Skip to main content
Kripto Haberleri

Musk Bitcoin’i Kendisinin Yaratmadığını Söylüyor

Yazan Aralık 29th, 2021Yorum Yazılmamış

Musk, Bitcoin’in yaratıcısı olduğu söylentilerini dağıttı. Ancak, kim olduğunu düşündüğünü paylaştı.

Tesla ve SpaceX’in CEO’su Elon Musk, Bitcoin’in yaratıcısı olduğu iddialarını yalanladı. Salı günkü podcast görünümünde Musk, en sevdiği kripto olan Doge’a her şeyden bahsetti. Bitcoin’in orijinal yaratıcısının kim olabileceğini de tartıştı.

Musk, Bitcoin’in takma adı olan Satoshi Nakamoto olduğu söylentileri hakkındaki bir soruya yanıt verdi. Olmadığını iddia eden Musk, Satoshi ise bunu söyleyeceğini söyledi. Ancak Musk, Satoshi Nakamoto’nun kim olabileceğini düşündüğünü paylaştı.

Bitcoin piyasaya sürülmeden önce fikirlerin evrimine bakabilir ve bu fikirler hakkında kimin yazdığını görebilirsiniz.

Yani, blockchain öncüsü Musk’a göre Nick Szabo en olası adaydır. Musk onu kriptonun arkasındaki teknolojiye en çok katkıda bulunan kişi olarak görüyor.

Görünüşe göre Nick Szabo muhtemelen herkesten daha fazla bu fikirlerin evriminden sorumlu. Nakamoto olmadığını iddia ediyor ama ne burada ne de orada olduğundan emin değilim. Ancak Bitcoin’in arkasındaki fikirlerden herkesten daha fazla sorumlu olan o gibi görünüyor.

Dahası Musk, fikirlerin evriminin tekil yaratıcılardan daha önemli olduğu yorumunu yaptı.

İsim nedir ki? Bir fikre bağlı bir isim. Gerçekten ne anlama geliyor ki?

Doge vs Bitcoin

Podcast’e çıktığı sırada Musk, en sevdiği mem parası Doge’a tekrar pompaladı. Teknoloji CEO’suna göre Doge’un Bitcoin’e karşı çeşitli avantajları var. Bu, Bitcoin’e kıyasla çok düşük bir işlem fiyatı ve çok daha yüksek bir işlem hacmini içerir.

Ayrıca Doge’un enflasyonist özelliklerinin aslında kriptonun bir avantajı olduğunu söyledi. Kripto çok deflasyonel ise, insanlar harcamak istemiyor dedi. Bitcoin’e karşı da sert çıktı. Musk, Bitcoin’in modern internet hızlarıyla kötü ölçeklendiğini iddia etti.

Musk Satoshi Söylentileri

Elon Musk’ın Bitcoin’in yaratıcısı olduğuna dair orijinal söylentiler 2017’ye kadar uzanıyor. Daha sonra, bir SpaceX stajyeri, Musk’ın Nakamoto olmasının tüm nedenlerini sıraladığı viral bir gönderi paylaştı.

İlk olarak, Musk hem kriptografi hem de ekonomi konusunda deneyime sahiptir – 2008’de Bitcoin teknik incelemesini yazmak için gereken beceriler. Musk, özellikle C++ programlamada da yeteneklidir. Aslında, Musk yazılımı yazdı. Zip2 ve PayPal. Önemli ölçüde, Bitcoin’in blockchain kodu C++’tadır.

Musk o zamanlar söylentileri yalanlamıştır ve bugüne kadar inkar etmeye devam ediyor.

Dahası, Musk’ın Satoshi olma olasılığının olmamasının başka nedenleri de var. Musk’ın şirketi Tesla, 2021 yılında Bitcoin’i kabul etmeye başladı. Ancak şirket daha sonra Bitcoin’in büyük karbon ayak izi nedeniyle kullanımını askıya aldı. Ama en önemlisi Musk, meme kripto Dogecoin’i Bitcoin’e tercih ediyor.

Nick Szabo Hakkında

Szabo, 1996 yılında akıllı sözleşmeler kavramını yaratan bir kripto öncüsüdür. Ayrıca, merkezi olmayan bir para birimi için bir konsept yarattı. Biraz Altın. Szabo, Bit Gold’un protokolünü üçüncü taraflara en az bağımlılık olarak nitelendirdi.

Güvenilir üçüncü taraflara en az bağımlılıkla çevrimiçi olarak affedilemez maliyetli bitlerin oluşturulabileceği ve daha sonra benzer minimum güvenle güvenli bir şekilde depolanabileceği, aktarılacağı ve tahlil edilebileceği bir protokol.

Konsept büyük olasılıkla Bitcoin’in yaratılmasına yol açtı. Bitcoin benzer bir teknoloji kullanır ve birden fazla bilgisayar tarafından oluşturulan ve lider doğrulamasına veya işlemlerin doğrulanmasına ihtiyaç duymayan bir dizi bit kullanır.

Sonuç olarak, neden birçoğunun bitcoin’in yaratıcısı olduğunu düşündüğüne şaşmamalı. Mesela Dominic Frisby, yazarı Bitcoin: Paranın Geleceği Szabo’nun aslında Nakamoto olduğunu belirtti.

Frisby, Szabo’nun Nakamoto’ya benzer şekilde yazdığından bahsetti. Dahası, her ikisi de Avusturyalı ekonomist referans Carl Menger. Szabo ayrıca erken bir dijital ödeme şekli olan DigiCash için de çalıştı. DigiCash dijital ödemelere kriptografi getirmeye çalıştı.

En son makalelerimizden haberdar olun