Skip to main content
Kripto Haberleri

Staking sağlayıcıları kripto alanındaki kurumsal varlığı genişletebilir: Rapor

Yazan Eylül 20th, 2022Yorum Yazılmamış

Ethereum blok zincirinin karbon ayak izinin geçen haftaki Merge etkinliğinin ardından %99 oranında azalması bekleniyor. Bitwise tarafından Salı günü yayınlanan bir rapora göre, staking’i perakende ve kurumsal yatırımcılar için bir hizmet olarak konumlandırarak, yükseltmenin kripto ekonomisi üzerinde de önemli bir etkisi olabilir.

Şirket, uzun vadeli yatırımcılar için ETH staking yoluyla %4-8’lik potansiyel kazançlar öngördüğünü söylerken, JP Morgan analistleri PoS blok zincirlerinde staking getirisinin 2025 yılına kadar iki katına çıkarak 40 milyar dolara ulaşabileceğini tahmin ediyor.

Kripto varlıklarını stake eden kullanıcılar, diğer ağ kullanıcıları tarafından ödenen işlem ücretlerinden getiri olarak bilinen ödüller kazanırlar. Bazıları tarafından bir pasif gelir yaratma biçimi olarak görülen staking, kullanıcıların varlıklarını akıllı bir sözleşmede kilitlemelerini gerektirir ve bu süre zarfında paralar piyasada harcanamaz veya alınıp satılamaz. Bu, özellikle kurumsal yatırımcılar tarafından PoS blok zincirlerinin benimsenmesinin önündeki ana zorluklardan biri olabilir.

Coinbase CEO’su Alesia Haas, ikinci çeyrek kazanç çağrısında, kripto varlıklarının kurumsal olarak stake edilmesinin, piyasa likidite kilitlenmesinin üstesinden gelir gelmez gelecekte bir “olgu” olabileceğini belirtti.

Sektör oyuncuları, stake edilen madeni paraları çevreleyen bu likidite eksikliğini gidermek için bir dizi çözüm önerdi. 18 Eylül’de Alluvial, entegratör olarak Coinbase ve Kraken ve doğrulayıcı olarak Staked, Coinbase Cloud ve Figment ile bir likit kolektif kurumsal ve çoklu zincir protokolünü duyurdu. Çözüm, kurumsal sahiplere uygulanabilir bir sıvı staking çözümü sunmayı amaçlıyor.

Alluvial CEO’su Matt Leisinger yaptığı açıklamada, “Proof of Stake blok zincirleri, tüm kripto piyasası değerinin yarısından fazlasını oluşturuyor, ancak kurumsal token sahiplerinin likit stake etme sürecine katılmaları için uygun bir seçenek yok” dedi.

Birleşme öncesinde, İsviçre dijital varlık bankacılığı platformu SEBA Bank, Ethereum ağında bahis yaparak getiri elde etmek isteyen kurumlar için bir Ethereum staking hizmeti başlattı. Firmaya göre bu hareket, merkezi olmayan finans (DeFi) hizmetlerine yönelik artan kurumsal talebe bir yanıttı.

Bir Bitwise raporunun yazarları, “Yatırımcılar sadece ilk önce stake etmeye dalmakla kalmıyor, aynı zamanda APY’yi ve halihazırda stake ettikleri varlıkların faydasını artırmak için likit stake hizmetlerinden ve DeFi’nin birleştirilebilirliğinden yararlanıyorlar” dedi.

Stake etme fırsatı, topluluğa daha fazla merkezileşme sorunu da getirebilir. Yükseltmeyi tamamladıktan saatler sonra, Santiment tarafından yapılan analiz, Ethereum’un PoS düğümlerinin %46,15’inin, 31 Ağustos itibariyle 13.2 milyar dolarlık hisseli ETH’nin sırasıyla %30.8 ve %14.7 pazar payına sahip olan Lido ve Coinbase’e ait yalnızca iki adres tarafından kontrol edildiğini gösterdi.

Bitwise analizine göre, daha fazla stake sağlayıcı piyasaya girdikçe, yalnızca kurumsal sahipler fayda sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda riskler de çeşitlendirilebilir ve ağ esnekliği artabilir.