Skip to main content
Kripto Haberleri

Voyager, Gizli Ücretler Talep Ettiği İçin Toplu DavaYla Hedef Alındı

Yazan Aralık 30th, 2021Yorum Yazılmamış

Birden fazla borsada kripto para birimlerine eşzamanlı erişim sunan bir kripto para brokeri olan Voyager Digital, bazı yasal sorunlarla karşılaştı. Şimdi şirketin işlemlerden gizli ücretler alarak müşterileri yanılttıklarına dair bir davayla karşı karşıya. Voyager, suçlamaların ranza olduğunu ve konuyla “uygun yasal kanallardan” ilgilenmeyi planladığını söyledi.

Voyager’a Karşı Dava

Bloomberg’in bildirdiği gibi, dava Noel arifesinde Miami’deki federal mahkemede açıldı. Voyager’ın platformlarındaki her ticaretin sürecine “gizli komisyonlar” entegre ettiğini iddia ediyor. Bu, şirketin web sitesinde yer aldığı “komisyonsuz” ticaret vaadiyle çelişecektir. Kabul, şirket “diğer ücretlerin geçerli olabileceğini” açıklığa kavuşturmaktadır.

Dava, bu komisyonların aslında rakip platformlar tarafından açıklananları aştığını iddia ediyor. Davadaki davacı Mark Cassidy Bloomberg’e verdiği demeçte, şirketin “insanları bir seferde küçük parçalara ayırdığını” söyledi.

Cassidy, Robinhood ile kripto ticaretine başladığını, ancak SEC’in hakkındaki iddialar nedeniyle platformu terk ettiğini söyledi. Robinhood’un davası, hisse senedi siparişlerini Wall Street ticaret firmalarına sattığını açıklamadığını iddia ediyor. Komisyon, bunun müşterilerin diğer brokerlara daha düşük fiyatlarla işlem yapmasına neden olduğunu iddia ediyor. Komisyoncu, Aralık 2020’de 65 milyon dolar ceza ödeyerek davayı çözmeyi kabul etti.

Davacı kısa bir süre sonra Voyager’a taşındı, ancak bazı müşteri yorumlarını okuduktan sonra hizmetlerinde gizli ücretlerden şüphelenmeye başladı. Bu deneyim onu kripto ticaretinden tamamen uzaklaştırdı.

İki uzman da iddialarını doğrulamaya istekliydi. Cypherblade’in baş araştırmacısı Richard Sanders ve Castell Consulting’in başkanı Stephen Castell konuyla ilgili ön analizler yaptılar. Castell, platformun kullanıcılarına 1 milyar doların üzerinde zarar vermiş olabileceğini öngördü.

Davanın filer’i Adam Moskowitz, “Bu uzmanların bize gösterdiği şey, Voyager’ın bir şekilde bir karnaval gibi kurulduğu ve her tüketicinin kaybedeceğidir.” dedi.

Düzenlemeler Neden Önemlidir?

Voyager ve Robinhood’un davaları Capitol Hill’deki daha kripto şahin politikacılara kredi veriyor. Sektör muazzam bir fırsat sunarken, yeterli düzenleme olmaması yatırımcıları öngörülemeyen finansal zararlar ve dolandırıcılık riskiyle karşı karşıya bırakmaktadır.

Voyager’ın İletişim Başkanı Michael Legg iddiaları tamamen reddediyor. “Kesinlikle sahte ve hiçbir değeri olmayan” olduklarını söyledi.

En son makalelerimizden haberdar olun