Skip to main content
Kripto Haberleri

NFT uzayı tenis efsanesi Maria Sharapova için tutkuları birleştiriyor

Yazan Ekim 1st, 2022Yorum Yazılmamış

Tenis efsanesi Maria Sharapova, parasız tokenlere (NFT’ler) olan ilgisini paylaşmak için Binance Blockchain Week Paris 2022’de göründü.

Cointelegraph ile özel bir röportaj sırasında Sharapova, sektörün hayranlarıyla daha iyi etkileşim kurmasına yardımcı olacağını belirterek “kendisini bu yeni kripto ve Web3 dünyasına maruz bıraktığını” belirtti. Sharapova ayrıca MoonPay’in A Serisi finansman turunun arkasındaki stratejik yatırımcılardan biriydi, ancak kişisel deneyimlerini ileriye doğru dijital dünyayla birleştirmeyi hedeflediğini belirtti.

Maria Sharapova (sağda) ve Cointelegraph kıdemli muhabiri Rachel Wolfson (solda) Binance Blockchain Week Paris 2022’de. Kaynak: Rachel Wolfson

Cointelegraph: Bugün burada Binance Blockchain Week Paris’te ne yapıyorsunuz?

Maria Sharapova: Kripto meraklısıyım ve bunca yıldır hayranlarımla yaşayabildiğim inanılmaz fiziksel deneyimler arasında nasıl köprü kuracağımı bulmak istiyorum. Artık deneyimleri dijital dünyaya dahil etmenin yollarını buluyorum, bu yüzden beni en çok heyecanlandıran şey bu. Ayrıca bir kadın girişimci olarak diğer kadınların Web3’e girmesinin önünü açmanın önemli olduğuna inanıyorum. Para, kadınlar olarak yeterince konuşmadığımızı düşündüğüm bir konu.

CT: Bir NFT projesi başlatmayı planlıyor musunuz?

HANIM: Uzun mesafe için fırsatlardan yana olan biri olduğum için birkaç aydır bu alana bakıyorum. Fiziksel deneyimlerle dijital deneyimler arasında köprü kurma fırsatını gördüğümde, bunun kendim için uzun vadeli bir deneyim olmasını istediğimi biliyordum. Hikaye anlatımı çok önemlidir ve Web3’ün çok büyük bir bileşenidir. Uzun vadeli bir proje düşünürken hikayelerin her iki taraf için de daha iyi anlatılacağını düşünüyorum.

Son: Karayipler, bankacılık zorluklarının ortasında karışık sonuçlarla CBDC’lere öncülük ediyor

CT: NFT’lerin daha iyi hayran katılımı oluşturmaya yardımcı olabileceğini düşünüyor musunuz?

HANIM: Kesinlikle. NFT’ler, farklı türde bir alanda ne yaptığımla ilgilenen doğru topluluklarla iletişim kurmanın yollarını bulmakla ilgilidir. Örneğin, yıllardır her hafta bir televizyon ekranında tenis oynarken görülüyordum, ancak birkaç yıl önce emekli olduğum için artık o platforma her gün sahip değilim. Web3 deneyimi, hayranlarıma tamamen yeni yollarla erişmemi sağladı. Sadece beni rekabet ederken izleyerek meşgul olmalarının aksine, onlarla daha çok meşgul olduğumu hissediyorum.

CT: Bir kadın girişimci ve eski bir sporcu olarak, Web3’e daha fazla kadın dahil etmeyi planlıyor musunuz?

HANIM: Kadınların Web3 ile deney yapabilecekleri bir alana sahip olmalarına izin vermek istiyorum. Örneğin, ilk grand slam’imi kazandığımda 17 yaşındaydım ve sosyal medya hiçbir şekilde bu deneyimin bir parçası değildi. Zamanla sosyal medyaya alışmam yıllar aldı. Web3’ün de ondan öğrenmek ve gelişmek için dışarı çıkması gereken bir alan olduğunu düşünüyorum. Daha önce de belirttiğim gibi, para, finans, kripto ve blok zinciri hakkında konuşmak bir tabu sohbetidir. İnsanlar, bu konular hakkında bilgi sahibi olmadıkça, konuşmamaları gerektiğini hissedebilirler. Ama bence bu tam tersi olmalı – soru sorar ve katılırsanız çok daha fazlasını öğrenirsiniz.

CT: Neden MoonPay’e yatırım yapmaya karar verdiniz?

HANIM: Portföyümü çeşitlendirmek istiyorum. Başlangıçta, yatırımlarım tüketim malları etrafındaydı. Örneğin, güneş kremi markası Supergoop’a erken yatırım yaptım. Şimdi kendimi tamamen yeni bir kategoriye maruz bırakıyorum.

CT: Sizce Web3 ile ilgili en büyük zorluklar nelerdir ve bunların üstesinden nasıl gelebiliriz?

HANIM: Web3 deneyimlerinin kalitesinin biraz daha fazla ortaya çıktığını ve özellikle dijital alanda geliştiğini görmeyi çok isterim.

Son: Merkezi olmayan dijital kimlikler gelecek mi yoksa sadece bir niş kullanım durumu mu?

CT: Herhangi bir ek yorum var mı?

HANIM: NFT alanıyla gerçekten ilgileniyorum çünkü moda, iç tasarım ve bireylere ve topluluklara özgü alanlar yaratma tutkum arasında bir köprü oluşturuyor. Daha çok tasarım perspektifine sahip olduğu için bu alanla daha çok ilgilenmeye başladım. Aynı zamanda hem sanatçıların hem de kadınların keşfettiği tamamen yeni bir gelir akışı.