Skip to main content
Kripto Haberleri

Sparkster, CEO, SEC ile Uzlaşmada ‘Zarar Görmüş Yatırımcılara’ 35 Milyon Doları Geri Ödeyecek

Yazan Eylül 20th, 2022Yorum Yazılmamış

Sparkster ve CEO’su Sajjad Daya, SEC’den Pazartesi günü yapılan bir basın açıklaması olan 2018’de şirketin kayıtsız ilk madeni para arzından kaynaklanan şikayetler konusunda ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile bir anlaşmaya vardı.

SEC’in emri, Cayman Adaları merkezli yazılım şirketinin ve CEO’sunun 1933 Menkul Kıymetler Yasası’nın bazı önemli hükümlerini ihlal ettiğini tespit etti.

Pazartesi günü, SEC, Sparkster ve Daya’ya karşı “Nisan 2018’den Temmuz 2018’e kadar kripto varlık menkul kıymetlerinin kayıt dışı teklifi ve satışı için” bir durdurma ve çekilme emri çıkardığını söyledi.

Sparkster CEO Sajjad Daya. Image: Coinstelegram.

Sparkster ve CEO 35 Milyon Doları İade Etmeyi Kabul Etti

SEC, Sparkster ve Daya’nın SPRK ICO tarafından zarar gören yatırımcıları tazmin edecek bir fona toplam 35 milyon dolar ödemeyi kabul ettiğini belirtti.

Sparkster, komisyonun sonuçlarını onaylamadan veya reddetmeden kalan jetonlarını imha etmeyi, jetonlarının ticaret platformlarından kaldırılmasını talep etmeyi ve SEC’in emrini web sitesinde ve sosyal medya platformlarında yayınlamayı kabul etti.

Ayrıca Daya, beş yıl boyunca kripto varlık güvenlik tekliflerine katılmamayı kabul etti. Ayrıca 250.000 dolar para cezası ödemeyi kabul etti.

SEC açıklamasına göre, ICO, fonların Sparkster’ın çocuklar için “kodsuz” yazılım platformunu oluşturmak için kullanılacağına ve tokenlerinin değerinin artacağına ikna olan 4.000 yatırımcıdan yaklaşık 30 milyon dolar elde etti.

SEC’in İcra Birimi’nde kıdemli bir yetkili olan Carolyn M. Welshhans şunları iddia ediyor:

“Sparkster ve Daya ile yapılan anlaşma, SEC’in yatırımcılara önemli miktarda parayı geri yüklemesine izin veriyor ve gelecekteki satışlarını önlemek için jetonların devre dışı bırakılması da dahil olmak üzere yatırımcıları korumak için ek önlemler gerektiriyor.”

Sıcak Suda Sparkster Crypto Influencer

Bu SEC kararı, kripto etkileyicisi ve Token Metrics CEO’su Ian Balina’ya karşı Teksas’ın Batı Bölgesi için Birleşik Devletler Bölge Mahkemesinde yapılan bir şikayetin ardından geldi.

Sparkster, eski bir IBM ve Deloitte veri analitiği uzmanı olan Balina’yı, 2017 lansmanından sonra büyük ilgi gören kazançlı ICO’lar listesinde SPRK parasının reklamını yapması için işe almıştı.

ABD vatandaşlığına sahip 33 yaşındaki Ugandalı Balina, yatırımcılara ICO’yu satması için tazmin edildiğini açıklamadı. Ayrıca, ICO’dan önce edindiği kayıt dışı SPRK madeni paralarını satarak federal menkul kıymetler yasalarını ihlal ettiği iddia ediliyor.

Token Metrics CEO Ian Balina. Image: Ethereum World News.

Suçlamaları kınamak için Pazartesi günü Twitter’a gitti:

“SEC ücreti, tüm kripto endüstrisi için kötü bir emsal teşkil ediyor. İndirimli özel bir satışa yatırım yapmak bir suçsa, tüm kripto risk sermayesi alanının başı belada.”

CEO SEC ile Anlaşmayacak

Balina ayrıca, promosyon gelirini telafi etmek ve kendisine karşı para cezası almak isteyen SEC ile bir anlaşma yapma seçeneğini reddettiğini de söyledi.

2017 ve 2018 yılları, ilk madeni para teklifleri için altına hücum etti, ancak ilgili bazı taktikler şüpheliydi ve yetkililerin dikkatini çekti.

2018’in ilk üç ayında, ICO’lar toplam 6,5 milyar dolar getirdi. Raporlara göre, o yıl boyunca en büyük ICO’lar Block.one ve Telegram tarafından başlatıldı ve toplamda yaklaşık 5 milyar dolar topladı.

BTC total market cap at $369 billion on the daily chart | Source: TradingView.com

Featured image from Fishouttawater crypto-Quora, Chart: TradingView.com