Skip to main content
Kripto Haberleri

NFTs Telif Hakları ve Ticari Markaların Yerini Alacak

Yazan Aralık 29th, 2021Yorum Yazılmamış

Patent Yasası’nın geçmesiyle en az 1790 yılından bu yana, telif hakkı ve ticari marka yasası tüm şekil ve boyutlardaki mülkiyet haklarının sınırlanmasına yönetilmiştir. Mülkiyet hakları olmadan, ister fiziksel ister entelektüel olsun, ticaret gerçekleşemez: yatırımlarını ödülle ilişkilendirmenin bir yolu yoksa, tarafların yatırım yapması için teşvik olmayacaktır.

İnternetin icadından önce, fikri mülkiyeti yönetmek çok daha kolaydı, çok daha az içerik ve çok daha az korsanlık riski vardı. Web1 devriminin ardından ve hatta sosyal medya ile Web2 devrimi ile içerik çok daha rakipsiz ve dışlanamaz hale geldi. Evet, şirketler ödeme duvarları oluşturabilir ve birçoğu oluşturur, ancak içeriğe veya bir varyanta diğer mekanizmalarla erişmenin genellikle bir yolu vardır.

İçeriğin hızlı genişlemesinin birçok faydası vardır, ancak her şeyi nasıl anlamlandırdığımız pahasına gelir ve benzersiz katkıların tanınmasını ve ödüllendirilmesini sağlar. Yeni bir fikir sadece bir gürültü denizine atılırsa ve onu ayırt etmenin bir yolu yoksa, bu ilk etapta yenilik yapma teşvikini baltalar.

Ne yazık ki, telif hakkı ve ticari marka yasası ile ilgili mevcut yasal altyapı Web3’ü işlemek için iyi donanımlı değildir. Sadece geçen yıl bile, Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisi (USPTO), “ticari marka başvuru dosyalarında büyük bir artış yaşadıklarını ve bunun da keşfedilmemiş başvuru envanterinde önemli bir artışa neden olduğunu” bildirdi. Patent memurlarından oluşan aşırı genişletilmiş bir ekip, “sınav görevlileri patent başvurularının incelenmesiyle en alakalı referansları belirleyemediği ve uygulayamadığı” için patent kalitesinde düşüşe yol açar.

Bugün yetişmek zorsa, Web3 devraldıkça USPTO nasıl ayak uyduracak? Gerçek şu ki, telif hakları ve ticari markaların değerlendirilmesi için geleneksel süreç oldukça emek yoğundur.

NFT dünyasına girin. Tüm eleştirmenlere rağmen, benim inancım, NFT’lerin arkasındaki temel yeniliğin fikirleri atomik düzeyde simgeleştirmeleri olduğudur. Herkesin görmesi için değişmez bir defterdeki sahipliği dijitalleştirerek, çığır açan icatlardan gayri resmi yorumlara kadar kayıtlar güvenli, erişilebilir ve standart bir sistemde izlenir. Dahası

