Skip to main content
Kripto Haberleri

Wall Street Trader’dan Bitcoin, ETH, Altcoin, Metaverse ve NFT Tahminleri!

Yazan Ocak 5th, 2022Yorum Yazılmamış

Kriptodaki rekor büyümeden sonra, yatırımcılar hala gelişmekte olan endüstri için 2022’nin neler sakladığını görmek için sabırsızlanıyor. Bitcoin (BTC), 2021’de yıllık %27 artışla S&P 500 dahil olmak üzere büyük risk varlıklarını geride bırakarak %60 kazandı. Geleceğe bakıldığında, yatırımcılar ve analistler, kriptonun kurumsal ve bireysel olarak benimsenmesi konusunda iyimser olmaya devam ediyor. Ancak hızla yayılan Omicron varyantı ve küresel merkez bankalarının sıkı para politikaları, büyük kripto varlıklarının performansına ilişkin görüşü bulanıklaştırdı.

Kripto firmaları Enigma Securities ve OkCoin Securities’in CEO’su olarak görev yapan eski Wall Street tüccarı Wilfred Daye, yaklaşan kripto piyasasıyla ilgili görüşlerini açıklıyor ve soruları yanıtlıyor.

Kripto piyasasının son yılına kısa bir bakış

ABD’de, Federal Rezerv’in bu çeyrekte tahvil alımlarını kesmesi ve yaklaşık kırk yılın en yüksek enflasyon rakamının ardından Mart başında potansiyel olarak faiz oranlarını yükseltmesi bekleniyor. Bu, kripto piyasası için büyük bir ters rüzgar olarak görülüyor ve bazıları başka bir uzun düşüş öngörüyor.

Öte yandan, artan sayıda yatırımcı arasında bir ayrışma öngörüyor. Bitcoin ve merkezi olmayan finans (DeFi) ve Fungible Token (NFT) gibi kazançlı faaliyetleri güçlendiren protokol belirteçleri. Örneğin, yerel Ethereum belirteci (ETH) çok daha iyi performans gösterdi Bitcoin geçen yıl %392 getiri ile. CoinGecko verilerine göre Solana (SOL) ve Avalanche (AVAX) dahil olmak üzere diğer akıllı sözleşme platformları da geçen yıl sırasıyla yaklaşık %9,568 ve %3,111 oranında iyi ödüller elde etti.

Wilfred Daye’in Bitcoin ve altcoinler hakkındaki görüşleri

Piyasa kırmızı bir denizdeyken, çoğu kişi başka bir çok yıllı kripto kışı öngörüyor. Mevcut piyasa ortamını nasıl anlamlandırıyorsunuz?

Bir kripto kışı görmüyorum. Son zamanlardaki hisse senedi ve kripto piyasası hareketleri, Covid-19’un yeni Omicron varyantı ve Federal Rezerv’in düşük likidite tatiline girerken yıl sonu karlarıyla birleşen şahin görüşleri nedeniyle makro riskten kaçınma duyarlılığının sonucudur. Temel olarak, kripto ile ilgili hizmet teklifleri başlatan bölgesel bankalar arasındaki artan rekabetin kanıtladığı gibi, kripto pazarında önemli kurumsal katılım görüyoruz. NFT’ler ve meta veri deposu, blok zinciri etkin bir ekonomiye ek kullanım durumları ekler.

Önümüzdeki yıl için piyasa görünümünüz nedir? Herhangi bir fiyat tahmini Bitcoin ve ETH? 2022 için radarınızda yüksek olan bazı güvenilir jetonlar nelerdir?

Ethereum, 2022’nin ikinci yarısında Proof of Stake’e geçerken, ETH’yi lider bir katman protokolü olarak görmeye devam ediyorum. ETH İş Kanıtı (PoW) madencileri aşamalı olarak kullanımdan kaldırıldığından, ETH staking getirisinin daha da yükselmesini ve yatırımcılar için daha çekici bir faiz getiren araç sunmasını bekliyorum. Tüm tahminler yanlış olabilir, ancak sadece eğlence için: ETH’nin yıllık %85-90 volatilitesi, ETH için 7.500 $ artış ve 2.400 $ düşüş; BTC’nin oynaklığı daha düşük, 80.000 dolar arttı ve 30.000 dolar düştü.

Meta veri tabanındaki Facebook güdümlü patlamayı nasıl görüyorsunuz? Milyonlarca dolara satılan dijital arazi parsellerini gören en son sanal arazi gaspına ne dersiniz?

Metaverse’in yeni nesil bir sosyal medya, akış ve oyun platformu olacağını düşünüyorum. Para kazanmak için toplam adreslenebilir tüketici harcaması yaklaşık 8 trilyon dolar. Gayrimenkul gibi dijital koleksiyonlar ve NFT’ler yeni nesil bir metaverse haline gelecek, ancak yakın zamanda fiziksel öğeleri önemli ölçüde değiştirmeyecekler.

Bazı son kongre oturumları göz önüne alındığında, kripto düzenlemesi ön planda. Sektörün düzenlenmesi söz konusu olduğunda yasa koyucuların ve politika yapıcıların odak noktası sizce ne olmalı?

Düzenleme, sürekli gelişen kripto para birimi ve blok zinciri endüstrisini yakalamaya devam ediyor. Stablecoin düzenlemesi, odaklanılması gereken en önemli alanlardan biridir. 2021’de, halka açık blok zincirindeki stablecoin’e göre ayarlanmış işlem hacmi 5 trilyon doların üzerindeydi. USDC gibi düzenlenmiş stabilcoinler tarafından desteklenen stablecoin piyasa değerinin 2022 yılına kadar 0,5 trilyon doları aşmasını bekliyorum.

2022 için radarınızda yer alan kriptoyla ilgili bazı önemli temalar ve olaylar nelerdir?

Spot kripto EFT

Ethereum Mainnet, Beacon Chain ile ‘birleşecek’

DeFi ve stablecoin varlık kompleksi hakkında düzenleme

Alternatif Ticaret Sisteminde menkul kıymet tokenlerinin ihracı ve ticareti

Tüketici ürünü olarak kripto stake etme

Kripto şirketi M&A