Skip to main content
Kripto Haberleri

Singapur merkez bankası, Binance’in neden uyarı listesinde olduğunu ancak FTX’in neden olmadığını açıklıyor

Yazan Kasım 23rd, 2022Yorum Yazılmamış

Ülkenin merkez bankası olan Singapur Para Otoritesi (MAS), “FTX.com (FTX) fiyaskosunun ardından ortaya çıkan bazı soruları ve yanlış kanıları” ele almak için 21 Kasım’da bir bildiri yayınladı. Ajans açıkladı

MAS’ın belirtmek istediği ilk nokta, “FTX’in MAS tarafından lisanslanmaması ve açık denizde faaliyet göstermesi nedeniyle” yerel kullanıcıları “varlıklarını çitle çevirerek veya FTX’in varlıklarını rezervlerle desteklemesini sağlayarak” FTX çöküşünün sonuçlarından koruyamayacağıydı. MAS, düzenlemeye tabi olmayan kuruluşlarla iş yapmanın tehlikeleri konusunda sürekli uyarılarda bulunuyor.”

Yine de MAS Yatırımcı Uyarı Listesi’ne giren Binance oldu. Bunun nedeni, FTX’ten farklı olarak Binance’in, Singapur doları cinsinden teklifler ve yerel vericiler aracılığıyla yapılan ödeme seçenekleriyle aktif olarak Singapur’daki kullanıcıları hedeflemesiydi. MAS, Ocak ve Ağustos 2021 arasında Binance hakkında “birkaç” şikayet aldığını kaydetti.

MAS, Binance’in Singapurlu kullanıcılardan talepte bulunmayı bırakmasını ve uyumluluğunu göstermek için yerel IP adreslerini coğrafi olarak bloke etmek gibi çeşitli önlemler almasını sağladı. Ayrıca, borsanın Ödeme Hizmetleri Yasasını ihlal edip etmediğini araştırması için Binance’i ülkenin Ticari İşler Departmanına yönlendirdi. Singapurlu kullanıcılar yine de FTX hizmetlerine erişebildi.

İlgili: MAS, perakende kripto yatırımlarına güvenmiyor, daha fazla düzenleme düşünüyor

MAS’ın açıkladığı Yatırımcı Uyarı Listesi’nin amacı, “Yanlış bir şekilde MAS tarafından düzenlenmiş olarak algılanabilecek kuruluşlara, özellikle de gerekli MAS lisansı olmadan finansal işler için Singapurlu müşterileri talep eden kuruluşlara karşı halkı uyarmak” olarak açıklamıştır. MAS’a göre bu, listenin dünya çapındaki “yüzlerce” kripto borsasının tamamını içermesi gerektiği anlamına gelmiyor. Hepsini listelemek mümkün değil ve dünyadaki hiçbir düzenleyici bunu yapmadı” dedi.

MAS, kripto varlıkların oynaklığı hakkında kapsamlı uyarılarda bulunmaya devam etti ve şunları kabul etti:

“Singapur’da bir kripto borsası lisanslı olsa bile, şu anda yatırımcıları korumak için değil, yalnızca kara para aklama risklerini ele almak için düzenlenecektir. Bu, şu anda çoğu yargı alanında benimsenen yaklaşıma benzer.”

Ancak MAS, Ekim ayında kripto kullanıcıları için tüketici korumaları hakkında bir danışma belgesi yayınladı.

Devlete ait yatırım şirketi Temasek, 19 Kasım’da yaptığı açıklamada, 2021’de FTX üzerinde herhangi bir soruna rastlamadan sekiz aylık durum tespiti yaptığını söyledi. Singapur polisi, FTX’in çöküşünü çevreleyen kafa karışıklığından para kazanmaya çalışan kimlik avı siteleri hakkında bir uyarı yayınladı.