Skip to main content
Kripto Haberleri

Pomp CNBC’ye Bitcoin’in enerji kullanımı için özür dilemeye gerek olmadığını söyledi

Yazan Aralık 29th, 2021Yorum Yazılmamış


Bitcoin (BTC) influencer’ı ve podcaster Anthony “Pomp” Pompliano, Bitcoin’in enerji kullanımı için “özür dilemeye” gerek olmadığını, çünkü “dünyadaki önemli şeylerin enerji kullandığını” söyledi.

Yorumları CNBC’nin sabah haberlerinde ve Konuşma Programı Squawk Box’ta Joe Kernen ile pazartesi günkü röportajında yaptı.

Röportaj sırasında, bitcoin ekosistemine karşı “iklim argümanında” özellikle ABD doları gibi itibari para birimleriyle karşılaştırmalar açısından birçok insanın “kilit noktaları” kaçırdığını iddia etti:

“Enerji tüketimi ile dolar sistemi arasında doğrusal bir ilişki var, daha fazla kullanıcıyı ve daha fazla işlemi desteklemek için daha fazla enerji, daha fazla veri merkezi, daha fazla banka şubesi, daha fazla ATM tüketmemiz gerekiyor.”

“Bitcoin blockchain’inin enerji tüketimiyle aynı doğrusal ilişkisi yoktur; diğer bir de olsa, blok başına işlem sayısından bağımsız olarak, her blok tarafından tüketilen aynı enerjinin olmasıdır. Bitcoin ölçekleştikçe daha verimli hale gelecek çünkü bu blokların her birine daha fazla ekonomik değer katabileceksiniz.”

Bitcoin, Google ve Facebook’un 8 kat daha fazla enerjisini kullanıyor

Röportaj, Bitcoin ekosisteminin enerji tüketiminin hem Google hem de Facebook’un toplamından sekiz kat daha fazla olduğunu ortaya çıkaran Trading Platforms’un yeni araştırmasının yayınlanması ile aynı gün yayınlandı.

Raporda, “bu kadar küçük bir sektörün tükettiği elektrik miktarında korkular yatıyor” denildi. Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi’ne göre, Bitcoin ekosistemi Şili veya Filipinler gibi küçük bir ülkenin enerji kullanımına benzer şekilde saatte 125,04 terawatt tüketiyor.

Bitcoin’in enerji tüketimini çevreleyen tartışmalar yeni olmaktan uzaktır ve yakın zamanda kendini çözmesi olası değildir. Cointelegraph tarafından daha önce bildirildiği gibi, New York Dijital Yatırım Grubu BTC madenciliğinin 2030 yılına kadar küresel karbon emisyonlarının% 0,9’unu temsil edeceğini tahmin ediyor.

İlgili: Yeşil Bitcoin: PoW için enerji kullanımının etkisi ve önemi

Pomp CNBC’ye verdiği röportajdan beri meşgul bir adam. Çarşamba günü, “The Lily Show”da üç yaşındaki Lily Knight tarafından BTC hakkında röportaj yapıldı.