blok zinciri

Blockchain

Blockchain, Bitcoin veya diğer altcoinler gibi bir kripto para biriminde yapılan işlemlerin kapsamlı bir defterine sahip dijital bir blok ağından oluşur. Blockchain’in imza özelliklerinden biri, birden fazla bilgisayarda tutulmasıdır. Genel muhasebe genel veya özel olabilir (izinli.) Bu anlamda blockchain, verilerin manipülasyonuyla sadece açık değil, doğrulanabilir hale getirilmesine karşı bağışıktır. Bir blok zinciri bir bilgisayar ağında depolandığından, kurcalamak çok zordur. BlockchainBlockchain’in Evrimi ilk olarak 2008 yılında Satoshi Nakamoto adı altında bir kişi veya bir grup insan tarafından icat edildi. Blockchain’in amacı başlangıçta dünyanın ilk kripto para birimi olan Bitcoin’in halka açık işlem defteri olarak hizmet vermekti. Özellikle, “bloklar” adı verilen işlem veri demetleri, kronolojik bir şekilde genel muhasebeye eklenir ve bir “zincir” oluşturulur. Bu bloklar tarih, saat, dolar tutarı ve (bazı durumlarda) gönderenin ve alıcının ortak adresleri gibi şeyleri içerir. Bir blok zinciri ağını desteklemekle sorumlu bilgisayarlara “düğümler” denir. Bu düğümler, hareketleri onaylamak ve genel muhasebeye eklemek için gerekli görevleri yerine getirmektedir. Çalışmaları karşılığında, düğümler kripto belirteçleri şeklinde ödüller alır. Eşler arası bir ağ (P2P) üzerinden veri depolayarak, geleneksel olarak merkezi olarak tutulan verilerin doğasında bulunan çok çeşitli riskler için blok zinciri kontrolleri. Not olarak, P2P blok zinciri ağları merkezi güvenlik açığı noktalarından yoksundir. Sonuç olarak, bilgisayar korsanları bu ağları normalleştirilmiş yollarla kullanamaz ve ağın merkezi bir hata noktasına sahip olmamasıdır. Bir blockchain’in defterini kesmek veya değiştirmek için düğümlerin yarısından fazlasının tehlikeye atılması gerekir. İleriye baktığımızda, blockchain teknolojisi, finansal hizmetler ve ödemeler de dahil olmak üzere birden fazla sektörde kapsamlı bir araştırma alanıdır.

Blockchain, Bitcoin veya diğer altcoinler gibi bir kripto para biriminde yapılan işlemlerin kapsamlı bir defterine sahip dijital bir blok ağından oluşur. Blockchain’in imza özelliklerinden biri, birden fazla bilgisayarda tutulmasıdır. Genel muhasebe genel veya özel olabilir (izinli.) Bu anlamda blockchain, verilerin manipülasyonuyla sadece açık değil, doğrulanabilir hale getirilmesine karşı bağışıktır. Çünkü blockchain stor’dırbir bilgisayar ağında, kurcalamak çok zordur. BlockchainBlockchain’in Evrimi ilk olarak 2008 yılında Satoshi Nakamoto adı altında bir kişi veya bir grup insan tarafından icat edildi. Blockchain’in amacı başlangıçta dünyanın ilk kripto para birimi olan Bitcoin’in halka açık işlem defteri olarak hizmet vermekti. Özellikle, “bloklar” adı verilen işlem veri demetleri, kronolojik bir şekilde genel muhasebeye eklenir ve bir “zincir” oluşturulur. Bu bloklar tarih, saat, dolar tutarı ve (bazı durumlarda) gönderenin ve alıcının ortak adresleri gibi şeyleri içerir. Bir blok zinciri ağını desteklemekle sorumlu bilgisayarlara “düğümler” denir. Bu düğümler, hareketleri onaylamak ve genel muhasebeye eklemek için gerekli görevleri yerine getirmektedir. Çalışmaları karşılığında, düğümler kripto belirteçleri şeklinde ödüller alır. Eşler arası bir ağ (P2P) üzerinden veri depolayarak, geleneksel olarak merkezi olarak tutulan verilerin doğasında bulunan çok çeşitli riskler için blok zinciri kontrolleri. Not olarak, P2P blok zinciri ağları merkezi güvenlik açığı noktalarından yoksundir. Sonuç olarak, bilgisayar korsanları bu ağları normalleştirilmiş yollarla kullanamaz ve ağın merkezi bir hata noktasına sahip olmamasıdır. Bir blockchain’in defterini kesmek veya değiştirmek için düğümlerin yarısından fazlasının tehlikeye atılması gerekir. İleriye baktığımızda, blockchain teknolojisi, finansal hizmetler ve ödemeler de dahil olmak üzere birden fazla sektörde kapsamlı bir araştırma alanıdır.
Bu Terimi Okuyun teknolojiler, benzer içerik türlerini basan kullanıcılar arasındaki çakışmaları çözmeye yardımcı olabilecek doğal dil işleme (NLP) de dahil olmak üzere yapay zeka uygulaması için çok uygundur.

Bariz karşıt görüş, USPTO’nun benzer türde NLP teknikleri uygulayabileceğidir – ve gerçekten de USPTO bunu yapmak için zaten çok çalışıyor. Ancak, merkezi olmayan blockchain tabanlı bir yaklaşımla en az iki fark vardır.

