Skip to main content
Kripto Haberleri

Orca İncelemesi: Kullanımı Kolay DEX, DeFi’deki En Basit Tasarıma Sahip

Yazan Mart 18th, 2023Yorum Yazılmamış

Kripto para birimi endüstrisi, yıllar içinde madeni para ve jeton satın almak, satmak ve takas etmek için çeşitli yöntemler geliştirdi, ancak kripto borsaları en basit ve en hızlı olanı olmaya devam ediyor. Yine de, on yılı aşkın bir süredir, pratik olarak tüm geçerli borsalar merkezileştirildi ve ilk DEX’ler likidite eksikliği nedeniyle başarısız oldu. Likiditeleri olmadığı için kimse bunları kullanmaz ve likiditeleri olmadığı için kimse bunları kullanmaz.
Yine de merkeziyetçilik kavramının büyüsüne kapılmıştı ve DeFi sektörü geliştiğinde, merkezi olmayan borsalar (DEX’ler) viral hale gelen ilk fikirler arasındaydı. Herhangi bir blok zincirinin DeFi ekosisteminde, merkezi olmayan borsalar genellikle finans sektörlerine giriş noktasıdır.
Geriye kalan tek sorun, kullanıcı dostu ve kolay olacak şekilde tasarlanmamalarıydı, bu yüzden Orca bunu değiştirme umuduyla yaratıldı.
Orca İncelemesi: DEX, DeFi'deki En Basit Tasarıma Sahip

Solana ekosistemi için Serum ve Raydium gibi iyi bilinen DEX borsalarına ek olarak. Orca, birçok kişi tarafından yeniliği ve Uniswap V3’e benzer merkezi likidite sağlama yöntemi nedeniyle seçilen başka bir borsadır. Coincu ile bu fikri daha derinlemesine konuşalım.

Orka nedir?

Orca merkezi olmayan değişim projesi, Solana Blok Zinciri platformu üzerine kurulmuş, iyi bilinen bir AMM değişimidir. Ayrıca, Orca projesi, tüketicilere Ethereum’daki herhangi bir DEX’ten daha düşük maliyetle ve daha hızlı Token takası yapmaları için bir yer sağlamak için Adil Fiyat Göstergesi yöntemini kullanır.

İşlemler iki koşulu karşılıyorsa markalı adil fiyatlandırmadır: ilki, token başına fiyatın CoinGecko oranının %1’i içinde olması ve ikincisi, ticaretten kaynaklanan fiyat etkisinin %1’den az olması. Bu standartlardan biri karşılanmazsa borsa uyarı verir.

Daha çok geleneksel finans gibi işleyen sipariş defteri borsalarının aksine, AMM kullanıcıları kriptolarını diğer kullanıcılar yerine bir jeton havuzu aracılığıyla alıp satarlar.

Swap token ve Add Liquidity Pool gibi temel DEX özelliklerinin yanı sıra, Orca projesi kullanıcı deneyimine odaklanır ve Solana’nın ekosistemindeki yerel tokenleri ve diğer stablecoin’leri destekler.

Likidite sağlayıcılara likiditeye katkıda bulunmak için varlıklarını yatırma karşılığında bir ücret ödeyerek yapay olarak likidite oluşturmak için var olan likidite havuzları vardır. Şüphesiz kripto para ticaretini dönüştürdüler. Birincisi, kripto para biriminin ilk günlerinde karşılaştığı zorluğu, yani yetersiz likiditeyi etkili bir şekilde ele aldılar.

Orca’nın özel işlevleri

Basit, kullanıcı dostu kullanıcı arabirimi. Orca ayrıca Phantom, SafePal, Trust, C98 ve diğerleri dahil olmak üzere çeşitli popüler cüzdanları destekler.

Orca, ucuz maliyet, hızlı hız ve az kayma (yalnızca yaklaşık %1) elde etmek için Adil Fiyat Göstergesini kullanır. Bir işlemi gerçekleştirmeden önce, protokoller iki şartın karşılandığını doğrular: işlenen işlemlerin oranı CoinGecko’da yayınlanan piyasa oranının %1’i içindedir ve kayma fiyatı, kullanıcı tolerans seviyesinden az veya ona eşittir (varsayılan 1’dir). %).

Kullanıcılar ticaret yapmak ve LP jetonları almak için Solana ağı üzerinden jeton eşleştirmeleri göndererek likidite sağlanmasına yardımcı olabilir.

Geleneksel AMM Likidite Havuzu sistemlerinin aksine, Whirlpools Likidite Sağlayıcıları, Ticaret Ücretleri için rekabet etmelidir ve Emisyon Tokenleri, fon özelliklerine göre likidite sağlayıcılarına dağıtılır. Lütfen onlarınkini gönderin.

