Skip to main content
Kripto Haberleri

Solana, performansın düşmesine neden olan başka bir ağ olayıyla karşılaştı

Yazan Ocak 5th, 2022Yorum Yazılmamış


Solana blok zinciri, sadece birkaç ay içinde ağı tıkayan ve işlemlerin başarısız olmasına neden olan üçüncü bir olaya maruz kaldı; kullanıcılar, bunun başka bir DDos saldırısından mı kaynaklandığını yoksa yalnızca ağ sorunları mı olduğunu tartışıyor.

Coinbase, Wu Blockchain ve Redditors, ağın yavaşlamasına ve işlemlerin başarısız olmasına neden olan bir olay olduğunu bildiriyor. Ancak Solana Labs’in kurucu ortağı Anatoly Yakovenko, bu vesileyle bir DDoS olduğunu reddetti.

En son olay, bir önceki saldırıdan bir aydan kısa bir süre sonra gerçekleşti. ağ tıkandı başka bir nedenle toplu botlama ile İlk DEX teklifi (IDO) Solana tabanlı merkezi olmayan değişim platformu Radium’da.

Wu Blockchain’e göre, Solana ağı, belirgin bir DDoS saldırısının sonucu olarak 4 Ocak UTC saatiyle sabahın erken saatlerinde yaklaşık dört saatliğine çöktü. Solana.Status, ağın bu süre boyunca %100 çalışma süresi ile tamamen çalışır durumda olduğunu gösterir.

Reddit’teki r/CryptoCurrency grubunda dün yayınlanan bir gönderide, olası DDoS ve ağ kesinti süresi civarında başarısız SOL işlemleriyle ilgili sorunları bildiren Solana (SOL) kullanıcılarının birkaç ekran görüntüsü de paylaşıldı. ayrıca madeni para tabanı tedarik edilen Solana ağının “düşük performansı” hakkında son 24 saat içinde kripto borsasında SOL’ün başarısız geri çekilmesine neden olan bir olay raporu.

Kullanıcı u/Set1Less, “Bu nedenle, özellikle merkezi olmayan bir blok zinciri gibi görünüyorsa, sonuçlara varmak için bir hizmetin kendi durum sayfasını kullanmazsınız, ancak gerçekte sadece yüceltilmiş bir veritabanıdır” diye yazdı.

Ancak r/Solana topluluğundaki r/CryptoCurrency gönderisine yanıt veren diğer kullanıcılar, “NiftyMufti” şunu belirterek, iddiaların geçerliliğini sorguladı:

“Öyleyse rastgele insanların fikirlerini tekrarlamak yerine neden çizelgeleri göstermiyorsunuz? Blok gezginlerinde bir DDoS saldırısı ve kesinti süresi gösterilirdi. Ben böyle işaretler görmüyorum. Yanıldığımı ispat et. Bunun hangi saat diliminde gerçekleşmesi gerekiyordu?”

Solana Labs kurucu ortağı Yakovenko, bugün erken saatlerde Twitter’da bu şekilde yankılandı ve ağ sorunlarının bir DDoS ile ilgili olmadığını ve sadece “yeni bir çalışma zamanının ticarileştirilmesinin acısı” olduğunu belirtti.

İçinde ayırmak Twitter ileti dizisi, Yakovenko ayrıca “hesaplama için maliyet modelinin hala bir [little] Bununla başa çıkmak için hantal, gerçek düzeltme 1.9’da, burada TX’lerin kullandıkları tüm kaynakları önceden belirtmeleri gerekiyor.”

İlişkili: 2021’in en iyi kripto kazananları ve kaybedenleri

Austin Federa’da 22 Aralık’ta Cointelegraph ile yapılan röportajda, iletişim başkanı Solana Labs’de, geliştiricilerin şu anda özellikle işlem ölçümünün iyileştirilmesiyle ilgili olarak ağın sorunlarını çözmek için çalıştıklarını söyledi.

“Solana’nın çalışma zamanı yeni bir tasarım. EVM kullanmaz [Ethereum Virtual Machine] ve kullanıcıların mümkün olan en ucuz ücretlere sahip olmalarını sağlamak için bir ton yenilik yapıldı, ancak çalışma zamanında hala yapılması gereken işler var” dedi.