Skip to main content
Kripto Haberleri

Pomp, bitcoincilerin enerji kullandıkları için özür dilememeleri gerektiğini söylüyor

Yazan Aralık 29th, 2021Yorum Yazılmamış

Pompliano CNBC’ye verdiği röportajda Bitcoin’in enerji kullanımının ölçekler ve madenciler daha fazla yenilenebilir enerji kaynağına girdikçe daha verimli hale olmaya devam ettiğini söyledi.

Pomp Investments kurucusu ve popüler Bitcoin podcast’i Anthony “Pomp” Pompliano, Bitcoin’in enerji kullanımı ve bunun ne kadar verimli olduğu etrafındaki konuşmanın büyük ölçüde insanların kaçırma eğiliminde olduğu “iki önemli noktadan” muzdarip olduğunu söylüyor.

Bunu CNBC’nin “Squawk Box” programında verdiği röportajda Bitcoin’in volatilitesi ve enerji kullanımı konularını kısaca vurguladı.

Gösterilerin sunucusu Joe Kernen’e, insanlar Bitcoin’in enerji tüketimini tartışmaya devam ettikçe, aşağıdakileri dikkate almaları gerektiğini söyledi:

Bitcoin ölçeklenerek daha enerji verimli hale geliyor

Ona göre, ilki “enerji tüketimi ile ABD dolar sistemi arasındaki doğrusal ilişki”.  Konuşmanın bu noktayı dikkate almasının neden önemli olduğunu açıklamaya devam ediyor.

Daha fazla kullanıcıyı ve daha fazla işlemi desteklemek için daha fazla enerji tüketmemiz gerekir. Daha fazla veri merkezine, daha fazla banka şubesine, daha fazla ATM’ye vb.“diye ekledi.

Öte yandan, Bitcoin blockchain’inin fiat ekosistemi ve enerji tüketimi arasında görülen aynı tür doğrusal ilişkiye sahip olmadığını açıkladı. İşlem işleme sırasında bir bloğa kaç işlem eklendiklerine bakılmaksızın, tüketilen enerji miktarının aynı olduğunu kaydetti.

Ölçeklenerek, Bitcoin giderek daha verimli hale gelir, çünkü bu blokların her birine daha fazla ekonomik değer sığdırabilirsiniz, oysa eski bir sistemde ölçeklerken daha fazla enerji tüketmeniz gerekir..”

“Dünyada önemli şeyler enerji kullanır”

Pomp ayrıca Bitcoin’in enerji tüketimi konusunda özür dileyecek bir şey olmadığını söylüyor. Onun görüşüne göre, “dünyada önemli şeyler enerji kullanır

Bitcoin madenciliğinde yenilenebilir enerjinin artan kullanımına işaret derek, tüm bu daha yeni yeşil enerji kaynaklarına geçişin yenilenebilir enerji endüstrisinde araştırma ve geliştirmeyi yönlendirdiğini söylüyor.

Pompliano, programdaki enerji kullanımı sorusunu araştırmadan önce ilk olarak önemli bir metrik olan Bitcoin’in volatilitesinden bahsetmişti.

BTC fiyatının 2020’de iki %50+ geri çekilme yaşadığını ve bu yıl altıdan fazla %20+ düzeltme gördüğünü kaydetti. Ayrıca önemli ölçüde büyük fiyat sıçramaları oldu, ancak volatiliteye bakmanın en iyi yolunun Bitcoin fiyat hareketinin mezhepsel olduğu ABD dolarının değeri olduğuna inanıyor.

Bu şekilde düşünürseniz, gerçekten USD’nin de “hipervolatile” olduğunu göreceksiniz.