Skip to main content
Kripto Haberleri

SEC başkanının kripto için yeni bir kıdemli danışmanı var

Yazan Aralık 31st, 2021Yorum Yazılmamış


Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanı Gary Gensler, kripto politikası oluşturma ve kurumlar arası çalışma ile ilgili tavsiyelerde bulunacak yeni bir personel ekledi.

Perşembe günü yapılan bir duyuruda SEC, Corey Frayer’ın, ajansın kripto para birimlerinin gözetimi konusunda kıdemli danışman olarak Gensler’in yönetici kadrosuna katılacağını söyledi. Frayer, Temsilciler Maxine Waters ve Brad Miller ile birlikte Senato Bankacılık Komitesi’nde profesyonel bir personel üyesi ve Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’nde kıdemli bir politika danışmanı olarak çalıştı.

Frayer’ın SEC başkanının yönetici kadrosuna atanması, sırasıyla operasyon danışmanı, yatırım yönetimi danışmanı ve icra danışmanı olarak çalışacak olan Philipp Havenstein, Jennifer Songer ve Jorge Tenreiro’nunkilerle birlikte geldi. Gensler, ekibe atanırken yeni personelin “politika, uygulama ve ajans operasyonları konusundaki değerli danışmanlarına” atıfta bulundu.

SEC, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu ve Mali Suçları Uygulama Ağı, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki dijital varlık düzenlemelerini ele alıyor, ancak her biri farklı yargı iddialarına sahip ve bu da kripto firmalarının yasal olarak çalışmak için gitmesi gereken bir patchwork yaklaşımıyla sonuçlanıyor. Nisan ayında ABD Senatosu tarafından onaylanan Gensler, muhtemelen 2026 yılına kadar SEC başkanı olarak hizmet vermeye devam edecek.

Frayer’ı kendi kadrosuna atamak, Gensler’in kripto ile ilgili politika değişiklikleri konusundaki kamuoyunu potansiyel olarak etkileyebilir. SEC başkanı, muhtemelen kripto ve blok zinciri teknolojisi konusunda şimdiye kadar pozisyonunu koruyan en bilgili kişilerden biri, ancak Bitcoin (BTC) gibi kripto para birimlerine maruz kalan borsada işlem gören fonlarla ilgili endişelerini dile getirdi. Uzun zamandır kripto projelerini SEC’e kaydolmaya çağırdı ve özellikle “girmeleri” ve düzenleyicilerle çalışması gerektiğini söyledi.

İlişkili: ABD’nin eski SEC başkanı, “Kripto teknolojisine büyük bir inancım var” diyor

SEC’in liderliği, Ocak ayında komisyon üyesi Elad Roisman’ın ayrılmasının ve komisyon üyesi Allison Lee’nin Haziran ayında olması planlanan görev süresinin sona ermesinin ardından 2022’de büyük olasılıkla değişecek. Bu, Başkan Joe Biden’a kripto ile ilgili politika üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilecek finansal uzmanları seçme fırsatı veriyor.