Kullanıcılar, Konsantre Likidite ve Kaldıraç yapısını kullanarak fiyat aralığını kısıtlayabilir – mevcut Token fiyatı civarındaki fiyatlandırma aralıkları, ücretlerin ve teşviklerin daha büyük bir bölümünü alacaktır. Bununla birlikte, Geçici Kayıptan kaynaklanan kayıplara karşı savunmasızdırlar.

Whirlpools kullanıcıları, standart AMM Havuzlarında olduğu gibi, LP belirteçleri yerine NFT alacaklar. Bu NFT, LP Jetonunu temsil eder ve ikincil piyasada alınıp satılabilir. Yine de kendi likiditenizi de sattığınız için satmadan önce iyi düşünmelisiniz. Likidite için kullanılan Jetonu çekemezsiniz.

Pozisyonunuzu sonlandırdıktan ve likiditenizi Havuzdan çektikten sonra, NFT’yi yakmak yerine cüzdanınızda tutma seçeneğiniz vardır. Ancak bu NFT, artık likiditenizi göstermez.

Whirlpools of the Orca projesine katılan her kullanıcı, likiditeleri için bir üst ve alt limit belirleyebilir.

Orca, kullanıcılara mümkün olan her şekilde yardımcı olmak için oluşturuldu ve bu, kullanımı kolay bir platform sağlamaktan daha fazlasını içeriyor. Bunun yerine Orca, kullanıcılar için bazı ekstra avantajlar sağladı.

Ödül Kazanma

Bahsedilmesi gereken ilk şey, Orca kullanıcılarının paralarını ek para kazanmak için kullanabilecekleridir. Bunu, verim çiftçiliği ve likidite madenciliği gibi diğer faydalı DeFi faaliyetlerini kullanarak yapar. Özünde, kullanıcılar madeni paralarının bir kısmını projenin likidite havuzuna yatırmaya hazırlarsa, çabalarının bir ödülü olarak işlem ücretlerinden bir pay alabilecekler.

Finansal araçlar

DEX, tüccarların Orca ile ne kadar iyi bir pazarlık yaptıklarını her zaman bilmelerini garanti eden bazı son derece faydalı finansal araçlar sağlar. Bunlardan en önemlilerinden biri Orca tarafından verilen fiyat ile CoinMarketCap ve CoinGecko gibi kripto fiyat takip siteleri arasındaki farkı gösteren Adil Fiyat Göstergesidir.

Topluluk için belirteçler

Son olarak, Orca’nın tokenomiklerinin özellikle topluluk odaklı olduğunun altı çizilmelidir. Topluluk, borsanın likidite sağlayıcıları, ödüller, airdrop’lar ve daha fazlasını içeren toplam 100 milyon jetonunun yaklaşık üçte ikisini aldı.

Özellikler

Orca, kullanıcı deneyimini tüm işlemlerin merkezinde tutarak, kullanıcı taleplerini karşılamak için sürekli olarak gelişiyor ve güncelleniyor. Orca’nın ürünleri şunları içerir:

 • Takas: Orca, kullanıcıların Solana blok zincirinde yüksek hızlarda, minimum maliyetlerde ve düşük kaymada (%1’den az) token takas etmelerine olanak tanır.
 • jakuzi (Merkezi Likidite): Girdaplar, tüketicilerin likiditelerini belirli fiyat aralıklarına odaklamasına olanak tanır. Bu, likidite sağlayıcılarının kârlılığını artırarak ve tacirlerin daha düşük maliyetlerle işlem yapmasına izin vererek ve kullanıcılar Orca’da işlem yaparken kaymayı en aza indirerek tüm Orca kullanıcılarına fayda sağlayacaktır.
 • Likidite Havuz: Orca, kullanıcıların LP belirteçleri karşılığında işlemlere hizmet vermek için varlık Havuzlarına likidite sağlamalarına olanak tanır.
 • orkanotlar: Whale NFT Koleksiyonu, Orcanauts Sahipleri, Orca ortamında çeşitli avantajlara sahiptir.
 • koleksiyon: Bunlar, belirli etkinlikleri gerçekleştirdiklerinde kullanıcılara verilen sınırlı sayıda NFT belirteçleridir. Bu belirteçlerin değişim değeri yoktur, ancak takas edilebilir ve devredilebilir.
Orca İncelemesi: DEX, DeFi'deki En Basit Tasarıma Sahip

O nasıl çalışır?

DEX’i kullanmaya başlamanın adımları şunlardır:

 • Başlamak için, ağ ücretlerini ödemek üzere cüzdanınızda yerel Solana jetonunun (SOL) olması gerekir.
 • OKX, Coinbase, Binance ve diğerleri gibi merkezi bir borsa aracılığıyla SOL satın alabilirsiniz.
 • Phantom cüzdanındaki Para Yatır düğmesini kullanın ve yatırmak istediğiniz jeton adını girin.
 • Para yatırma adresini yakalamak ve SOL’u CEX’ten yatırma adresine iletmek için ‘Kopyala’ düğmesine basın.
 • Varlıkları aktarmadan önce, para yatırma adresinin doğru olduğundan ve Solana SPL para çekme yöntemini kullandığınızdan emin olun.
 • ETH’den belirteçleri dönüştürmek için MetaMask cüzdanını da kullanabilirsiniz.

