Skip to main content
Kripto Haberleri

SEC Komiseri Hester Peirce, Washington’un Yeni Bir Kripto Düzenleyiciye İhtiyacı Olmadığını Söyledi

Yazan Aralık 30th, 2021Yorum Yazılmamış

Orijinal makaleyi ziyaret edin*

https://www.coindesk.com/resizer/PY8qKGFgGS5DltQWPKm3XYGiAb4=/cloudfront-us-east-1.images.arcpublishing.com/coindesk/BCSNORHWPJEAFIIGJAWVT7O4PI.jpg

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa (SEC) Komiseri Hester Peirce, Perşembe günü CoinDesk TV’nin First Mover programında kriptoyu denetlemek için tek bir düzenleyici oluşturmanın endüstrinin düzenleyici sorunları için her derde deva olmayacağını söyledi.

“Tek bir düzenleyici arama dürtüsünü kesinlikle anlıyorum. Bununla ilgili birkaç sorunum var, ”dedi Peirce. “Tipik olarak Washington’da başka bir düzenleyici oluşturduğunuzda, elde ettiğiniz tek şey mevcut düzenleyicilerin tümü artı bir olur.”

Coinbase, kriptoyu denetlemek için yeni, tek bir ABD düzenleyicisi çağrısı yapan sesler arasında.

Pek çok kripto para meraklısı tarafından sektöre uzun süredir devam eden desteğinden dolayı sevgiyle “Kripto Anne” olarak adlandırılan Peirce, SEC’in kripto endüstrisi için çalışan bir düzenleyici çerçeve sağlamadaki başarısızlığı ve yaptırım yoluyla düzenleme eğilimi konusunda açık sözlü.

Peirce, “Birçoğu gelip bizimle çalışmaya ve düzenlemeleri geliştirmeye istekli oldukları konusunda çok açık olan insanlarla oturup çalışma fırsatımız var” dedi. “Şimdiye kadar, gerçekten çok az somut düzenleyici ilerleme sağladık.”

Peirce, “Bunun yerine yaptığımız şey, bir defaya mahsus yaptırım eylemleri getirdik” dedi.

SEC Başkanı Gary Gensler’in önderliğinde bu yaptırım eylemleri artmış olsa da Peirce, Gensler’in kripto düzenlemesine yaklaşımının – şu anda Sullivan & Cromwell için çalışan ve birkaç kripto para birimine danışmanlık yapan selefi Jay Clayton’dan çok daha agresif olduğuna dikkat çekti. Fireblocks dahil olmak üzere firmalar, Gensler’in endüstri için net çizgiler çizme arzusunun kanıtıdır.

Peirce, “Her zaman sadece uygulamaya geri dönmek yerine, düzenleyici netlik açısından mantıklı bir şey inşa etmeye karar verdiğimizden umutluyum” dedi.

SEC, NFT’lere bakıyor

Değiştirilemez tokenler (NFT’ler) 2021’de popülaritesini artırdı ve Aralık ayına kadar 22 milyar dolarlık ticarete ulaştı.

Peirce’e göre, SEC dikkat çekiyor.

Peirce, First Mover’a “NFT manzarasının genişliği göz önüne alındığında, bazı parçaları bizim yetki alanımıza girebilir” dedi. “İnsanların, NFT’lerin menkul kıymetler düzenleyici rejimine girebileceği potansiyel yerler hakkında düşünmesi gerekiyor.”

Peirce, SEC’in NFT’lerle ilgili sorunlarının tam olarak nerede yatabileceğini söyleyemezken, 2021’de ticarette 215 milyon doları aşan büyüyen bir pazar olan NFT’lerin parçalanması konusunda uyardı.

Peirce, “Bence bu, insanların dikkatli olması gereken bir alan” dedi. “Bence 2022’de NFT’lerin artan bir şekilde bölündüğünü göreceğiz çünkü bunlar değerli varlıklar.”

Bir spot bitcoin ETF ne zaman onaylanacak?

ProShares Bitcoin Strategy ETF, SEC’den onay alan ve ticarete başlayan ilk bitcoin ETF’si olarak Ekim ayında tarih yazdı.

Ancak ProShares ETF bir vadeli ETF’dir – hiçbir spot ETF başvurusu kabul edilmedi ve Peirce, SEC’in herhangi bir spot ETF’yi onaylamak için acele etmediğini söyledi.

Pierce, “Bunun hakkında sanki bir şey olmasını bekliyormuşuz gibi konuştuğumuza inanamıyorum,” dedi. “Son zamanlarda bile bir dizi inkar yayınladık ve bunlar, o zamanlar modası geçmiş olduğunu düşündüğüm akıl yürütmeyi kullanmaya devam ediyor.”

Pierce, SEC’in spot ETF başvurularını reddetme gerekçesini anlamadığını ve bunun da 2022’de bir spot ETF onayı olasılığını tahmin etmesini zorlaştırdığını da sözlerine ekledi.

Pierce, “Başkan Gensler, bize kaydolan platformları görmek istediğini söyledi” dedi. “Belki de bir spot ürünün onaylanması için gereken budur.”

Daha fazla oku: SEC, Kriptoin Spot Bitcoin ETF Teklifini Reddetti