Skip to main content
Kripto Haberleri

Norveç Bakanı Küçükler İçin İndirimli Vergi Politikasının Hurdaya Çıkarılmasını Önerdi

Yazan Ekim 7th, 2022Yorum Yazılmamış

Kripto para madenciliği büyük miktarda elektrikte gezinir. Ve kripto endüstrisi son yıllarda yaygın bir şekilde benimsendiğini gördüğünden, madencilik faaliyetlerini de aynı şekilde büyüttü ve bu da bazı ülkelerde elektrik kesintisi İran ve Kosova gibi.

Benzer şekilde, aynı sorunlarla karşı karşıya olan Norveç hükümeti, kripto veri merkezlerini diğer endüstrilerden daha düşük vergilerle ücretlendirmeye yönelik önceden zımni politikasını kaldırmayı planlıyor. Norveç Maliye Bakanı Trygve Slagsvold Vedum, eyalette faaliyet gösteren Bitcoin madencilik çiftliklerini tipik olarak etkileyen planın kaldırılmasını önerdi.

İlgili Okuma: AB Neden Tüm Rus Kripto İşlemlerini ve Cüzdanlarını Yaptırım Yapacak?

Bakan, Kripto Madenciliğini Daha Yüksek Elektrik Talebine Neden Olduğunu Çağırdı

Bakan, artan elektrik talebine dikkat çekti. katma;

2016’da veri merkezleri için indirimli oranın uygulamaya konulduğu zamandan şimdi elektrik piyasasında tamamen farklı bir durumdayız. Birçok yerde güç kaynağı baskı altında ve bu da fiyatların yükselmesine neden oluyor. Aynı zamanda, Norveç’te kripto para madenciliğinde bir artış görüyoruz. Bu güce toplum için ihtiyacımız var.

Madenciler için vergi sübvansiyonlarını kaldırma önerisi, Norveç Maliye Bakanı’nın ülkenin 2023 yıllık bütçesini sunmasının ardından geldi. Elde ettiği bulgulara göre, azaltılmış vergi politikasının kaldırılması 14 milyon dolar gelir getirecek.

Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi tarafından sağlanan verilere göre, Norveç şu anda %0,74 küresel Bitcoin hash oranı üretiyor. Çok sayıda Bitcoin madencilik merkezi %100 yenilenebilir enerji kaynakları kullanıyor.

BTCUSD
Bitcoin’in fiyatı şu anda 20.000$ civarında işlem görüyor | TradingView.com’dan BTCUSD fiyat tablosu

Kripto Madenciliğinin Norveç’te Büyüyen Sorunları

Önceki ayın ortasında, Bitcoin madencileri, Norveç’in kuzeyindeki bir belediye olan Sortland’dan da eleştiri aldı. Çevreyi bozan gürültü sorununun madencilikten kaynaklandığını belirten yerel halk, madencilerin işi bırakmasını istedi.

Ayrıca, bir komünist parti olan Kızıl Parti de Mart ayında ülkede kripto para madenciliğini tamamen yasaklayan bir yasa tasarısını onayladı. Ancak neyse ki, öneri Mayıs ayında parlamento tarafından reddedildi, çünkü sadece sol partiler bu fikri destekledi.

Tasarının reddi hakkında konuşan Arcane Research analisti Jaran Mellerud, işaret etti o zaman;

Bu oylamayı kaybeden bu siyasi partiler, kripto madencileri için hayatı zorlaştırmak için artık araç kutusunda kalan tek araçları olan özellikle madenciler için güç vergisini artırmak için bir girişimde daha bulunacaklar.

İranlı bir medya kuruluşunun Ağustos ayı raporuna göre, eyalet polisi İran’ın başkenti Tahran’ın bölgelerinde yaklaşık 9.404 maden cihazına el koydu. Ülkenin geçen yaz karşılaştığı enerji kesintileri, otoriteyi kayıt dışı madencilik platformlarını bulmaya ve bunlara el koymaya zorladı.

İlgili Okuma: Veriler Bu Kripto Para Birimlerinde Yüksek Kar Aldığını Gösteriyor

Ek olarak İran, Haziran ayında 7.000 madencilik makinesine denk gelen madencilik çiftliklerinin büyük bir kısmına zaten el koymuştu. Ayrıca 118 lisanslının elektrik bağlantısını kesin En sıcak yaz ayları için gerekli elektrik talebini karşılamak için madencilik platformları.

Featured image from Pixabay and chart from TradingView.com