Skip to main content
Kripto Haberleri

Piyasadaki En Popüler 3 Sentetik Varlık Platformu (2. Bölüm)

Yazan Kasım 23rd, 2022Yorum Yazılmamış

Sentetik varlıklar, kullanıcılara dayanak varlığı tutmak zorunda kalmadan çok çeşitli varlıklara erişim sağlayacaktır. Fiat para birimleri veya altın ve gümüş gibi emtiaların yanı sıra endeks fonları veya diğer dijital varlıklardan herhangi bir şey olabilir. Yatırımcılar, bu benzersiz sentetik varlıkları kullanarak, kripto ekosisteminden ayrılmadan çeşitli varlıkların değerini takip eden tokenları elinde tutabilir. Peki bugün piyasada hangi Sentetik Varlık platformları var?

Sentetik

Sentetik Varlık platformları

Synthetix, Ethereum tabanlı bir platformdur. kullanıcıların eşler arası platformunda sentetik kripto para basmasına ve ticareti yapmasına olanak tanır. Bu modelde yatırımcılar, aynı anda altın, USD ve menkul kıymetler gibi kripto dışı varlıklara maruz kalmalarını sağlayan sentetik varlıklara erişim kazanır.

Örneğin, bir kullanıcı, Ethereum gibi temel bir varlığı kullanarak kripto sentetik bir ürün kurabilir. Böylece kullanıcı, Ethereum kripto fiyatına göre ayarlanan sEth jetonunu basacaktır. Şu anda, platformda 69 milyon dolardan fazla kilitli sentetik türev sözleşmesi var.

Kullanıcıların yatırım yapmasını kolaylaştırmak için Synthetix’in merkezi olmayan üç uygulaması vardır. Onlar içerir:

  • Synthetix değişimi – kullanıcıların basılan sentetik varlıkları (Synth’ler) doğrudan karşı taraf olmadan değiştirmesine olanak tanır.
  • Mintr – kullanıcıların platformun yerel SNX jetonunu stake etmelerini sağlar. Buna karşılık, kullanıcılar ücret kazanır ve kripto para birimleri kullanarak sentetik varlıkları basabilir.
  • Pano – Synthetix ağının tamamına genel bir bakış sunar.

Evrensel Pazar Erişimi (UMA)

UMA

UMA, finansal sözleşmeler için merkezi olmayan bir platformdur. Kullanıcıların ERC20 belirteçlerini ve diğer protokolleri kullanarak finansal ürünler oluşturmasını sağlamak için kendi kendini yürüten akıllı sözleşmeler ve “kanıtlanabilir şekilde dürüst bir kehanet” mekanizması kullanır.. Temelde, platform, Borsa Yatırım Fonları (ETF’ler) ile benzer bir formatta gerçek dünya varlıklarına maruz kalmalarını sağlayan benzersiz finansal ürünler oluşturmak için iki karşı taraf tarafından kullanılabilir.

UMA’yı benzersiz kılan şey, sözleşmelerinin yalnızca ekonomik teşviklerle güvence altına alınmasıdır. Bu özellik, platformun işlemleri otomatikleştiren kendi kendini yürüten akıllı sözleşmeleriyle mükemmel bir işbirliği içinde çalışır.

Abra

ABRA

Abra, merkezi olmayan bir yatırım platformudur. yatırımcıların kripto para birimlerini sentetik varlıklar oluşturmak için teminat olarak kullanmalarına izin verir. Platformun modeli, Bitcoin (BTC) ve Litecoin (LTC) tarafından etkinleştirilen akıllı sözleşmelerden yararlanır.

Abra’yı kullanmak için tek yapmanız gereken uygulamayı indirmek ve BTC veya LTC’de kısa pozisyon almak, bu da platformun uzun bir pozisyonda olması anlamına geliyor. Birçok geleneksel sentetik üründe olduğu gibi, Abra daha sonra bir komisyoncudan eşit miktarda kripto varlığı ödünç alarak fiyat hareketi riskinden korunuyor.

Örneğin, 500$ değerinde XY hisse senetleri satın almak istediğinizi varsayalım. Kripto para biriminizi, örneğin BTC’yi, satın almayı düşündüğünüz hisse senetleriyle aynı miktarda teminatlandırmanız istenecektir. Platform daha sonra BTC’nizi XY hisse senedi fiyatına sabitleyecektir. Fiyat yükselir/azalırsa, hesabınıza eşdeğer miktarda BTC eklenecek veya hesabınızdan düşülecektir.

Çözüm

Kripto sentetik varlıklar, ademi merkeziyet yoluyla perakende yatırımcılara açarak türev piyasasını değiştirmek için buradalar. Bu şekilde, kripto yatırımcıları sürekli olarak kripto pazarında kalarak varlıklarını teminat altına alarak geleneksel varlıkları alıp satabilirler. En önemlisi, kripto sentetik varlık platformlarının getirdiği ademi merkeziyetçilik, küresel türev piyasasını tüm yatırımcı sınıflarına açacaktır. Uzun vadede, daha fazla yatırımcı kripto türev ürünleri ticareti yaptığından, bunun geleneksel finans piyasasında dalgalanma etkisi olacaktır.

SORUMLULUK REDDİ: Bu web sitesindeki bilgiler genel piyasa yorumu olarak sağlanmıştır ve yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yatırım yapmadan önce kendi araştırmanızı yapmanızı öneririz.

Haberleri takip etmek için bize katılın: https://linktr.ee/coincu

Web sitesi: coincu.com

kurnaz

CoinCu Haberler