Skip to main content
Kripto Haberleri

Solana, ⋆ ZyCrypto’da Eter Boğuşurken Ethereum’un NFT Hakimiyetini Çevirmekle Tehdit Ediyor

Yazan Aralık 29th, 2021Yorum Yazılmamış

Reklam


&nBSP

&nbsp

Anahtar Paket Servisi

  • Ethereum’un NFT hakimiyeti Solana’dan gelen önemli bir tehditle karşı karşıya.
  • Solana’nın daha hızlı işlem hızı, onu hızla favori bir NFT minting ve ticaret hedefi haline getiriyor.
  • Ethereum’un hala hakimiyetini koruma şansı var.

Ethereum, piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto varlık olduğu ve çok fazla ilgi kazandığı için kripto para alanında önemli bir yere sahiptir. Şu anda mantarsız token (NFT) pazarının yanı sıra merkezi olmayan finans (DeFi) pazarının en büyük payını elinde tutmakla övünüyor.

Ancak Ethereum’un karşı karşıya olduğu sürekli ölçeklenebilirlik sorunlarıyla birlikte, piyasadaki daha agresif blockchain altyapı ağlarından birinin onu geçebileceğine dair sürekli spekülasyonlar var. Tartışmalarda gündeme gelen bir isim, bu yıl NFT’leri desteklemeye başlayan ve dijital koleksiyonları basmak ve ticaret yapmak için hızlı bir şekilde en iyi seçim haline gelen Solana.

NFT’lerin geleceği Ethereum’da mı yoksa Solana’da mı?

NFT pazarının geleceğinin nerede olduğu sorusu eğlenceli. Piyasada neyin oynanacağı söylenemese de, Solana’nın NFT hakimiyeti söz konusu olduğunda Ethereum’a diğerlerinin yanı sıra uygun bir rakip olduğuna dair güçlü göstergeler var.

Solana, Ethereum’a güçlü bir alternatif olarak kendini pekiştiriyor. Bunun önemli bir nedeni, Solana ağının Ethereum’un hisse kanıtına geçişiyle ulaşmayı umduğu yere çoktan ulaşmış gibi görünmesidir. Solana, Ethereum’dan saniyede daha yüksek bir işleme sahiptir, ücret açısından daha ucuzdur ve Ethereum’dan daha çevre dostudur. Solana’ya Ethereum’a karşı avantaj sağlayan bir diğer husus, 2021’de Solana’nın ekosisteminin Ethereum’dan daha hızlı genişlemesi, hatta daha fazla geliştiricinin Solana’yı programlamanın daha kolay olduğunu düşünmesidir.

Reklam


&nBSP

&nbsp

Bu özelliklerle, NFT’lerin Solana ağında büyük bir çekiş kazanması şaşırtıcı değildir. Solana blockchain’indeki pazar yerlerinde işlem gören NFT’ler, DappRadar’ın verilerine göre hızla 1 milyar doları aştı. Solana, şu anda NFT oyunlarında da eziyor, çünkü kazanmak için oyun modelini artırmayı amaçlayan çeşitli girişim sermayesi yatırımları gördü.

Ancak Solana’nın Ethereum’un durumuyla eşleşmesi veya NFT hakimiyeti için çevirmesi için daha çok yolu var. Gerçek şu ki, en büyük NFT projeleri hala Ethereum ağına dayanıyor. Ethereum ayrıca ETH 2.0’a geçişi üzerinde de çalışıyor ve bu da işlem hızı ve maliyeti açısından tekrar rekabet edebileceğini görebilir.

2021’de NFT alanı, DappRadar’ın 2021 sektör raporuna göre 23 milyar doların üzerinde işlem kazanarak çok fazla genişleme yaşadı. En büyük 100 NFT projesinin değerinin de şu anda 16,7 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. NFT’ler daha fazla benimseme gördüğü için pazar 2022’de büyük bir büyümeye hazır.

Kaynak bağlantısıGörünümleri Deftere Naklet:
1