Skip to main content
Kripto Haberleri

“Uzmanlar” Kriptoyu Tamamen Yanlış Alıyor

Yazan Aralık 29th, 2021Yorum Yazılmamış

Bitcoin yaklaşık bir ay önce, 17 Aralık’ta yaklaşık 20.000 dolar ile zirveye ulaştı. Yazdığım gibi, kripto para birimi 11.000 doların altında… yaklaşık% 45’lik bir kayıp. Bu daha fazla. 150 milyar dolar kayıp piyasa değeri içinde.

Kripto-yorumculukta dişlerin çok fazla elle sıkma ve gıcırdatma işareti. Boyun-boyun, ama sanırım “sana söylemiştim” kalabalığı “bahane üretenlere” üstünlük sağlıyor.

Olay şu: Bitcoin’de gömleğinizi kaybetmediyseniz, bunun hiçbir önemi yoktur. Ve muhtemelen, basında görebileceğiniz “uzmanlar” size nedenini söylemiyor.

Aslında, Bitcoin’in çöküşü harika… çünkü bu, kripto para birimlerini düşünmeyi tamamen bırakabileceğimiz anlamına geliyor.

Bitcoin’in Ölümü…

Bir yıl kadar sonra, insanlar şu anda olduğu gibi markette veya otobüste bitcoin hakkında konuşmayacaklar. İşte nedeni.

Bitcoin haklı hayal kırıklığının ürünüdür. Tasarımcısı, kripto para biriminin hükümetin dolar veya euro gibi itibari para birimlerini kötüye kullanımına bir tepki olduğunu açıkça söyledi. Sınırlı sayıda olduğu için, bunların edilemeyen sanal bir para birimine dayalı bağımsız, eşler arası bir ödeme sistemi sağlaması gerekiyordu.

Bu rüya uzun zaman önce ham spekülasyonlar lehine püskürtülüp atıldı. İronik bir şekilde, çoğu insan bitcoin’i önemsiyor çünkü daha fazla itibari para almanın kolay bir yolu gibi görünüyor! Sahibi değiller çünkü pizza ya da benzin almak istiyorlar.

Elektronik işlem yapmanın korkunç bir yolu olmasının yanı sıra – acı verici derecede yavaş – Bitcoin’in spekülatif bir oyun olarak başarısı onu bir para birimi olarak işe yaramaz hale getirdi. Bu kadar hızlı takdir ediyorsa neden harcasınlar ki? Hızla değer kaybettiğinde kim kabul eder ki?

Bitcoin aynı zamanda önemli bir kirlilik kaynağıdır. Sadece bir işlemi işlemek için 351 kilowatt-saat elektrik gerekir – bu da atmosfere 172 kilogram karbondioksit salır. Bu, bir yıl boyunca bir Amerikan hanesine güç sağlamak için yeterli. Bugüne kadar tüm bitcoin madenciliği tarafından tüketilen enerji, bir yıl boyunca neredeyse 4 milyon ABD hanesine güç sağlayabilir.

Paradoksal olarak, Bitcoin’in eski moda olarak başarısı spekülatif oyun – öngörülen özgürlükçü kullanımları değil – hükümetin çöküşünü çekti.

Çin, Güney Kore, Almanya, İsviçre ve Fransa bitcoin ticaretini yasakladı veya sınırlamaları uyguluyor veya düşünüyor. Çok sayıda hükümetler arası kuruluş, bariz balonu dizginleyemek için birlikte hareket edilmesi çağrısında bulundu. Bir zamanlar bitcoin tabanlı finansal türevleri onaylaması muhtemel görünen ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu şimdi tereddütlü görünüyor.

Ve Investing.com göre: “Avrupa Birliği, sanal para platformlarında kara para aklama ve terörizmin finansmanını önlemek için daha katı kurallar uyguluyor. Ayrıca kripto para birimi ticaretiyle ilgili sınırları da araştırıyor.”

Bir gün işlevsel, yaygın olarak kabul gören bir kripto para birimi görebiliriz, ancak bitcoin olmayacaktır.

