Skip to main content
Kripto Haberleri

Neden Başka Bir Bitcoin Olmayacak?

Yazan Aralık 29th, 2021Yorum Yazılmamış

Bitcoin için çılgın bir 10 yıl oldu. Aslında Bitcoin’in Satoshi Nakamoto tarafından ilk yaratılmasının üzerinden 10 yıldan fazla zaman geçti. Her kimse, o, o ya da onlar, dünyayı derinden etkilemişler. Hiç şüphe yok ki bunu tahmin ettiler, bu yüzden ilgi odağından kaybolmayı seçtiler.

Yani on yıldan fazla bir süre sonra Bitcoin hala hayatta ve her zamankinden daha güçlü. Kripto kralı taklit etmeye çalıştığından beri binlerce kripto para daha geldi. Hepsi başarısız oldu ve başarısız olmaya devam edecek. Bitcoin türünün tek örneğidir. Çoğaltılamaz bir şey. Nedenini bilmiyorsan açıklayayım.

Bitcoin’in ne olduğunu bilmiyorsanız size birkaç önemli nokta vereceğim:

  • Bitcoin Çevrimiçi Bir Kripto Para Birimidir
  • Maksimum 21 Milyon Arzı Var
  • Taklit Edilemez
  • Tüm Paralar Henüz Tedavülde Değil
  • Kimse kontrol etmeden tamamen merkeziyetsizdir.
  • Sansürlenemez
  • Eşler Arası Paradır
  • Herkes Kullanabilir
  • Bitcoin’in Her 4 Yılda Bir Azalan Sabit Arzı Var

Bitcoin’i Farklı Kılan Nedir?

Peki Bitcoin’i o zamandan beri icat edilen diğer binlerce coin’den farklı kılan nedir?

Bitcoin ilk icat edildiğinde küçük bir grup insan arasında yavaşça yayılmaya başladı. Organik olarak büyüdü. İnsanlar Bitcoin’in faydalarını ve sabit arzı nedeniyle fiyatın nasıl artacağını görmeye başladıklarında, daha hızlı büyümeye başladı.

Bitcoin blockchain’i artık tüm dünyada yüz binlerce bilgisayara yayılmıştır. Herhangi bir hükümetin kontrolüne yayıldı. Yaratıcısı yok oldu ve şimdi otonom olarak çalışıyor.

Geliştiriciler Bitcoin ağını yükseltebilir ve geliştirebilir, ancak bu tüm Bitcoin ağı boyunca fikir birliğim yapılmalıdır. Bitcoin’i tek bir kişi bile kontrol edebilir. Bitcoin’i benzersiz ve çoğaltılması imkansız kılan budur.

Şu anda binlerce kripto para birimi daha mevcut, ancak Bitcoin’i farklı kılan şeyin bir örneği olarak Ethereum’u örnek olarak kullanacağım. Şu anda en büyük Alt madeni paralardan biri ve Vitalik Buterin tarafından 2015’te icat edildiğinden beri.

Vitalik Ethereum blockchain’ini kontrol ediyor ve temelde Ethereum’da olan herhangi bir gelişme hakkında son sözü söylüyor.

Sansür ve Hükümetin Müdahalesi

Örneğin, İran’ın yeni nükleer silah programını finanse etmek için Kuzey Kore’ye milyarlarca dolar gönderdiğini düşünelim. Bu iyi bir durum değil ama bitcoin’de paranızın nasıl daha güvenli olduğunu göstermesi gerekiyor!

Zaten.. ilk örnek. İran standart bankacılık sistemini kullanıyor ve bu parayı Usd olarak Kuzey Kore’ye aktarıyor. Amerikan hükümeti bir dakika bekleyin, bu işlemleri dondurmamız ve paraya el koymamız gerektiğini söylüyor. Kolay. Bunu hemen yaparlar ve sorun biter.

İkinci örnek. Aynı şey tekrar oluyor ama bu sefer İran parayı Kuzey Kore’ye göndermek için Ethereum blockchain’ini kullanıyor. Abd hükümeti neler olduğunu görüyor. Bir telefon görüşmesi yapılır.

“Vitalik Buterin’i HEMEN Buraya Getir”

ABD hükümeti Vitalik’e “biraz baskı yapıyor” ve blockchain’i geri almasını ve İran’ın işlemlerini iptal etmesini sağlıyorlar. (Ethereum blok zinciri aslında daha önce bir bilgisayar korsanı önemli miktarda para çaldığında geri alınmıştı).

Sorun çözüldü. Ne yazık ki Ethererum’un güvenilirliği de fiyatıyla birlikte mahvolacaktı.

Ethereum sadece bir örnektir, ancak diğer tüm kripto para birimleri için geçerlidir.

Bitcoin Durdurulamıyor

Yani aynı şey tekrar oluyor. Bu kez İran ödeme yöntemi olarak Bitcoin’i kullanıyor. ABD Hükümeti bunu görüyor ve durdurmak için güçsüz.

Arayacak kimse yok. Baskı altında olacak kimse yok. Bitcoin sansürün ötesinde.

Dışarıdaki diğer tüm kripto para birimleri biri veya bir şirket tarafından oluşturulmuştur ve bu her zaman başarısızlık noktası olacaktır. Hala merkezi.

Başka bir örnek, Vitalik’in ailesi rehin alınsaydı. Bitcoin bunların ötesindedir ve bu yüzden gezegendeki en güvenli yatırımdır.

Bitcoin’i Nasıl Kullanacağınızı Öğrenin

Herkes biraz Bitcoin sahibi olmalı. Ama tehlikeli olmadan olmaz. Bitcoin’de yeniyseniz, herhangi bir para yatırmadan önce öğrenebileceğiniz kadar çok şey öğrenmelisiniz. Bitcoin’e sahip olmak çok fazla sorumlulukla birlikte gelir. Bitcoin’i nasıl güvenle kullanacağınızı öğrenin.