İlk olarak, merkezi bir yaklaşım merkezi varlığın sürekli yeniliğine dayanırken, merkezi olmayan bir yaklaşım, kullanıcıların doğrulama ve sistem iyileştirmesine katkıda bulunmaları için uygun ölçekte teşvikler oluşturur. Örneğin, teşvikleri ele alalım.

bitcoin

Bitcoin

Bitcoin, Satoshi Nakamoto adlı gizemli bir varlık tarafından 2009 yılında oluşturulan dünyanın ilk dijital para birimidir. Dijital para birimi veya kripto para birimi olarak Bitcoin, merkez bankası veya tek yönetici olmadan çalışır. Bunun yerine, Bitcoin aracılardan yoksun bir Eşler Arası (P2P) ağ üzerinden gönderilebilir. Bitcoin’ler herhangi bir hükümet veya banka tarafından düzenlenir veya desteklenir ve Bitcoin, bazı yargı bölgelerinde kabul edilen bir değer transferi statüsüne sahip olmalarına rağmen yasal ihale olarak kabul edilir. Bitcoin’ler fiziksel bir para birimi oluşturmaktan ziyade, blockchain adı verilen bir tür dağıtılmış defter ağı üzerinden gönderilebilir ve alınabilen kod parçalarıdır. Bitcoin ağındaki işlemler, bir dizi karmaşık denklemi çözen bir bilgisayar ağı (veya düğümler) tarafından onaylanır. Bu işleme madencilik denir. Madencilik karşılığında, bilgisayarlar yeni Bitcoin’ler şeklinde ödüller alır. Madencilik zamanla giderek zorlaşır ve ödüller gittikçe küçülr. Toplam 21 milyon Bitcoin var. Mayıs 2020 itibariyle dolaşımda 18.3 milyon Bitcoin var. Bu sayı, yeni bloklar çıkarıldığında yaklaşık her 10 dakikada bir değişir. Şu anda, her yeni blok dolaşıma 12.5 bitcoin ekliyor. Bitcoin, kurulduğu günden bu yana dünyanın piyasa değeri açısından en popüler ve en büyük kripto para birimi olmaya devam etti. Bitcoin’in popülaritesi, “altcoins” adı verilen binlerce kripto para biriminin piyasaya sürülmesine önemli ölçüde katkıda bulundu. Kripto piyasası başlangıçta hegemonik olsa da, bugünün manzarası sayısız altcoin içeriyor. Bitcoin ControversyBitcoin, ilk lansmanından bu yana son derece tartışmalı. Cıvalı yapısı göz önüne alındığında, Bitcoin yasadışı işlemlerde ve kara para aklamada kullanımı nedeniyle eleştirildi. İzi sürülemesi imkansız olduğu için, bu özellikler Bitcoin’i yasadışı davranışlar için ideal bir araç haline getirir. Dahası, eleştirmenler madencilik için yüksek elektrik tüketimine, yaygın fiyat oynaklığına ve borsalardan hırsızlıklara işaret ediyor. Bitcoin, gözetim eksikliği göz önüne alındığında spekülatif bir balon olarak görülmüştür. Kripto para birden fazla çöküş yaşadı ve şimdiye kadar on yıldan fazla hayatta kaldı. Bitcoin, 2009 yılında piyasaya sürülmesinin aksine, bugün çok daha farklı görülüyor ve tüccarlar ve diğer kuruluşlar tarafından çok daha fazla kabul görüyor.

