Skip to main content
Kripto Haberleri

Satın Alınacak En İyi Katman-2 Madeni Paralar

Yazan Aralık 31st, 2021Yorum Yazılmamış

Katman 2 blok zincirleri, blok zinciri üçleminin herhangi birinin çözülmesine yardımcı olmak için katman-1 blok zincirleri üzerinde çalışan üçüncü taraf protokolleridir – ademi merkeziyetçilik, güvenlik ve ölçeklenebilirlik. Ana blok zinciri için eklenti görevi görürler. Yan zincirler, plazma zincirleri, durum kanalları veya toplamalar olabilirler. Popüler örnekler Bitcoin Lightning Network ve Ethereum Plasma’dır. Aşağıdaki liste, yatırım yapabileceğiniz en üst katman-2 madeni paralarından oluşmaktadır.

Çokgen (MATIC)

hakkında kafanız karıştıysa Çokgen (MATIC), muhtemelen bunu Matic Network olarak hatırlıyorsunuzdur. Polygon, 2017 yılında Jaynti Kanani, Anurag Arjun, Mihailo Bjelic ve Sandeep Nailwal tarafından Hindistan’da geliştirildi. Matic Network, lansmanından yaklaşık bir yıl sonra Şubat 2021’de Polygon olarak yeniden markalandı. Polygon, Ethereum blok zincirinin karşılaştığı ölçeklenebilirlik sorununu çözmeye yardımcı olmak ve toplu kabulü sağlamak için geliştirildi. Özünde ağ, birden fazla araç sağlayarak Ethereum blok zincirinin hızını artırmayı ve maliyetini ve teknik özelliklerini azaltmayı planlıyor. Ayrıca, Ethereum blok zincirinde çeşitli blok zincirleri arasında köprü kurmayı amaçlamaktadır. Kripto uzay akıllı sözleşmeleri, dApp’ler, NFT’ler ve benzerlerindeki çoğu gelişmenin ön saflarında yer alması nedeniyle, Ethereum blok zinciri nispeten pahalı hale geldi ve tıkandı. Bu nedenle, Polygon ağı, Ethereum’a bir katman-2 ağı (ek bir katman) olarak hizmet ederek bu soruna bir ölçeklendirme çözümü sunuyor. Bu, blok zincirinin artmasına ve daha güvenli, verimli ve kullanışlı olmasına yardımcı olacaktır. Poligon, çok sayıda yan zincire sahip çok seviyeli bir ağdır. Bu yan zincirler, Golang’da yazılmış Polygon yazılım geliştirme kiti (SDK) kullanılarak oluşturulmuştur. SDK oldukça esnek, genişletilebilir, modüler ve Ethereum ile uyumludur. Plazma zincirleri, sıfır bilgi (zk-) toplamaları ve iyimser toplamalar, yan zincirleri geliştirirken ölçeklendirmek için kullanılabilecek yöntemlerdir. Yan zincirler, ana blok zincirine bağlıyken çok sayıda DeFi protokolünü destekleyen özel blok zincirlerdir. Bu özellik Polygon’u Cosmos, Polkadot ve Avalanche’a benzetiyor. Her yan zincirin blok başına yaklaşık 70.000 işlem çalıştıracağı tahmin ediliyor.

Diğer blok zincirleri gibi, Polygon platformu da diğerlerinin yanı sıra ödeme yapmak, borç verme platformları oluşturmak ve oyunlar geliştirmek için kullanılabilir. Bunun dışında Hermez, Avail, Nightfall, Miden ve Zero gibi başka çözümler de sunuyor. Nightfall, Miden ve Zero hala geliştirme aşamasında. Polygon, kullanıcıların işlemleri doğrulamak ve yönetişime katılmak için jetonlarını kullanmalarına izin veren bir hisse kanıtı modeli üzerinde çalışır. MATIC, Polygon ağının yerel kripto para birimidir. Ağdaki kullanıcılar arasındaki işlemlerin uzlaştırılması ve ödenmesinde kullanılır. Belirteç, hesaplama kaynakları ve hizmetleri sağlayan kullanıcılara ödül olarak hizmet ederek ağdaki gelişimin yönlendirilmesine yardımcı olur. Bir yatırımcı olarak, MATIC jetonlarına sahip olmak ve bunları stake etmek, ağ yükseltmeleri ve düzeltmeleri için oy vermenize olanak tanır. Ancak oyunuz cüzdanınızdaki MATIC miktarı ile orantılıdır. MATIC jetonlarının (10 milyar) sınırlı arzı nedeniyle, değeri olumlu etkilenebilir. Ethereum’un ölçeklenebilirlik sorununa bir çözüm sağlama ve geliştiricilerin daha kullanıcı dostu dApp’ler oluşturmasına izin verme özellikleriyle, benimsenmesi artabilir; ve artan benimseme ve kullanım durumları ile değerde bir artış meydana gelir. Sushiswap (bir DEX değişimi), Hızlı takas, Zincir oyunları, Eğri ve Okyanus Protokolü, tümü Polygon platformunda oluşturulmuştur. Piyasa değeri oldukça yüksek olmasına rağmen (17,6 milyar dolar), şu anda 2,57 dolardan işlem gördüğü için harika bir yatırım yapacak. Coingecko’da 14. sırada yer alıyor. Polygon (MATIC) satın almak için Binance, Coinbase Exchange, MEXC Global veya Digifinex’e gidin.

