Skip to main content
Kripto Haberleri

Wintermute, Major Defi Hack’te 160 Milyon Dolar Kaybetti

Yazan Eylül 21st, 2022Yorum Yazılmamış

Büyük likidite sağlayıcısı Wintermute, son aylarda bir güvenlik ihlali yaşayan en son kripto para birimi şirketi oldu.

“Beyaz Şapkalı” Bir Hack Olarak Davranılacak Saldırı

Bu sabah erken saatlerde Wintermute CEO’su Evgeny Gaevoy haberi paylaşmak için Twitter’a gitti. Gaevoy bir dizi tweet’te yalnızca DeFi protokollerinin etkilendiğini açıkladı. CeFi ve OTC faaliyetleri çalışır durumda kalır. 13 işlemde 160 milyon USD’nin biraz üzerinde bir miktar süzülen yaklaşık 90 varlık ele geçirildi.

Daha fazla incelemenin ardından, blockchain güvenlik firması Cerik, saldırının büyük olasılıkla Küfür Cüzdanındaki bir ihlalden kaynaklandığını belirledi. Küfür, rastgele cüzdan adresleri oluşturmak için kullanılan bir araçtır. Çok sayıda kullanıcı cüzdanını hızlı bir şekilde oluşturmak için faydalı olsa da, bu adreslerin zaman içinde ihlal edilmesi giderek daha kolay hale geliyor. İlginç bir şekilde, DeFi değişim toplayıcısı 1Inch, saldırıdan bir hafta önce bu kusuru keşfetti ve bildirdi.

Bilgisayar korsanı daha sonra Profanity aracı kullanılarak oluşturulan güvenliği ihlal edilmiş Ethereum cüzdanlarından 3,3 milyon USD daha yağmalamaya devam etti.

Bir Twitter blok zinciri uzmanı, birkaç saat sonra bilgisayar korsanının cüzdan adresini buldu. Cüzdan, bilgisayar korsanının çalınan fonların yarısından fazlasını Eğri likidite havuzuna zaten aktardığını gösterdi.

Wintermute CEO’su Korkuları Bastırıyor

Durumun ciddiyetine rağmen CEO Gaevoy, kullanıcılara saldırının şirketin operasyonlarını aksatmayacağına dair güvence verdi. Gaevoy’a göre, Wintermute’un özsermayede kalan çalıntı miktarın çok üzerinde bir miktarı var. CEO, şirketle maddi bir anlaşması olan tarafların fonlarının bozulmadan kaldığını açıkladı.

CEO daha sonra, kullanıcıların şirketin konumundan rahatsız olmaları durumunda kredilerini geri almayı seçebileceklerini ekledi.

Son olarak Gaevoy, Wintermute’un ihlali etik bir saldırı olarak ele alacağını belirtti ve bilgisayar korsanını kendileriyle iletişime geçmeye teşvik etti.

Wintermute, bu yıl hacklenen kripto firmalarının sürekli uzayan listesinde Nomad, Harmony ve Crema Finance’e katıldı. Ağustos ayının ortalarında CNBC, bilgisayar korsanlarının yalnızca 2022’de yaklaşık 2 milyar USD çaldığını bildirdi.

En son makalelerimizle güncel kalın