Bitcoin, Satoshi Nakamoto adlı gizemli bir varlık tarafından 2009 yılında oluşturulan dünyanın ilk dijital para birimidir. Dijital para birimi veya kripto para birimi olarak Bitcoin, merkez bankası olmadan çalışır veya tek yönetici. Bunun yerine, Bitcoin aracılardan yoksun bir Eşler Arası (P2P) ağ üzerinden gönderilebilir. Bitcoin’ler herhangi bir hükümet veya banka tarafından düzenlenir veya desteklenir ve Bitcoin, bazı yargı bölgelerinde kabul edilen bir değer transferi statüsüne sahip olmalarına rağmen yasal ihale olarak kabul edilir. Bitcoin’ler fiziksel bir para birimi oluşturmaktan ziyade, blockchain adı verilen bir tür dağıtılmış defter ağı üzerinden gönderilebilir ve alınabilen kod parçalarıdır. Bitcoin ağındaki işlemler, bir dizi karmaşık denklemi çözen bir bilgisayar ağı (veya düğümler) tarafından onaylanır. Bu işleme madencilik denir. Madencilik karşılığında, bilgisayarlar yeni Bitcoin’ler şeklinde ödüller alır. Madencilik zamanla giderek zorlaşır ve ödüller gittikçe küçülr. Toplam 21 milyon Bitcoin var. Mayıs 2020 itibariyle dolaşımda 18.3 milyon Bitcoin var. Bu sayı, yeni bloklar çıkarıldığında yaklaşık her 10 dakikada bir değişir. Şu anda, her yeni blok dolaşıma 12.5 bitcoin ekliyor. Bitcoin, kurulduğu günden bu yana dünyanın piyasa değeri açısından en popüler ve en büyük kripto para birimi olmaya devam etti. Bitcoin’in popülaritesi, “altcoins” adı verilen binlerce kripto para biriminin piyasaya sürülmesine önemli ölçüde katkıda bulundu. Kripto piyasası başlangıçta hegemonik olsa da, bugünün manzarası sayısız altcoin içeriyor. Bitcoin ControversyBitcoin, ilk lansmanından bu yana son derece tartışmalı. Cıvalı yapısı göz önüne alındığında, Bitcoin yasadışı işlemlerde ve kara para aklamada kullanımı nedeniyle eleştirildi. İzi sürülemesi imkansız olduğu için, bu özellikler Bitcoin’i yasadışı davranışlar için ideal bir araç haline getirir. Dahası, eleştirmenler madencilik için yüksek elektrik tüketimine, yaygın fiyat oynaklığına ve borsalardan hırsızlıklara işaret ediyor. Bitcoin, gözetim eksikliği göz önüne alındığında spekülatif bir balon olarak görülmüştür. Kripto para birden fazla çöküş yaşadı ve şimdiye kadar on yıldan fazla hayatta kaldı. Bitcoin, 2009 yılında piyasaya sürülmesinin aksine, bugün çok daha farklı görülüyor ve tüccarlar ve diğer kuruluşlar tarafından çok daha fazla kabul görüyor.
Bu Terimi Okuyun madenciler tam bir çalışma kanıtı ile karşı karşıyadır: NFT’lerde örtüşen potansiyel entelektüel içerik için uygun ölçekte benzer teşvikler mevcut olabilir.

İkincisi, NFT’lerin üretilmesiyle ilgili maliyet çok daha düşüktür, bu da bir kullanıcının tek bir NFT korsanlığı yapması için teşvikin, örneğin geleneksel sistemde bir patentin veya başka bir fikri mülkiyet biçiminin sınırlarını ortadan kaldırandan çok daha düşük olduğu anlamına gelir. attn.live gibi teknolojiler, içerik oluşturucuların platformlar arasında uygun ölçekte içerik üretmesini ve NFT’leri basmasını sorunsuz hale getiriyor. Kötü niyetli kullanıcıların ciddi değere sahip herhangi bir şeyi korsan olarak kullansınlar, protokolün sistemde ve pazarda buna göre yanıt vermesi kolay olacaktır.

Emin olmak için, çözülmesi gereken daha birçok soru ve anlamlı zorluk var. Ancak gerçek şu ki, NFT’ler kalmak için buradalar çünkü doğal olarak değer artırıcılar – sadece daha esnek sanat üretmek için değil, aynı zamanda sahiplik ve kimlik doğrulama ile ilgili temel zorlukları çözmek için de. Ondan kaçmak yerine meydan okumayı kucaklayalım.

Christos A. Makridis, Stanford Üniversitesi Dijital Ekonomi Laboratuvarı ve Columbia İşletme Okulu Chazen Enstitüsü’nde bir araştırma kuruluşudur ve Living Opera’nın baş teknoloji sorumlusu ve araştırma başkanıdır. Stanford Üniversitesi’nde ekonomi ve yönetim bilimi ve mühendisliği alanında çift doktora yaptı.

