Skip to main content
Kripto Haberleri

Ripple, XRP Güvenlik Durumu İddiasıyla SEC Davasının Reddedilmesini İstiyor

Yazan Eylül 20th, 2022Yorum Yazılmamış

XRP’nin arkasındaki blockchain teknoloji şirketi Ripple, Güvenlik ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) 2020’de firmaya açtığı davanın reddini istiyor. XRP’nin bir “yatırım sözleşmesi” oluşturmadığını ve bu nedenle kayıt dışı menkul kıymet olarak adlandırılamayacağını iddia ediyor.

Ripple Davayı Bitirebilir mi?

Olarak rapor edildi BNN Bloomberg tarafından, Ripple’ın hafta sonu başvurusu, XRP yatırımcılarının haklarına sahip olmadığını ve Ripple’ın çıkarları doğrultusunda hareket etmesi gerekmediğini iddia ediyor. Firmaya bu tür bir satış sonrası yükümlülüğü getiren belgelerin eksikliğini belirtti.

Ripple Baş Hukuk Müşaviri Stu Alderoty yaptığı açıklamada, “Dosyalar SEC’in yasal sınırlarının dışında hareket ettiğini gösteriyor” dedi. “SEC, yasayı uygulamak istemiyor – yargı yetkisini kabul edilemez bir şekilde genişletebileceği umuduyla yasayı yeniden yapmak istiyorlar.”

Aralık 2020’de SEC, Ripple’a XRP’yi menkul kıymet olarak kaydetmediği veya yeterli açıklama sağlamadığı ve dolayısıyla yatırımcıları yanılttığı için dava açtı. Bu çaba, CEO Ripple’a izin verdi Brad Garlinghouseve başkan Chris Larsen toplu olarak 1.3 milyar dolar hasat edecek.

Kripto endüstrisi o zamandan beri davanın sonucunu merakla bekledi ve düzinelerce başka madeni paranın yasal statüsü için bir emsal oluşturmasını bekledi.

Ripple, başvurusunda SEC’in menkul kıymetler yasalarından yararlanabilecek tüm varlık transferleri üzerinde yargı yetkisi talep etmeye çalıştığını söyledi. İddia ettiği gibi, bu “bağsız konum”, çok sayıda diğer olağan varlık transferini menkul kıymet işlemlerine dönüştürecektir. Bunlar arasında “elmaslar, altın, soya fasulyesi, arabalar ve hatta sanat eserleri” sayılabilir.

SEC’in Argümanı

Ripple’ın başvurusu, Manhattan’daki bir federal mahkemede yargılanmadan önce davayı tomurcukta kesme girişimidir. SEC ayrıca, XRP’nin Howey Testini karşıladığını iddia ederek davayı kendi dosyalamasında yargılamadan sona erdirmeye çalıştı.

Özellikle SEC, XRP’nin satın alınmasını “diğer XRP sahipleri ve Ripple ile ortak bir girişime yatırım” olarak nitelendirdi. Ayrıca, XRP yatırımcılarının tokeni satın aldıktan sonra kar elde etmeyi beklediklerini iddia etti.

“Ripple, XRP’nin kâr potansiyelini öne çıkararak, XRP’yi kamu yatırımcılarına satarak ve dağıtarak ve büyük miktarda XRP’yi kendisine ayırarak işini finanse etti.”

SEC başkanı Gary Gensler, önerildi kripto para birimleri, bir hisse kanıtı mekanizması kullanırlarsa menkul kıymetlere daha çok benzeyebilirler. İkinci en büyük kripto para birimi olan Ethereum, geçen hafta hisse kanıtına geçti.

En son makalelerimizle güncel kalın