Skip to main content
Kripto Haberleri

Solana’yı Ethereum üzerinden satın almak için 5 neden

Yazan Aralık 31st, 2021Yorum Yazılmamış

Her iki kripto para birimi de güzel değerlere sahip olsa da, değerleri kripto para birimleri olmanın ötesine geçerek altta yatan blok zincirlerine gider. solana (SOL) ve Ethereum (ETH) gücü ve iki dev blok zincirinin yerel paraları olarak hizmet eder. Büyük benzerlikleri olmasına rağmen, belirgin farklılıkları vardır. İlk hamle olarak, Ethereum blok zinciri, merkezi olmayan uygulamalara yönelik sorumluluğu nedeniyle büyük bir büyüme yaşadı. Buna benzer şekilde, dijital varlıkların (NFT’ler) yaratılmasına katılımı da vardı. Ancak bu, Solana blok zinciri olan değerli yarışmalar yarattı. Solana’nın kurucuları bir tür faydalı ilişki olabileceğine inanırken, kripto meraklıları bunun “Ethereum katili” olduğuna inanıyor.

Solana, Ethereum’dan iki yıl sonra Anatoly Yakovenko tarafından o zamanın blok zincirleri arasında var olan ölçeklenebilirlik sorununu çözmek için yaratıldı. Sansür karşısında karşılaştığı direnci de aşmaya çalıştı. Solana blok zinciri, daha az düğüm kullanarak verimlilik vaat eden üçüncü nesil dağıtılmış bir defterdir. Teknik incelemesi ve test ağı 2018’de yayınlandı, ana ağın beta sürümü Mart 2020’de başlatıldı. Blok zinciri, öncekilerden farklı olarak, geçmişin kanıtlanması mekanizması, Tower BFT, bir blok yayma protokolü (Türbin), işlem doğrulama optimizasyonu için bir birim (Pipelineing), defterleri için bir depolama birimi (Arşivler), akıllı sözleşme işlemleri için bir işlem birimi (Sealevel) ve ağ genelinde veri paylaşan bir protokol (Cloudbreak) ). Teknolojiler, bugün Solana blok zinciri olarak bilinen yeniliğin temelini oluşturdu. Ancak bu tek başına sizi Ethereum yerine onu seçmeye ikna edemez; yani, aşağıdakileri göz önünde bulundurun.

fikir birliği mekanizması

Ethereum’dan farklı olarak Solana blok zinciri, işlemlerini güvence altına almak için Tower Bizans Hata Toleransı (BFT) (değiştirilmiş bir PBFT) kullanır. Ağı güvence altına almak ve çalıştırmak için bir oylama ve itibar sistemi kullanan, temsil edilen bir hisse kanıtı (DPoS) ile birleştirilmiştir. Bunun yanı sıra, tarihin kanıtı roman yaklaşımını kullanır. Bu, ağın defterlerine zaman eklemesini ve böylece işlem süresini doğrulamasını sağlar. Ayrıca düğümlerden gelen mesajları birbirine bağlayarak blokların kronolojik olarak doğrulanmasını sağlar. Bu, fikir birliği sürecinin daha hızlı hale geldiği ve işlem gecikmesinin ve mesajlaşma yükünün azaldığı anlamına gelir. Benzer şekilde, her düğüm, işlemlerin geçerliliğini bağımsız olarak doğrulayabilir.

Büyüme için yer

Blockchain, akıllı sözleşmelerle de etkileşime girebilmesini sağlayan aşırı büyüme potansiyeline sahiptir. Şu anda dApp’ler, DEX’ler, DeFi platformları ve otomatikleştirilmiş piyasa yapıcılar (AMM’ler) arasında kesişen birkaç projeye ev sahipliği yapıyor. Solana ekosistemi çok sayıda cüzdan, kahin, sabit para ve altyapıya sahiptir. Dejenere Maymun Akademisi’nin lansmanı ile NFT alanına girdi. Bu, yerel belirtecinin fiyatta %10,000’in üzerinde bir artış yaşamasına katkıda bulundu. Ağında 400’den fazla dApp projesi var. Dikkate değer örnekler Serum, Audius, Raydium, Open Ocean, DeFi Land, Metaplex ve Francium’dur. Madeni parası şu anda 174.35 dolardan işlem görüyor ve bu, Ethereum’dan 3500 doların üzerinde. Solana, proje ve değer açısından hala büyüyor. Bu noktada yatırım yapmak ideal olacaktır.