Patent Yasası’nın geçmesiyle en az 1790 yılından bu yana, telif hakkı ve ticari marka yasası tüm şekil ve boyutlardaki mülkiyet haklarının sınırlanmasına yönetilmiştir. Mülkiyet hakları olmadan, ister fiziksel ister entelektüel olsun, ticaret gerçekleşemez: yatırımlarını ödülle ilişkilendirmenin bir yolu yoksa, tarafların yatırım yapması için teşvik olmayacaktır.

İnternetin icadından önce, fikri mülkiyeti yönetmek çok daha kolaydı, çok daha az içerik ve çok daha az korsanlık riski vardı. Web1 devriminin ardından ve hatta sosyal medya ile Web2 devrimi ile içerik çok daha rakipsiz ve dışlanamaz hale geldi. Evet, şirketler ödeme duvarları oluşturabilir ve birçoğu oluşturur, ancak içeriğe veya bir varyanta diğer mekanizmalarla erişmenin genellikle bir yolu vardır.

İçeriğin hızlı genişlemesinin birçok faydası vardır, ancak her şeyi nasıl anlamlandırdığımız pahasına gelir ve benzersiz katkıların tanınmasını ve ödüllendirilmesini sağlar. Yeni bir fikir sadece bir gürültü denizine atılırsa ve onu ayırt etmenin bir yolu yoksa, bu ilk etapta yenilik yapma teşvikini baltalar.

Ne yazık ki, telif hakkı ve ticari marka yasası ile ilgili mevcut yasal altyapı iyi donatılamamışWeb3’i işlemek için ed. Sadece geçen yıl bile, Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisi (USPTO), “ticari marka başvuru dosyalarında büyük bir artış yaşadıklarını ve bunun da keşfedilmemiş başvuru envanterinde önemli bir artışa neden olduğunu” bildirdi. Patent memurlarından oluşan aşırı genişletilmiş bir ekip, “sınav görevlileri patent başvurularının incelenmesiyle en alakalı referansları belirleyemediği ve uygulayamadığı” için patent kalitesinde düşüşe yol açar.

Bugün yetişmek zorsa, Web3 devraldıkça USPTO nasıl ayak uyduracak? Gerçek şu ki, telif hakları ve ticari markaların değerlendirilmesi için geleneksel süreç oldukça emek yoğundur.

NFT dünyasına girin. Tüm eleştirmenlere rağmen, benim inancım, NFT’lerin arkasındaki temel yeniliğin fikirleri atomik düzeyde simgeleştirmeleri olduğudur. Herkesin görmesi için değişmez bir defterdeki sahipliği dijitalleştirerek, çığır açan icatlardan gayri resmi yorumlara kadar kayıtlar güvenli, erişilebilir ve standart bir sistemde izlenir. Dahası

blok zinciri

Blockchain

Blockchain, Bitcoin veya diğer altcoinler gibi bir kripto para biriminde yapılan işlemlerin kapsamlı bir defterine sahip dijital bir blok ağından oluşur. Blockchain’in imza özelliklerinden biri, birden fazla bilgisayarda tutulmasıdır. Genel muhasebe genel veya özel olabilir (izinli.) Bu anlamda blockchain, verilerin manipülasyonuyla sadece açık değil, doğrulanabilir hale getirilmesine karşı bağışıktır. Bir blok zinciri bir bilgisayar ağında depolandığından, kurcalamak çok zordur. BlockchainBlockchain’in Evrimi ilk olarak 2008 yılında Satoshi Nakamoto adı altında bir kişi veya bir grup insan tarafından icat edildi. Blockchain’in amacı başlangıçta dünyanın ilk kripto para birimi olan Bitcoin’in halka açık işlem defteri olarak hizmet vermekti. Özellikle, “bloklar” adı verilen işlem veri demetleri, kronolojik bir şekilde genel muhasebeye eklenir ve bir “zincir” oluşturulur. Bu bloklar tarih, saat, dolar tutarı ve (bazı durumlarda) gönderenin ve alıcının ortak adresleri gibi şeyleri içerir. Bir blok zinciri ağını desteklemekle sorumlu bilgisayarlara “düğümler” denir. Bu düğümler, hareketleri onaylamak ve genel muhasebeye eklemek için gerekli görevleri yerine getirmektedir. Çalışmaları karşılığında, düğümler kripto belirteçleri şeklinde ödüller alır. Eşler arası bir ağ (P2P) üzerinden veri depolayarak, geleneksel olarak merkezi olarak tutulan verilerin doğasında bulunan çok çeşitli riskler için blok zinciri kontrolleri. Not olarak, P2P blok zinciri ağları merkezi güvenlik açığı noktalarından yoksundir. Sonuç olarak, bilgisayar korsanları bu ağları normalleştirilmiş yollarla kullanamaz ve ağın merkezi bir hata noktasına sahip olmamasıdır. Bir blockchain’in defterini kesmek veya değiştirmek için düğümlerin yarısından fazlasının tehlikeye atılması gerekir. İleriye baktığımızda, blockchain teknolojisi, finansal hizmetler ve ödemeler de dahil olmak üzere birden fazla sektörde kapsamlı bir araştırma alanıdır.

