Skip to main content
Kripto Haberleri

SBF yasal ücretleri, BTC piyasa değeri Meta’yı tersine çevirdi, USDC tekrar 1 dolara tırmandı

Yazan Mart 18th, 2023Yorum Yazılmamış

Bu Hafta En Çok Okunan Haberler

Sam Bankman-Fried, avukatlık ücretlerinin geri ödenmesine öncelik verilmesi için mahkemeye dilekçe verdi

Sam Bankman-Fried (SBF), 15 Mart’taki bir mahkeme dosyasına göre, yasal masraflarını karşılamak için FTX’in kurumsal sigorta poliçelerini kullanmak istiyor. Dosyaya göre, poliçeler Bankman- Kızarmış. Hareket, eski CEO’yu FTX ödeme listesinin başına koyacaktı. Başka bir manşet, Bankman-Fried’in yakın çevresinin FTX bağlantılı kuruluşlardan 3,2 milyar dolarlık ödeme ve kredi aldığını gösteriyor. Bahamalar’daki lüks mülklerin satın alınması için kullanılan 240 milyon doları aşan tutarlar, siyasi bağışlar ve yardım bağışları ile FTX dışı yan kuruluşlara yapılan “önemli miktardaki transferler” hariçtir. Başka bir manşette, FTX borçluları 11,6 milyar dolarlık talep ve 4,8 milyar dolarlık varlık bildirdi, bu da borsa bilançosunda 6,8 milyar dolarlık bir delik olduğu anlamına geliyor.

Signature Bank, veri sağlamadığı için New York düzenleyicileri tarafından kapatıldı

Kripto dostu Signature Bank, “tutarlı ve güvenilir veri sağlayamadığı” gerekçesiyle 12 Mart’ta resmi olarak kapatıldı ve New York Finansal Hizmetler Departmanı tarafından devralındı. Banka, müşterileri tarafından olası kara para aklamayı izlemek ve tespit etmek için yeterli önlemleri alıp almadığı konusunda ABD’deki iki hükümet organı tarafından soruşturuldu. ABD Temsilciler Meclisi’nin eski üyesi Barney Frank, New York düzenleyicilerinin kripto pazarına karşı görünürde bir güç gösterisinin parçası olarak Signature’ı kapatmasını önerdi.

Ayrıca oku

Özellikler

Bir partide karşılaşacağınız gerçek hayattaki kripto OG’leri rehberi (2. Bölüm)

Özellikler

Hydra ile Çalışmak: Merkezi Olmayan Kuruluşlara Hizmet Sağlamak

USDC, Fed duyurusunun ardından 1 $ sabitine geri döndü

Circle’ın stablecoin’i USD Coin (USDC), Circle’ın Silicon Valley Bank ve yeni bankacılık ortaklarında tuttuğu 3,3 milyar $ değerindeki rezervleriyle ilgili olumlu gelişmelerin ardından 1 $’lık çıtasına geri döndü: USDC itfaları artık Cross River Bank ve BNY Mellon tarafından işlenecek . Stablecoin, SVB’nin ani çöküşünün ardından 10 Mart’ta ABD dolarından ayrıldı ve diğer birçok stablecoin’in depegini tetikledi. Stabilcoinlerin depeggingi, hafta sonu kredi geri ödemelerinde bir artışa yol açarak, borçluların kredilerde 100 milyon dolardan fazla tasarruf etmesine olanak sağladı.

ABD Merkez Bankası, bankaları desteklemek için 25 milyar dolarlık fon açıkladı

Amerika Birleşik Devletleri federal düzenleyicileri, hem Silicon Valley Bank’ta hem de şu anda kapalı olan Signature Bank’ta “mevduat sahiplerini tamamen koruyacak” “kararlı eylemler” duyurdular; buna, bankaları ve diğer mevduat şirketlerini desteklemeyi amaçlayan 25 milyar dolarlık fon da dahil. Federal Rezerv, Silicon Valley Bank’ın başarısızlığını araştırıyor – Fed’in finansal kurumu nasıl denetlediğine ve düzenlediğine dair dahili bir soruşturma da dahil. Ani çöküşün ortasında, SVB’nin Birleşik Krallık kolu HSBC tarafından 5,5 milyar sterlin (6,7 milyar dolar) kredi ve 6,7 milyar sterlin (8,1 milyar dolar) mevduatla 1 İngiliz sterlini (1,21 dolar) karşılığında satın alındı.