ORCA belirteci

Anahtar metrikler

 • Belirteç Adı: Orca Simgesi.
 • Kayan yazı: ORCA.
 • Blockchain: Solana.
 • Belirteç Standardı: SPL.
 • Sözleşme: orcaEKTdK7LKz57vaAYr9QeNsVEPfiu6QeMU1kektZE
 • Jeton Türü: Fayda, Yönetişim.
 • Toplam Arz: 100.000.000 ORCA.
 • Dolaşımdaki Arz: 38.117.862 ORCA.

jeton tahsisi

 • Topluluk, Likidite Teşvikleri, Airdrop: %66,1.
 • Takım: %20.
 • Bağış toplama: %13.
 • Danışmanlar: %0,9.

Jeton Kullanım Örneği

ORCA belirteci, Orca projesinin tüm ekosistemini yönetmek için kullanılan bir yönetişim belirtecidir. Ek olarak, Orca proje Havuzlarına likidite getirmek için bir Ödül belirteci alacaksınız.

ücretler

DEX, likidite sağlayıcılarından %0,3 ücret alır. Aşağıdaki ücretler:

 • LP’lere %0,25
 • Hazine’ye %0,04
 • Etki Fonuna %0,01

Çekirdek takımı

Orca, Solana’nın Kurucusu ve CEO’su Anatoly Yakovenko liderliğindeki Solana Vakfı tarafından inşa edilmiş ve desteklenmiştir.

Ayrıca, proje ekibi, aşağıdakiler gibi blok zincir protokolü geliştirme konusunda kapsamlı uzmanlığa sahip yazılım mühendislerini içerir:

 • Yutaro Mori: Şirketin kurucu ortağı, önemli mali uzmanlığa sahip yazılım mühendisi ve UMA Akıllı Sözleşme uygulayıcısı.
 • Grace Kwan (Ori): Orca’nın kurucu ortağı ve ürün başkanı.
 • Michael Hwang (tmoc): Projenin ilk çalışanı hem küçük firmalarda hem de Google gibi “devlerde” yılların deneyimine sahip.
 • Milan Patel (Milano): Uluslararası Ekonomi alanında Georgetown derecesi ve McKinsey’de büyük bankalarla çalışma deneyimleri ile proje lideri.

Yatırımcılar ve ortaklıklar

Orca İncelemesi: DEX, DeFi'deki En Basit Tasarıma Sahip

Çözüm

Kripto pazarı sürekli genişliyor ve sürekli olarak yeni insanlar giriyor. Birçoğu mevcut trendleri, kriptoyla ilgili faaliyetleri vb. hızla öğreniyor ve bu da onları sonunda DeFi sektörüne ve merkezi olmayan borsalara yönlendiriyor.

Bununla birlikte, DEX’ler nispeten yeni olduğundan ve birçoğu merkezi borsa desteğinden yoksun olduğundan, bu platformların birçoğunun kullanıcı arayüzü basit ve anlaşılır değildir. Pek çok DEX’in bu kadar basit bir yazılıma ihtiyaç duymayan deneyimli yatırımcılara ve tüccarlara hitap ettiğini eklemeye gerek yok.

Orca projesinde diğer AMM’lerde olduğu kadar müşteri çekecek özellik olmadığı için likidite ve TVL hala oldukça düşük. Yine de Orca gibi yeni bir projenin geliştirilmesi için zamana ihtiyacı var ve bir projeyi analiz ederken geliştirme ekibi ve girişimin arkasındaki büyük oyuncu hakkında elimizden geldiğince çok şey keşfetmemiz gerekiyor. Solana Vakfı buradaki projeyi finanse ediyor ve Solana’nın patlamasının projenin muhteşem gelişimi için koşullar sağlayacağından emin.

Orca, bunu değiştirmek ve ister uzman ister ilk kez tüccar olsun, tüm kullanıcılarına mümkün olan en iyi kullanıcı deneyimini sunmak için yaratıldı. Bu nedenle, merkezi olmayan borsalarla ilgili kötü bir deneyime sahip olan herkes, platformu ziyaret ederek ve merkezi olmayan bir platformda tekrar işlem yaparak onlara bir şans daha vermelidir. Ve yeni başlıyorsanız, başlamak için harika bir yerdir.

SORUMLULUK REDDİ: Bu web sitesindeki bilgiler genel piyasa yorumu olarak verilmektedir ve yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır. Yatırım yapmadan önce kendi araştırmanızı yapmanızı öneririz.

Haberleri takip etmek için bize katılın: https://linktr.ee/coincu

Harold

Coincu Haberler