Skip to main content
Kripto Haberleri

Tek En İyi Gün İşlem Göstergesi Nedir? – Vardiya Teorisi Oranlarına Genel Bakış ve Neden Çalıştıkları!

Yazan Aralık 29th, 2021Yorum Yazılmamış

Yeni veya deneyimli bir tüccar olarak, piyasalarda işlem yaparken size üstünlük sağlamak için istatistiksel bir avantaj arıyor olabilirsiniz. Piyasada yüzlerce gösterge var, ancak gerçek şu ki sadece birkaç gösterge gerçekten işe yarıyor. Fiyat verilerinin gerçek zamanlı olarak test ve analizi söz konusu olduğunda hemen hemen her gösterge başarısız olur. Açıkçası bu, birkaç kişinin konuşmak istediği bir şey çünkü sadece birkaç ay önce alternatif yoktu.

Çoğu gösterge, tasarlanma şekli nedeniyle çalışmaz. Günümüzde çoğu teknik analiz tekniğinin sahip olduğu iki konu vardır:

  1. Sinyal Gürültüsü
  2. Sinyal Gecikmeleri veya Gecikmesi

Sinyal gürültüsü çoğu göstergeyle ilgili en büyük sorunlardan biridir. Bunun nedeni, çoğunlukla kapanış fiyatına dayanmalarıdır. Bir sembolün her yükseliş veya aşağı işareti vardır. Hareketli ortalama veya RSI gibi bir göstergenin ne kadar gürültülü olduğuna bir örnek olarak. Aktif olarak işlem gören bir sembolde 60 dakikalık bir çubuk alırsanız, tek bir çubukta kolayca birkaç bin yanlış sinyale sahip olabilirsiniz. Bu, teknik analizin üstesinden gelmesi gereken önemli bir konudur.

Sinyal gecikmesi diğer büyük sorun. Çoğu göstergenin en az birkaç çubuğu geriye baktırdığı gerekir, ancak bu eski verilere güvenmek anlamına gelir. Sinyal kararlılığı için ne kadar geriye bakarsanız, gösterge mevcut fiyatla o kadar temassız olur. Sinyal gecikmesinin neden olduğu diğer sorunlardan biri de sinyal gürültüsü için çözümdür. Çoğu gösterge, göstergeyi yalnızca bir çubuk kapandıktan sonra hesaplamaya izin verir. Bu, sinyal gürültüsünü temizler, ancak daha sonra sinyalin aşırı gecikme sorunları vardır.

Teknik analiz sorunlarının çoğunun çözümü, yeni bir teknik analiz ve gösterge sınıfından gelmektedir. Bunlara Vardiya Teorisi Oranları denir. Yaptıkları şey, trendleri oluşturmaktan sorumlu olan ve önemli olan verilere odaklanmaktır. Sayılan verilere bazı örnekler şunlardır:

  • Trend olan piyasalar genellikle bir dizi daha yüksek ve daha yüksek düşük.
  • Aşağı eğilimli genellikle piyasalar daha düşük düşük ve daha düşük yüksek vardır.
  • Dalgalı pazarlar, birbiriyle örtüşen yüksek oranda bara sahiptir.

Çoğu trendin belirli bir fiyat özellikleri vardır ve mevcut kapanış fiyatı trendleri nereye dikte eder. Bir pazarın yükselebilmesi için yeni yüksekler yapması gerekir. Bir pazarın dipmesi için dipleri indirmesi gerekir. Bu arada kapanış fiyatı verilerinin çoğu gürültü üretiyor.

Sonunda Shift Teorisi Oranları günlük işlem için en iyi göstergelerdir, çünkü sadece önemli verilere odaklanırlar. Kayma Oranları sadece doğru değil, aynı zamanda çok az gürültüye sahiptir. Fiyat göstergesi yalnızca yüksek, düşük ve kaplama yüzdesi yapan çubuklara tepki verir. Tüm bu veriler, aşağıdaki gibi renk kodlanmış okunması kolay satırlara ayrılmıştır.

  • Yeşil = Trend gücünü ölçen.
  • Kırmızı = Trend gücünü düşürr
  • Sarı = Dalgalılığı çakışan çubuk yüzdesiyle ölçer.