Skip to main content
Kripto Haberleri

Te KRIPTO PARA Birimi Geçmişi

Yazan Aralık 29th, 2021Yorum Yazılmamış

Kripto para biriminin ortaya çıkışı zaten günlük işlemlerimizde devralıyor. Kripto para birimi, kripto dünyasında var olan ve birçoğundan ”dijital altın” olarak bahseden dijital bir varlıktır. Ama kripto para birimi gerçekte nedir? Merak ediyor olmalısın.

Bu, bir değişim aracı olarak kullanılması amaçlanan dijital bir varlıktır. Belli ki, bu paranın yerini çok az oyla. Ancak, finansal işlemlerin güvenliğini sağlamak, varlıkların transferini doğrulamak ve ek birimlerin oluşturulmasını kontrol etmek için güçlü bir şifreleme kullanır. Tüm kripto para birimleri sanal para birimi, dijital para birimi veya alternatif para birimidir. Tüm kripto para birimlerinin bankaların ve diğer finansal kurumların merkezi sistemlerinin aksine merkezi olmayan bir kontrol sistemi kullandığını belirtmek zorunludur. Bu merkezi olmayan sistemler, genel bir finansal veritabanına hizmet eden dağıtılmış bir defter teknolojisi aracılığıyla çalışır. Normalde bir blockchain kullanılır.

Blockchain nedir?

Bu, şifreleme kullanılarak bağlanan ve güvenli hale getir edilen kayıtların sürekli büyüyen bir listesidir. Bu listeye blok denir. Blok zinciri, iki taraf arasındaki hareketleri doğrulanabilir ve kalıcı bir şekilde kaydetmek için kullanılabilecek açık, dağıtılmış bir genel muhasebedir. Bir bloğun dağıtılmış bir genel muhasebe olarak kullanılmasını sağlamak için, yeni blokların doğrulanması için toplu olarak bir protokole uyan eşler arası bir ağ tarafından yönetilir. Veriler herhangi bir kitaba kaydedildikten sonra, diğer tüm bloklar değiştirilmeden değiştirilemez. Bu nedenle, blok zincirleri tasarım gereği güvenlidir ve aynı zamanda dağıtılmış bilgi işlem sistemine bir örnek olarak hareket eder.

Kriptografinin Tarihi

Amerikalı kriptograf David Chaum, ecash adı verilen anonim bir kriptografik elektronik para keşfetti. Bu 1983 yılında oldu. 1995 yılında David, Digicash aracılığıyla uyguladı. Digicash, bir bankadan not çekmek için kullanıcı yazılımı gerektiren kriptografik elektronik ödemelerin erken bir biçimiydi. Ayrıca, bir alıcıya gönderilmeden önce belirli şifreli anahtarların tanımlanmasına izin verdi. Bu özellik, dijital para biriminin hükümet, veren banka veya herhangi bir üçüncü taraf tarafından izlenemez olmasına izin veriyordu.

İlerleyen yıllarda artan çabaların ardından Bitcoin 2009 yılında kuruldu. Bu ilk merkezi olmayan kripto para birimiydi ve takma bir geliştirici olan Satoshi Nakamoto tarafından yaratıldı. Bitcoin, şifreleme karma işlevi (iş kanıtı şeması) olarak SHA-256’yi kullandı. Bitcoin’in piyasaya sürülmesinden itibaren aşağıdaki kripto para birimleri de piyasaya sürüldü.

1. Namecoin (Nisan 2011)

2. Litecoin (Ekim 2011)

3. Peercoin

Bu üç sikke ve diğerleri altcoins. Bu terim, bitcoin’in alternatif varyantlarını veya sadece diğer kripto para birimlerini ifade etmek için kullanılır.

Kripto para birimlerinin internet üzerinden değiştirilir olduğunu da belirtmek gerekir. Bu, kullanımlarının öncelikle bankacılık sistemlerinin ve diğer devlet kurumlarının dışında olduğu anlamına gelir. Kripto para borsaları, kripto para biriminin diğer varlıklarla veya diğer dijital para birimleriyle değişimini içerir. Geleneksel itibari para, kripto para birimiyle işlem görebilen bir varlığa örnektir.

Atomik Takaslar

Bunlar, bir kripto para biriminin doğrudan başka bir kripto para biriminden değiş tokuş edilebileceği önerilen bir mekanizmaya atıfta bulunur. Bu, atomik takaslarla, borsaya üçüncü taraf katılımına gerek kalmayacağı anlamına gelir.