Blockchain, Bitcoin veya diğer altcoinler gibi bir kripto para biriminde yapılan işlemlerin kapsamlı bir defterine sahip dijital bir blok ağından oluşur. Blockchain’in imza özelliklerinden biri, birden fazla bilgisayarda tutulmasıdır. Genel muhasebe genel veya özel olabilir (izinli.) Bu anlamda blockchain, verilerin manipülasyonuyla sadece açık değil, doğrulanabilir hale getirilmesine karşı bağışıktır. Bir blok zinciri bir bilgisayar ağında depolandığından, kurcalamak çok zordur. BlockchainBlockchain’in Evrimi ilk olarak 2008 yılında Satoshi Nakamoto adı altında bir kişi veya bir grup insan tarafından icat edildi. Blockchain’in amacı başlangıçta dünyanın ilk kripto para birimi olan Bitcoin’in halka açık işlem defteri olarak hizmet vermekti. Özellikle, “bloklar” adı verilen işlem veri demetleri, kronolojik bir şekilde genel muhasebeye eklenir ve bir “zincir” oluşturulur. Bu bloklar tarih, saat, dolar tutarı ve (bazı durumlarda) gönderenin ve alıcının ortak adresleri gibi şeyleri içerir. Bir blok zinciri ağını desteklemekle sorumlu bilgisayarlara “düğümler” denir. Bu düğümler, hareketleri onaylamak ve genel muhasebeye eklemek için gerekli görevleri yerine getirmektedir. Çalışmaları karşılığında, düğümler kripto belirteçleri şeklinde ödüller alır. Eşler arası bir ağ (P2P) üzerinden veri depolayarak, geleneksel olarak merkezi olarak tutulan verilerin doğasında bulunan çok çeşitli riskler için blok zinciri kontrolleri. Not olarak, P2P blok zinciri ağları merkezi güvenlik açığı noktalarından yoksundir. Sonuç olarak, bilgisayar korsanları bu ağları normalleştirilmiş yollarla kullanamaz ve ağın merkezi bir hata noktasına sahip olmamasıdır. Bir blockchain’in defterini kesmek veya değiştirmek için düğümlerin yarısından fazlasının tehlikeye atılması gerekir. İleriye bakıyorum. blockchain teknolojisi, finansal hizmetler ve ödemeler de dahil olmak üzere birçok sektörde kapsamlı bir araştırma alanıdır.
Bu Terimi Okuyun teknolojiler, benzer içerik türlerini basan kullanıcılar arasındaki çakışmaları çözmeye yardımcı olabilecek doğal dil işleme (NLP) de dahil olmak üzere yapay zeka uygulaması için çok uygundur.

Bariz karşıt görüş, USPTO’nun benzer türde NLP teknikleri uygulayabileceğidir – ve gerçekten de USPTO bunu yapmak için zaten çok çalışıyor. Ancak, merkezi olmayan blockchain tabanlı bir yaklaşımla en az iki fark vardır.