Bitcoin piyasa değeri teknoloji devi Meta’yı devirdi, Visa’daki boşluğu genişletti

Silicon Valley Bank ve Signature Bank’ın düşüşünün ardından kripto için çalkantılı bir haftaya rağmen, Bitcoin’in piyasa değeri teknoloji devi Meta’nınkini tersine çevirmeyi başardı. Companies Market Cap verilerine göre, 14 Mart’ta Bitcoin’in piyasa değeri 471,86 milyar dolara ulaştı ve Meta’nın 469 milyar dolarını geçti. Önde gelen kripto para birimi, elektrikli araç üreticisi Tesla’nın arkasında yer alarak piyasa değerine göre en iyi varlıklar arasında 11. sıraya tırmandı. Bitcoin’in piyasa değeri, 2023’te 190 milyar doların üzerine çıkarak, özellikle küresel bir bankacılık krizi korkusu artarken, en iyi Wall Street banka hisselerini geride bıraktı.

Kazananlar ve kaybedenler

Hafta sonunda, Bitcoin (BTC) şurada 27.571 dolareter (ETH) de 1.823 dolar Ve XRP de 0,38 dolar. Toplam piyasa değeri 1,18 dolar CoinMarketCap’e göre trilyon.

En büyük 100 kripto para birimi arasında, haftanın en çok kazandıran üç altcoini Conflux oldu. (CFX) %186,02’de, Maske Ağı (MASKE) %120,56 ve Yığınlarda (STX) %102,97’de.

Haftanın en çok kaybeden üç altcoin’i UNUS SED LEO (ASLAN) -%2,22’de, Tether (USDT) -%0,35 ve Binance USD (BUSD) -%0,16’da.

Kripto fiyatları hakkında daha fazla bilgi için Cointelegraph’ın piyasa analizini mutlaka okuyun.

Ayrıca oku

Özellikler

Kripto PR: İyi, kötü ve kalitesiz

Özellikler

Blockchain ile Kültürel Pazarların Kilidini Açmak: Web3 Markaları ve Merkezi Olmayan Rönesans

En Unutulmaz Alıntılar

“Finansal kurumların son zamanlarda kapanması, kripto paranın kitlesel kabul görme fırsatı olabilir.”

Johnny LyuKuCoin CEO’su

“Finansın geleceğinin unsurlarının blok zincirinin etkinleştirileceğine inanıyoruz ve şimdiden tokenleştirme pazarında hızlı bir değişime tanık oluyoruz.”

Drew Bradfordicra genel müdürü, National Australia Bank’ta piyasalar

“Ölçeklendirme ve gizlilik teknolojisindeki son gelişmeler sayesinde, ana akım işletmeler ve onların tüketicileri tarafından büyük ölçüde benimsenmesi çok yakın.”

Mark SmargonFuse Network CEO’su

“Blockchain/NFT/play-to-earn (P2E)/metaverse/Web3 konuşmasını bırakın. […] Onlar [players] sadece eğlenceli bir oyun deneyimi yaşamak istiyorum – fen dersi değil.”

Peter BergströmAge of Empires’ın eski yapımcısı ve BitBlock Ventures’ın CEO’su

“ABD’de ve küresel olarak bir kredi krizi yaşayacağız. […] Uzun altın ve gümüş olmak istiyorsun […] ve siz uzun Bitcoin olmak istiyorsunuz.”

Michael NovogratzGalaxy Digital’in kurucusu ve CEO’su

“Düzenleyicilerin, geleneksel bankacılığın gözetimindeki kendi eksiklikleri için kriptoyu günah keçisi olarak kullandıklarına inanıyorum.”

Cathie AhşapARK Invest CEO’su

Haftanın Tahmini

Bitcoin fiyatı, Fed’in 300 milyar dolar enjekte etmesiyle 9 ayın yeni zirvesinde 27 bin dolara ulaştı

ABD bankacılık krizindeki son olayların kripto piyasalarını artırmasıyla Bitcoin, 17 Mart’ta dokuz ayın yeni zirvelerine ulaştı. Cointelegraph Markets Pro ve TradingView’den alınan veriler, BTC/USD paritesinin konsolide olmadan önce Bitstamp’ta 27.025 dolara ulaştığını gösterdi. Bankacılık krizine tepkinin bir parçası olarak ekonomiye yaklaşık 300 milyar dolar enjekte edildiğini gösteren Federal Rezerv’in bilanço verileri biçiminde, bir gecede yeni bir yükseliş için bir katalizör geldi.

