Skip to main content
Kripto Haberleri

New York AG, emeklilik fonları aracılığıyla kripto alımlarının yasaklanmasını zorluyor

Yazan Kasım 23rd, 2022Yorum Yazılmamış

Kripto borsası FTX ve Sam Bankman-Fried’i (SBF) çevreleyen kargaşa, düzenleyicilerin kripto ekosistemi genelinde daha sıkı gözetim ihtiyacına olan inancını yeniden doğruladı. Benzer bir duruma karşı yatırımcı koruması arayan New York Başsavcısı (NYAG) Letitia James, tanımlanmış katkı planları ve bireysel emeklilik hesaplarında (IRA) kripto yatırımlarının yasaklanmasını önerdi.

ABD Kongresi üyelerine hitaben yazdığı bir mektupta James, ABD vatandaşlarının IRA’lardaki fonlarını kullanarak kripto para birimleri ve dijital varlıklar satın almalarını yasaklayacak yasa ve 401(k) ve 457 planları gibi tanımlanmış katkı planları talep etti. Ancak Ekim 2022’de yapılan bir anket, ABD merkezli yatırımcıların yaklaşık %50’sinin kripto paranın 401(k) emeklilik planlarının bir parçası olmasını istediğini gösterdi.

James ayrıca, dijital varlıklara yatırım yapılmasına izin vermeyi amaçlayan iki yasanın (yakın zamanda önerilen Emeklilik Tasarruflarını Modernleştirme Yasası ve 2022 Mali Özgürlük Yasası) reddedilmesini önerdi. James, SBF’nin bir saadet zinciri yürütme ve kullanıcıların fonlarını zimmete geçirme konusundaki rolünü vurgularken, aşağıda açıklandığı gibi, dijital varlıkları IRA’lardan ve tanımlanmış katkı planlarından hariç tutma çağrısını açıklayan dört ana nedeni not aldı.

Her şeyden önce NYAG, emeklilik birikimlerini uzun vadede korumanın önemine dikkat çekti. İkinci olarak, Kongre’nin ABD vatandaşlarının emeklilik fonlarını koruma konusundaki tarihi yükümlülüğünün altını çizdi. James, kripto yatırımlarını yasaklamak için üçüncü nedeni olarak dolandırıcılık ve yeterli korkuluk eksikliği gibi anlatıları kullandı. Nihai endişe, oynaklık ve saklama ve değerleme belirsizlikleri etrafındaydı.

Öte yandan NYAG, dijital varlıklar ile blockchain teknolojisi arasında bir ayrım olduğuna açıklık getirdi. ABD vatandaşlarının emeklilik hesaplarında halka açık blockchain tabanlı işletmelerde hisse satın almalarına izin verilmesi gerektiğine inanıyor.

NYAG’ın emeklilik fonları yoluyla kripto yatırımlarının yasaklanmasıyla ilgili temel düşünceleri. Kaynak: ag.ny.gov (Cointelegraph tarafından derlenmiştir)

Bu bağlamda acil bir önlem, dijital varlık yatırımlarını yasaklamak için mevcut yasalara – 26 US Code § 408: Bireysel emeklilik hesapları ve 29 US Code § 1104: Mütevelli vergileri – alt paragraflar eklemek olacaktır.

İlişkili: ABD Senatosu komitesi FTX duruşmasını 1 Aralık’ta yapacak, CFTC başkanı ifade verecek

Amerika Birleşik Devletleri senatörleri Elizabeth Warren, Tina Smith ve Richard Durbin, Fidelity Investments’ın emeklilik tasarruf sahiplerine sunduğu Bitcoin (BTC) teklifini yeniden gözden geçirmesini talep ederek şunları belirtti:

“Bir kripto para borsası olan FTX’in son zamanlardaki patlaması, dijital varlık endüstrisinin ciddi sorunları olduğunu açıkça ortaya koydu.”

Cointelegraph’a konuşan bir Fidelity sözcüsü, şirketin “her zaman operasyonel mükemmelliğe ve müşteri korumasına öncelik verdiğini” söyledi.