İlk olarak, merkezi bir yaklaşım merkezi varlığın sürekli yeniliğine dayanırken, merkezi olmayan bir yaklaşım, kullanıcıların doğrulama ve sistem iyileştirmesine katkıda bulunmaları için uygun ölçekte teşvikler oluşturur. Örneğin, teşvikleri ele alalım.

bitcoin

Bitcoin

Bitcoin, Satoshi Nakamoto adlı gizemli bir varlık tarafından 2009 yılında oluşturulan dünyanın ilk dijital para birimidir. Dijital para birimi veya kripto para birimi olarak Bitcoin, merkez bankası veya tek yönetici olmadan çalışır. Bunun yerine, Bitcoin aracılardan yoksun bir Eşler Arası (P2P) ağ üzerinden gönderilebilir. Bitcoin’ler herhangi bir hükümet veya banka tarafından düzenlenir veya desteklenir ve Bitcoin, bazı yargı bölgelerinde kabul edilen bir değer transferi statüsüne sahip olmalarına rağmen yasal ihale olarak kabul edilir. Bitcoin’ler fiziksel bir para birimi oluşturmaktan ziyade, blockchain adı verilen bir tür dağıtılmış defter ağı üzerinden gönderilebilir ve alınabilen kod parçalarıdır. Bitcoin ağındaki işlemler, bir dizi karmaşık denklemi çözen bir bilgisayar ağı (veya düğümler) tarafından onaylanır. Bu işleme madencilik denir. Madencilik karşılığında, bilgisayarlar yeni Bitcoin’ler şeklinde ödüller alır. Madencilik zamanla giderek zorlaşır ve ödüller gittikçe küçülr. Toplam 21 milyon Bitcoin var. Mayıs 2020 itibariyle dolaşımda 18.3 milyon Bitcoin var. Bu sayı, yeni bloklar çıkarıldığında yaklaşık her 10 dakikada bir değişir. Şu anda, her yeni blok dolaşıma 12.5 bitcoin ekliyor. Bitcoin, kurulduğu günden bu yana dünyanın piyasa değeri açısından en popüler ve en büyük kripto para birimi olmaya devam etti. Bitcoin’in popülaritesi, “altcoins” adı verilen binlerce kripto para biriminin piyasaya sürülmesine önemli ölçüde katkıda bulundu. Kripto piyasası başlangıçta hegemonik olsa da, bugünün manzarası sayısız altcoin içeriyor. Bitcoin ControversyBitcoin, ilk lansmanından bu yana son derece tartışmalı. Cıvalı yapısı göz önüne alındığında, Bitcoin yasadışı işlemlerde ve kara para aklamada kullanımı nedeniyle eleştirildi. İzi sürülemesi imkansız olduğu için, bu özellikler Bitcoin’i yasadışı davranışlar için ideal bir araç haline getirir. Dahası, eleştirmenler madencilik için yüksek elektrik tüketimine, yaygın fiyat oynaklığına ve borsalardan hırsızlıklara işaret ediyor. Bitcoin, gözetim eksikliği göz önüne alındığında spekülatif bir balon olarak görülmüştür. Kripto para birden fazla çöküş yaşadı ve şimdiye kadar on yıldan fazla hayatta kaldı. Bitcoin, 2009 yılında piyasaya sürülmesinin aksine, bugün çok daha farklı görülüyor ve tüccarlar ve diğer kuruluşlar tarafından çok daha fazla kabul görüyor.

