Skip to main content
Kripto Haberleri

Tinyman protokolü 3 milyon dolara istismar edildi.

Yazan Ocak 3rd, 2022Yorum Yazılmamış

Tinyman protokolü ve kullanıcıları, bir sorun nedeniyle 3 milyon dolar zarara uğradı. siber saldırı 1 Ocak’ta bir denetim ekibi, merkezi olmayan AMM’yi sorun hakkında uyardı ve bir çözüm önerdi. Bu saldırı, DeFi endüstrisindeki uzun bir istismar dizisinden bir diğeridir.

Tinyman protokolü 3 milyon dolara istismar edildi.
Tinyman protokolü 3 milyon dolara istismar edildi.

Merkezi olmayan ticaret protokolü minik adamAlgorand’a dayanan, akıllı sözleşme güvenlik açığı. Protokolün 3 milyon dolar kaybettiği bildirildi.

Bir blog gönderisine göre, Algorand tabanlı merkezi olmayan bir ticaret mekanizması olan Tinyman, 1 Ocak 2022’de saldırıya uğradı. Saldırgan, platformun akıllı sözleşmelerindeki bir kusuru kullandı ve bu da birkaç havuzdan ödün verilmesine neden oldu. Kaybedilen paranın tamamı olduğuna inanılıyor yaklaşık 3 milyon dolar.

Bildirime göre, saldırı “saldırının ilk saatlerinde belirli ASA’ların boşalmasına neden oldu ve bu da artan oynaklık hemen ardından.” Ekip hala olayı araştırıyor ve yaralanan herkese tazminat teklifinde bulundu.

Ekibe göre, saldırganlar cüzdan adreslerini etkinleştirdi ve saldırı için bir tohum fonu yatırdı. Havuzlara odaklanarak, bazı fonları takas ederek ve Havuz Jetonları çıkararak başladılar.

Bu Havuz Jetonlarını yakmayı da içeren güvenlik açığı, saldırganların iki ayrı varlık yerine aynı öğeden iki tane almasını sağladı. Saldırganlar bu şekilde saldırdı ve 3 milyon dolar aldı.

Tinyman protokolü 3 milyon dolara istismar edildi.
Tinyman protokolü 3 milyon dolara istismar edildi.

Tinyman gerçekten merkezi olmayan bir sistem olduğundan, işlemler tersine çevrilemez veya engelledi. Bunun yerine Tinyman kullanıcılarının sözleşmeler yoluyla likidite elde etmesini önerdi. Tinyman’ın toplam likiditesi saldırıdan önce 43 milyon dolardan 20 milyon dolara düştü.

Tinyman’ın sözde saldırıyı anlattı. Öyle görünmese de takıma bir çözüm bile sağlandı. yeterince hızlı yapıldı.

Büyük miktardaki fon akışının bir sonucu olarak, saldırganlar giderek artan bir şekilde DeFi endüstrisini hedef alıyor ve bu da denetim ve sigorta çözümlerini zorunlu kılıyor. Yıl 2021 DeFi sektöründen alınan en önemli para oldu ve trend 2022’de azalacak gibi görünmüyor.

Sıradan yatırımcıların, endüstri olgunlaştıkça kripto varlıklarını güvence altına almaya da dikkat etmesi gerekecek.

Haberleri takip etmek için CoinCu Telegram’a katılın: https://t.me/coincunews

CoinCu Youtube Kanalını Takip Edin | CoinCu Facebook sayfasını takip edin

Patrick

Coincu Haberleri