Skip to main content
Kripto Haberleri

Ukrayna Ulusal Bankası, dijital Grivnası için taslak konsept yayınladı

Yazan Kasım 29th, 2022Yorum Yazılmamış

Ukrayna Ulusal Bankası (NBU), merkez bankası dijital para birimi (CBDC) adayı dijital Grivnası veya e-Hryvnia için bir taslak konsept sundu.

Ukrayna merkez bankası 28 Kasım’da Grivna’nın temel amacı olan nakit ve gayri nakdi biçimleri tamamlayarak paranın tüm işlevlerini yerine getirmeyi amaçlayan e-Grivna kavramı hakkında bir bildiri yayınladı.

NBU, e-Grivna konseptini sunduğunu ve sanal varlık piyasası, ödeme firmaları ve devlet kurumlarının katılımcıları ile CBDC projesini geliştirmeye devam ettiğini söyledi.

Duyuruya göre, merkez bankası şu anda tasarıma ve ana özelliklere bağlı olarak üç olası CBDC seçeneğini değerlendiriyor ve geliştiriyor.

İlk seçenek, akıllı sözleşmeler aracılığıyla “programlanmış” paranın olası işlevselliği ile perakende gayri nakdi ödemeler için e-Grivna’yı açıklar. NBU, perakende bir e-Grivnası’nın hedeflenen sosyal ödemelerin uygulanmasına ve idareye yönelik devlet harcamalarının azaltılmasına olanak sağlayacağını söyledi.

İkinci CBDC seçeneği, kripto para birimi değişimi, ihraç ve diğer sanal varlık işlemleriyle ilgili işlemlerde kullanılmak üzere e-Grivna’yı öngörmektedir. Duyuruda, “e-Grivnası, Ukrayna’daki sanal varlıklar pazarı için kaliteli altyapı geliştirmenin temel unsurlarından biri haline gelebilir” ifadeleri yer alıyor.

Üçüncü seçenek, daha hızlı, daha ucuz ve daha şeffaf küresel işlemler sağlamak için sınır ötesi ödemeleri etkinleştiren e-Grivna’yı içerir.

NBU ödeme sistemleri ve yenilikçi geliştirme departmanı direktörü Oleksii Shaban yaptığı açıklamada, “e-Grivna’nın geliştirilmesi ve uygulanması, Ukrayna’nın ödeme altyapısının evriminde bir sonraki adım olabilir” dedi. Ukraynalı bir CBDC’nin ekonomik güvenliği sağlama ve devletin parasal egemenliğini güçlendirmenin yanı sıra sürdürülebilir ekonomik büyüme üzerinde olumlu bir etkisi olabileceğini de sözlerine ekledi.

İlişkili: Rusya, Çin ile uluslararası anlaşmalar için CBDC’yi kullanmayı hedefliyor

Duyuruya göre, Ukrayna Fikri Mülkiyet Enstitüsü, Ekim 2022’de NBU için “e-hryvnia” ticari markasını tescil ettirdi.

Daha önce bildirildiği üzere NBU, son yıllarda bir CBDC yayınlama olasılığını aktif olarak inceliyor, blockchain geliştiricilerini işe alıyor ve Stellar Development Foundation gibi büyük endüstri projeleriyle işbirliği yapıyor.

Düzenleyiciye göre NBU, 2018’de blockchain tabanlı perakende ödemeler için e-Grivnası çıkarmak için bir pilot proje başlattı.