Skip to main content
Kripto Haberleri

‘Metaverse’, Oxford’da Yılın Sözü için ilk 3 yarışmacıdan biri

Yazan Kasım 23rd, 2022Yorum Yazılmamış

“Metaverse” kelimesi, Oxford English Dictionary’nin yayıncısı Oxford University Press (OUP) tarafından yürütülen bir yarışmada Oxford “Yılın Kelimesi” (WOTY) ödülünü almaya çalışan üç kelimeden biridir.

OUP, 22 Kasım’da yarışmanın lansmanını ve 2022 için üç finalist sözünü resmen duyurdu ve bu yıl, halkın WOTY için oylamaya ilk kez katılabileceği tarih oldu.

“Metaverse”, “#IStandWith” ve “Goblin Mode” terimlerine karşı yarışacak.

OUP’nin Metaverse video konuşmasında, bunu “kullanıcıların birbirlerinin avatarları ve çevreleriyle sürükleyici bir şekilde etkileşime girdiği varsayımsal bir sanal gerçeklik ortamı” olarak tanımladı.

Videoda “Terim, Oxford İngilizce Sözlüğünde ilk kaydedilen kullanımın 1992’de Neil Stephenson tarafından yazılan bilim kurgu romanı Snow Crash ile 1990’lara kadar uzandığını” belirtiyor.

Oxford, “Metaverse” kullanımının Ekim 2021’e kıyasla Ekim 2022’de dört katına çıktığını kaydetti. Videoda, sanal gerçeklik ortamlarında yer alan daha fazla yaşam tarzı ve işle ilgili faaliyetlerin “etik ve fizibilite konusunda daha fazla tartışmaya” yol açabileceği belirtildi. tamamen çevrimiçi bir geleceğin.”

Diğer iki WOTY adayına gelince, “#IStandWith” siyasi aktivizm için giderek daha fazla kullanılan bir ifade haline gelirken, “Goblin Modu”, kişinin “normale dönmeyi” reddettiği ve bunun yerine yaptığı, COVID-19 sonrası bir kilitleme konsepti olarak ortaya çıktı. ne yapmak istiyorlar

Üç cümlenin nasıl seçildiğine gelince, OUP, adayları üçe indirgemek için bir dil veri sistemi üzerinde analiz yaptıklarını belirtti.

“Metaverse” veya diğer iki adaya resmi olarak oy verebilmek için seçmenlerin oylarını Oxford Languages’in web sitesinde kullanmaları gerekmektedir.

Şimdiye kadar 237.000’den fazla oy kullanıldı ve oylama 2 Aralık’ta sona erecek.

Oxford, kazanan kelimenin ne zaman açıklanacağını belirtmedi.

İlişkili: Blok zincirinde metaverse nedir? İnternet özellikli bir sanal dünyada yeni başlayanlar için bir rehber

OUP tarafından yapılan bir Twitter anketini yazarken, 929 seçmenin %63’ünün “Goblin Modu”nu tercih ettiğini, ardından %22 ile “Metaverse” ve ardından %15 ile “#IStandWith”i tercih ettiğini gösteriyor:

Anketin sonuçları ne olursa olsun, uluslararası danışmanlık firması McKinsey tarafından Metaverse ile ilgili teknolojilerin 2030 yılına kadar 5 trilyon dolar değerinde olacağını tahmin eden yakın tarihli bir raporla, Metaverse’nin yakın gelecekte önemli bir endüstri olacağı tahmin ediliyor.

Yatırım bankası Citi, Metaverse ekonomisi için toplam adreslenebilir pazarın aynı zaman diliminde 8-13 trilyon dolar aralığına düşebileceğini söyleyerek bu tahmini yükseltti.

Metaverse’nin anlaşılması, en önemli ölçüde blok zinciri ve kripto para birimi endüstrisinin yanı sıra Meta CEO’su Mark Zuckerberg’in Ekim 2021’de Facebook’u Meta olarak yeniden markalaştırması ve Reality Labs işi aracılığıyla Metaverse ürünlerinde yaptığı son gelişmelerden etkilenmiştir.