi dünyası Second Life, alternatif bir gerçeklik olarak ikinci on yılında.