Bitcoin, Satoshi Nakamoto adlı gizemli bir varlık tarafından 2009 yılında oluşturulan dünyanın ilk dijital para birimidir. Dijital para birimi veya kripto para birimi olarak Bitcoin, merkez bankası veya tek yönetici olmadan çalışır. Bunun yerine, Bitcoin aracılardan yoksun bir Eşler Arası (P2P) ağ üzerinden gönderilebilir. Bitcoin’ler herhangi bir hükümet veya banka tarafından düzenlenir veya desteklenir ve Bitcoin, bazı yargı bölgelerinde kabul edilen bir değer transferi statüsüne sahip olmalarına rağmen yasal ihale olarak kabul edilir. Bitcoin’ler fiziksel bir para birimi oluşturmaktan ziyade, blockchain adı verilen bir tür dağıtılmış defter ağı üzerinden gönderilebilir ve alınabilen kod parçalarıdır. Bitcoin ağındaki işlemler, bir dizi karmaşık denklemi çözen bir bilgisayar ağı (veya düğümler) tarafından onaylanır. Bu işleme madencilik denir. Madencilik karşılığında, bilgisayarlar yeni Bitcoin’ler şeklinde ödüller alır. Madencilik zamanla giderek zorlaşır ve ödüller gittikçe küçülr. Toplam 21 milyon Bitcoin var. Mayıs 2020 itibariyle dolaşımda 18.3 milyon Bitcoin var. Bu sayı, yeni bloklar çıkarıldığında yaklaşık her 10 dakikada bir değişir. Şu anda, her yeni blok dolaşıma 12.5 bitcoin ekliyor. Bitcoin, kurulduğu günden bu yana dünyanın piyasa değeri açısından en popüler ve en büyük kripto para birimi olmaya devam etti. Bitcoin’in popülaritesi, “altcoins” adı verilen binlerce kripto para biriminin piyasaya sürülmesine önemli ölçüde katkıda bulundu. Kripto piyasası origi ikennally hegemonik, bugünün manzara sayısız altcoins özellikleri. Bitcoin ControversyBitcoin, ilk lansmanından bu yana son derece tartışmalı. Cıvalı yapısı göz önüne alındığında, Bitcoin yasadışı işlemlerde ve kara para aklamada kullanımı nedeniyle eleştirildi. İzi sürülemesi imkansız olduğu için, bu özellikler Bitcoin’i yasadışı davranışlar için ideal bir araç haline getirir. Dahası, eleştirmenler madencilik için yüksek elektrik tüketimine, yaygın fiyat oynaklığına ve borsalardan hırsızlıklara işaret ediyor. Bitcoin, gözetim eksikliği göz önüne alındığında spekülatif bir balon olarak görülmüştür. Kripto para birden fazla çöküş yaşadı ve şimdiye kadar on yıldan fazla hayatta kaldı. Bitcoin, 2009 yılında piyasaya sürülmesinin aksine, bugün çok daha farklı görülüyor ve tüccarlar ve diğer kuruluşlar tarafından çok daha fazla kabul görüyor.
Bu Terimi Okuyun madenciler tam bir çalışma kanıtı ile karşı karşıyadır: NFT’lerde örtüşen potansiyel entelektüel içerik için uygun ölçekte benzer teşvikler mevcut olabilir.

İkincisi, NFT’lerin üretilmesiyle ilgili maliyet çok daha düşüktür, bu da bir kullanıcının tek bir NFT korsanlığı yapması için teşvikin, örneğin geleneksel sistemde bir patentin veya başka bir fikri mülkiyet biçiminin sınırlarını ortadan kaldırandan çok daha düşük olduğu anlamına gelir. attn.live gibi teknolojiler, içerik oluşturucuların platformlar arasında uygun ölçekte içerik üretmesini ve NFT’leri basmasını sorunsuz hale getiriyor. Kötü niyetli kullanıcıların ciddi değere sahip herhangi bir şeyi korsan olarak kullansınlar, protokolün sistemde ve pazarda buna göre yanıt vermesi kolay olacaktır.

Emin olmak için, çözülmesi gereken daha birçok soru ve anlamlı zorluk var. Ancak gerçek şu ki, NFT’ler kalmak için buradalar çünkü doğal olarak değer artırıcılar – sadece daha esnek sanat üretmek için değil, aynı zamanda sahiplik ve kimlik doğrulama ile ilgili temel zorlukları çözmek için de. Ondan kaçmak yerine meydan okumayı kucaklayalım.

Christos A. Makridis, Stanford Üniversitesi Dijital Ekonomi Laboratuvarı ve Columbia İşletme Okulu Chazen Enstitüsü’nde bir araştırma kuruluşudur ve Living Opera’nın baş teknoloji sorumlusu ve araştırma başkanıdır. Stanford Üniversitesi’nde ekonomi ve yönetim bilimi ve mühendisliği alanında çift doktora yaptı.