Skip to main content
Kripto HaberleriNFT Haberleri

Metaverse’de nasıl alışveriş yapılır?

Yazan Aralık 24th, 2021Yorum Yazılmamış

Alışveriş, tasarım kıyafetleri satın almaktan Snoop Dogg’a bitişikteki sanal bir ev satın almaya kadar bu gelişmekte olan sanal dünyayı oluşturan platformların büyük bir parçasıdır.

Ama tüm bunları yapmak için paraya ihtiyacın olacak. İşte nasıl başlayacağınız.

Kripto cüzdanı alın

Sandbox veya Decentraland gibi metaverse platformlarda bile bir hesap açmak için, öncelikle tüm dijital para biriminizi tutacak bir kripto cüzdan kurmanız istenecektir. Popüler bir cüzdan, uygulamayı telefonunuza veya Google Chrome tarayıcı uzantısına indirerek kurulabilen MetaMask’tir. Cüzdanınız, bankamatik veya kredi kartınızı kullanarak ABD dolarını (veya kullandığınız fiat para birimini) kriptokrasiye dönüştürmenize olanak tanır. Wyre veya Transak gibi kripto borsaları dönüşümü kolaylaştıracak, ancak genellikle bir ücret alacakları konusunda uyarılırlar.

Dolarınızı kripto ile değiştirin

Metaverse cryptocurrency satın almak için bazı popüler platformlar Binance, Gemini ve Coinbase içerir. Bu borsalar, fiyat para birimini ihtiyacınız olan metaverse kriptoya dönüştürmenize yardımcı olacaktır. Bitcoin veya Ether gibi kriptokrasiteye sahipseniz, bunu doğrudan metaverse belirteçleriyle değiştirebilirsiniz.

Birçok kripto para biriminin değeri artmaya devam ederken, aynı zamanda son derece değişken olduğu da biliniyor. Bunun en azından kısmen nedeni, kripto piyasasının düşük likiditesi ve düzenleme eksikliği, onu küresel piyasa değişikliklerine ve büyük satışlara karşı daha duyarlı hale getiriyor. Ancak uzmanlar, kriptoya olan ilginin yakın zamanda gitmeyeceğini söylüyor.

Hangi kripto para birimini almalısınız?

Bu, hangi platformu keşfetmeyi planladığınıza bağlı. Her metaverse platformunun genellikle, kullanıcıların çevrimiçi olarak satın alıp kullanabileceği kendi kripto belirteçleri vardır.

Ether (ETH): Dijital arazi satın alımları için en yaygın kullanılan kripto para birimi olan Ether, merkezi olmayan uygulamalar ve NFT’ler oluşturmak için kullanılan blockchain platformu Ethereum’a güç veren kripto para birimidir. Ether en popüler kripto para birimlerinden biri olduğu için Coinbase, Gemini veya eToro gibi neredeyse tüm kripto borsalarında satın alınabilir. PayPal ve Venmo gibi dijital ödeme uygulamaları da kullanıcılarının platformlarında kripto para birimi satın almalarına izin vermeye başladı. Ether herhangi bir metaverse dünyasına özgü olmadığından, Decentraland ve The Sandbox dahil olmak üzere en popüler platformlarda doğrudan satın alma yapmak için kullanılabilir.

MANA: MANA, kullanıcıların arazi sahibi olabileceği ve diğer kullanıcılarla etkileşime geçebileceği sanal bir dünya olan Decentraland’deki yerel kripto para birimidir. Arazi parselleri, avatarlar ve giysi ve aksesuar gibi “giyilebilir ürünler” satın almak için kullanılabilir. Decentraland, merkezi olmayan özerk bir organizasyon (DAO) olduğundan, MANA’ya sahip olmak size oyunun politika güncellemeleri ve NFT açık artırmaları gibi belirli yönleri üzerinde oy kullanma olanağı da verir. MANA’yı Binance, Kraken ve Gate.io kripto borsalarından satın alabilirsiniz.

SAND: Meta veri tabanı platformu The Sandbox’ta kullanılan kripto, SAND, MANA’ya benzer bir işlev görür. The Sandbox’ın pazarında varlıkları NFT olarak satmak, arazi satın almak ve oyun oynamak için kullanılabilir. Binance, Huobi, WazirX ve UPbit gibi borsalarda SAND satın alabilirsiniz.

AXS: AXS, popüler oyun platformu Axie Infinity için kripto para birimidir. Oyuncular bu kripto para birimini kripto borsalarında satın alabilirler, ancak aynı zamanda maçlarda ve turnuvalarda rekabet etmek için de kullanılabilecek benzersiz NFT’ler olan Axies adlı dijital evcil hayvanları yetiştirerek AXS jetonları kazanabilirler. AXS’i Binance, Coinbase, Gemini ve daha fazlasından satın alabilirsiniz.