… Ancak Kripto Varlıklar için Bir Destek

İyi. Bitcoin’i aşmak, kripto varlıkların gerçek değerinin nerede olduğunu görmemizi sağlar. Şöyle olacak.

New York metro sistemini kullanmak için jetonlara ihtiyacınız vardır. Başka bir şey satın almak için bunları kullanamazsınız… her ne kadar siz Olabilir Metroyu senden daha çok kullanmak isteyen birine sat.

Aslında, metro jetonları sınırlı miktarda olsaydı, onlar için canlı bir pazar ortaya çıkabilirdi. Hatta başlangıçta maliyetinden çok daha fazlasıyla ticaret yapabilirler. Her şey ne kadar insanın olduğuna bağlı. istemek Metroyu kullanmak için.

Bu, özetle, bitcoin dışındaki en umut verici “kripto para birimleri” için senaryodur. Onlar para değil, onlar. Belirteç -leri – “kripto jetonları”, eğer istersen. Bunlar genel para birimi olarak kullanılmaz. Sadece tasarlandıkları platformda iyidirler.

Bu platformlar değerli hizmetler sunarsa, insanlar bu kripto jetonlarını isteyecek ve bu da fiyatlarını belirleyecektir. Başka bir deyişle, kripto jetonları, insanların ilişkili platformlarından kendileri için elde edebileceğin şeylere değer verdiği ölçüde değere sahip olacaktır.

Bu onları. gerçek varlıklarile içsel değer – çünkü insanların değer verdiği bir şey elde etmek için kullanılabilirler. Bu, bu tür kripto jetonlarına sahip olmaktan güvenilir bir gelir veya hizmet akışı bekleyebileceğiniz anlamına gelir. Kritik olarak, bir hisse senedinin fiyat/kazanç oranını (P/E) hesapladığımızda yaptığımız gibi, gelecekteki getiri akışını kripto jetonunun fiyatına göre ölçebilirsiniz.

Buna karşın Bitcoin’in içsel bir değeri yoktur. Sadece bir bedeli var. – arz ve talep tarafından belirlenen fiyat. Gelecekteki gelir akışlarını üretemez ve bunun için bir P/E oranı gibi bir şey ölçemezsiniz.

Bir gün değersiz olacak çünkü sana gerçek bir şey getirmeyecek.

Ether ve Diğer Kripto Varlıkları Gelecek

Kripto jetonu eter emin Görünü -yor Para birimi gibi. ETH kodu altında kripto para borsalarında işlem gören şirkettir. Sembolü Yunan büyük harf Xi karakteridir. Bitcoin’e benzer (ancak daha az enerji yoğun) bir süreçte mayınlı.

Ama eter bir para birimi değildir. Tasarımcıları bunu “dağıtılmış uygulama platformu Ethereum’u işletmek için bir yakıt” olarak tanımlıyor. Platformun müşterileri tarafından istenen işlemleri yürüten makinelere yapılan bir ödeme şeklidir.”

Ether belirteçleri, dünyanın en gelişmiş dağıtılmış hesaplama ağlarından birine erişmenizi sağlayan bir ağdır. Büyük şirketlerin pratik, gerçek dünya kullanım alanları geliştirmek için birbirlerinin üzerine düşmeleri çok umut verici.

Çünkü onu takas eden çoğu insan gerçek amacını gerçekten anlamıyor veya umursamıyor, eter fiyatı son haftalarda bitcoin gibi köpürmüş ve köpürmüş.

Ancak sonunda, eter, insanlar için “satın alabileceği” hesaplama hizmetlerine olan talebe bağlı olarak istikrarlı bir fiyata geri dönecektir. Bu fiyat temsil edecek gerçek değer gelecekte fiyatlanabilecek. Bunun için bir vadeli işlem piyasası ve borsada işlem gören fonlar (ETF’ler) olacak, çünkü herkes zaman içinde temel değerini değerlendirmenin bir yolunu bulacak. Tıpkı hisse senetlerine yaptığımız gibi.

Bu değer ne olacak? Hiçbir fikrim yok. Ama bitcoin’den çok daha fazlası olacağını biliyorum.

Tavsiyem: Bitcoin’inizden kurtulun ve bir sonraki dipte eter satın alın.