Döngü halkası (LRC)

Döngü halkası (LRC), açık kaynaklı bir zk-toplama protokolünden oluşan bir Ethereum katman-2 ölçeklendirme platformudur. Ethereum blok zincirinde bir zk-toplama protokolü kullanan ilk platformdur. Daniel Wang bunu 2017 yılında geliştirdi. Loopring, akıllı sözleşmeler ve 1 sıfır bilgi devresinden oluşuyor. Bunlar, otomatikleştirilmiş piyasa yapıcılar, ödeme uygulamaları ve yüksek verimliliğe sahip merkezi olmayan borsalar geliştirmede faydalıdır. Ayrıca protokoller, altyapılar ve kullanıcı dostu DeFi geliştirmek için kullanılabilir. Bunun yanı sıra platform, merkezi otorite ve gaz ücretleri olmadan ticaretin çok hızlı yapılabileceği güvenli bir yerel borsaya sahiptir. Zk-toplama kanıtları nedeniyle verimlilik için işlemleri bir araya toplayabilir.

Ek olarak, bu, Ethereum blok zincirinden belirli hesaplamaları çalıştırmasını sağlar. Ethereum blok zincirinin güvenliğine dayanarak ticaret, likidite sağlama, takas ve ödeme yapma gibi işlemleri gerçekleştirir. Loopring, işlemlerini daha hızlı hale getiren bir zincir üstü veri kullanılabilirliği (OCDA) protokolüne sahiptir. Ayrıca, anında likidite sağlayan bir sipariş halkaları, sipariş madencileri ve sipariş paylaşımı sistemine sahiptir. Ethereum’un yaklaşık 1/100’ü kadar azaltılmış bir işlem maliyeti ile ETH blok zincirinin yaklaşık 1000 katına sahiptir. ETH blok zinciri ile karşılaştırıldığında, daha az veri gerektirmesi nedeniyle işlemleri daha az maliyetle daha hızlı doğrular. Son kriptografik kanıtı doğrularken yalnızca akıllı bir sözleşme kullanır. Ana ağdan veri çekmediği için daha az hesaplama gerektirir. Döngü protokolü, verimliliği artıracağı için Ethereum blok zincirinin daha fazla benimsenmesine yardımcı olabilir. LRC, platformun yerel belirtecidir. Platformun operasyonlarını güçlendirmek için kullanılır. Döngüde bir değiş tokuş oluşturmak için 250.000’den fazla LRC’yi kilitlemeniz gerekir, bu da zincir üstü veri kanıtlarını kullanmanıza izin verir. Üstelik bu özelliğe sahip olmayacak bir borsayı çalıştırmak için yaklaşık 1 milyon LRC’ye ihtiyacınız var. Depozitonuza el konulacak ve borsanızı kötü yönetirseniz, paralarını kilitleyen kullanıcılara yeniden dağıtılacaktır. LRC, zk-toplama operatörleri ve likidite sağlayıcıları için bir ödül belirteci olarak hizmet eder. Ayrıca, ağa ödenen ticaret ücretlerinden kazanç elde etmek için stake edilebilir. Alım satım ücretlerinin yüzde yetmişi, jetonlarını stake eden kullanıcılara tahsis edilir, %20’si ise havuzun fonlarının nasıl harcandığını izleyen platformun merkezi olmayan özerk organizasyonu için tutulur. Kalan %10’luk kısım yakılır. Bu yanma olayı arzdaki miktarı azaltır ve sonuç olarak fiyatı yukarı çekmeye yardımcı olur. Toplam arzı 1,4 milyar, şu anda 1,2 milyarı dolaşımda. 2.5 milyar dolarlık piyasa değeri ile 64. sırada yer alıyor. Şu anda 2,04 dolardan işlem görüyor ve Kasım 2021’de tüm zamanların en yüksek seviyesi 3,75 dolara ulaştı. Binance, Coinsbit, Kraken ve benzerlerinde listeleniyor.

Bu paralar, hizmet ettikleri katman-1 blok zincirine özel bir çözüm sunar ve bunu yapmaya devam ettikleri sürece değer kazanmaya devam edeceklerdir.