Ölçeklenebilirlik ve hız

Blok zinciri ayrıca blok zinciri üçlemlerinden birini çözer. Ölçeklenebilirliği ve hızı nedeniyle büyük bir çekiş ve benimsenme kazanmıştır. Ethereum’dan farklı olarak, hızlı ve ölçeklenebilir. Ethereum hala saniyede 15 ila 45 işlem (TPS) ile mücadele ederken, Solana zaten 50.000 TPS yapıyor ve daha fazlasını yapabilir. Bağlamda, Ethereum’dan 4000 kat daha hızlıdır. Bu çıktı aynı zamanda ona işlem maliyetinde bir avantaj sağlar; ne kadar çok işlem çalıştırabilirseniz, bunları çalıştırmanın maliyeti o kadar az olur. Bu nedenle, işlemleri için Ethereum’dan daha az ücret alır – işlem başına yaklaşık 0,0025 ABD doları. Blok zincirinin arkasındaki çeşitli teknolojiler, 2. katman blok zinciri olmadan hızını ve verimliliğini koruyabilir. Ekosistemde daha fazla proje oluşturuldukça hedef verimini ve hızını koruyabilir. Düşük işlem gücü ve geçmişi kanıtlayan modeli, verimli ve güvenli olacak şekilde üretilmiştir. Ethereum blok zincirinin yüksek ücretleri ve tıkanıklığı nedeniyle, en iyi alternatiftir.

Çevresel Etki

Kripto para birimlerinin çevreye ne kadar dost olduğu sorusu, kitlesel olarak benimsenmesini engelledi. Herkes çevre dostu projeleri savunuyor. Bitcoin ve Ethereum, çevreyi olumsuz etkileyen bir madencilik modeli (proof-of-work) kullanır. Bununla birlikte, Solana, yeni konsensüs mekanizmalarıyla enerji açısından verimli olacak şekilde ayarlanmıştır. Bunun nedeni, madencilik modelinin çok az bilgi işlem gücü gerektirmesidir. Doğrulayıcılar, hesaplama hizmetleri sağlamak ve ağı işletmek için yerel paralarını (SOL) kullanır. Solana ayrıca varlıkların Ethereum’dan Solana’ya transferine izin veren bir köprü geliştirdi; bu, Ethereum kullanımını azaltmaya yardımcı olacak ve böylece çevresel etkisini azaltacaktır. Şimdiye kadar Solana, önceki blok zincirlerine daha yeşil bir alternatiftir.

SOL

Bu, Solana blok zincirinin yerel simgesidir ve çeşitli kullanım durumları vardır. Bir doğrulayıcıya devredilebilir veya ödüller için paylaştırılabilir. Ayrıca ödeme yapmak, işlem ücretlerini kapatmak, blok zincirindeki projelere erişmek ve bir yönetişim belirteci olarak da kullanılabilir. Başlangıçta basılan SOL’den %60,4’ü kurucuların, Solana Vakfı’nın ve kilitli yatırımcıların bakımı altındadır. %1.6’sı açık artırmada satıldı ve %38’i topluluğa tahsis edildi. Toplam 508.2 milyon arzın 309.3 milyonu aktif dolaşımda. Şu anda 53.9 milyar dolarlık piyasa değeri ile 5. sırada yer alıyor. SOL, stake edildiğinde yıllık %5’in üzerinde bir verim yüzdesi verir.

Solana üçüncü en büyük vadeli işlem piyasasına sahiptir ve TVL, kullanıcılar ve türevler piyasasında en üst sıradadır. Ayrıca, çok çekici özelliklere sahiptir. Bununla birlikte, Ethereum blok zincirinin daha merkezi olmayan uygulamalara ve daha fazla kararlılığa sahip olduğu belirtilmelidir. Bu, Solana blok zincirinin hızı, ölçeklenebilirliği ve işlem maliyeti tarafından reddedilir. Yatırımcılar, geliştiriciler ve kripto meraklıları Ethereum’a bir alternatif ararken; Ethereum blok zincirinin sunduğu hemen hemen her şeyi ve daha fazlasını daha düşük maliyet ve yüksek hızda sunduğu için Solana’ya bakıyorlar. ETH ve SOL fiyatları arasında büyük bir fark var ancak 1 ETH almaktansa 15 SOL almak daha akıllıca olur. Ancak, yapmaya karar verdiğiniz her şey, akıllı olun, araştırmanızı yapın ve dolar-maliyet ortalamasını yapın. Kripto alanının son derece riskli ve değişken olduğunu unutmayın, bu nedenle yalnızca kaybetmeniz durumunda bırakabileceğiniz sermayeyi yatırın; akıllıca yatırım yapın.