Ticaret şirketi Eight’in kurucusu ve CEO’su olan Cointelegraph yazarı Michaël van de Poppe, belirli seviyelere yukarı ve aşağı baktı.

Twitter’da “Chopperino Bitcoin’e iniyor, bu da muhtemelen bazı yan yapılarımız olacağı anlamına geliyor” diye yazdı. “26 bin doları tutması gerekiyor. Bu tutarsa, sırada 28–30 bin dolar var. 26.000 $ kaybederse, birkaç uzun süre 25.000 $ civarında oynuyorum. Anlaşılması nispeten kolay.”

Haftanın FUD’si

Euler Finance, ani bir kredi saldırısında 195 milyon doların üzerinde hacklendi

Borç verme protokolü Eurler Finance, 13 Mart’ta ani bir kredi saldırısıyla karşı karşıya kaldı. İstismarcı, birden fazla işlem gerçekleştirerek, stabilcoinler DAI ve USDC’de yaklaşık 196 milyon $’ın yanı sıra stake edilmiş Ether ve paketli Bitcoin’i çaldı. Saldırı, 2023’ün şimdiye kadarki en büyük hack’i olarak adlandırıldı. Çalınan fonların bir kısmı, bilgisayar korsanını tespit etmek için 1 milyon dolarlık bir ödül başlatıldıktan kısa bir süre sonra kripto karıştırıcı Tornado Cash’e aktarılmaya başlandı. 18 Mart itibariyle, fonların yalnızca küçük bir kısmı geri kazanıldı – yaklaşık 3.000 Ether (5,4 milyon dolar).

Europol, aklandığı iddia edilen 2.88 milyar doların ardından kripto karıştırıcıdan 46 milyon dolara el koydu

Emniyet teşkilatı Europol, kara para aklama faaliyetlerine karıştığı iddiasıyla kripto para mikseri ChipMixer’ın 46 milyon dolar değerindeki varlıklarına el koydu. ChipMixer’in web sitesi kapatıldı ve uygulamayı barındıran dört sunucu ele geçirildi. Europol, ChipMixer’in 2017’deki başlangıcından bu yana 152.000’den fazla BTC’yi (2.88 milyar $) akladığını iddia ediyor.

FBI ve NY yetkilileri TerraUSD stablecoin’in çöküşünü soruşturuyor

ABD Adalet Bakanlığı’nın, geçen Mayıs ayında Terra ekosisteminde 40 milyar dolarlık bir yok oluşa katkıda bulunan TerraClassicUSD (USTC) stablecoin’in çöküşünü araştırdığı bildiriliyor. Terraform Labs’daki eski personel, son haftalarda FBI da dahil olmak üzere ABD ajansları tarafından sorguya çekildi. Soruşturma, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından Şubat ayında Terraform Labs ve kurucusu Do Kwon aleyhine açılan, yanıltıcı yatırımcılar da dahil olmak üzere bir davaya benzer bir zemini kapsıyor.

En İyi Cointelegraph Özellikleri

10 NFT satışından 4’ü sahte: Wash trading belirtilerini tespit etmeyi öğrenin

NFT yıkama ticareti, bazı platformlardaki hacmi yasal hacmin 10-20 katı kadar şişirir. Neden teşvik ediliyor ve bu konuda ne yapılabilir?

Robot yargıç için her şey yolunda: AI ve blockchain mahkeme salonunu dönüştürebilir

Yasal bot geliştiricileri, hukuk hakkında yeterli bilgi ve deneyime sahip mi? Veriler, algoritmalarını zamanında “eğitmek” için kullanılıyor mu? Kritik kanıtlar filtrelenecek mi?

Kripto kışı, yatırımcıların akıl sağlığına zarar verebilir

Acımasız ayı piyasası, bir dizi yüksek profilli suç duyurusu ve güvenilir kurumların düşüşü, kripto endüstrisinde aktif olarak yer alanlara zarar verdi.

Editor kadrosu

Cointelegraph Magazine yazarları ve muhabirleri bu yazıya katkıda bulundu.