Skip to main content
Kripto Haberleri

Yeni Başlayanlar İçin Bitcoin Madenciliği Adım Adım Kılavuzu

Yazan Aralık 29th, 2021Yorum Yazılmamış

Bitcoin Mining, her blockchain’de gerçekleşen işlemleri doğrulama eylemidir. Bu, her işlem için geçerlilik sağlar ve ardından hareketi herkesin görmesi için eş-2 eş ağı boyunca herkese açık olarak paylaşır. Bitcoin madencileri, bir blok zinciri oluşturmak için bir bloğa eklenmeden önce her işlemin doğrulanmasından ve valediction’ından sorumlu kişilerdir. Bir madenci blockchain’e bir sonraki bloğu yerleştirdikten sonra, genellikle bitcoin şeklinde bir ödül talep edebilir. Matematiksel hesaplamalar ne kadar çok çözülürse, ödül o kadar fazla olur.

Bitcoin madenciliğine katılmak için profesyonel bir yazılım geliştiricisi veya kodlayıcı olmanıza gerek yoktur. Aşağıda, bir Bitcoin madenciliğine yeni başlayanlar için adım adım takip etmesi kolay bir kılavuz verilmiştir.

Bitcoin Madencilik Donanımı Alıp Alın

Bitcoin madencilik donanımı
Madencilikte daha yüksek hesaplama gücü kullanıldıkça madencilik dünyası giderek daha karmaşık hale geliyor. Madencilik seviyesi ne kadar yüksek olursa, donanıma yapılan yatırım çok yüksek olduğu için kar elde etmek o kadar zordur. Bitcoin madenciliği çok rekabetçidir ve bir donanıma yatırım yapmadan önce yeterli araştırma yapmanız gerekir. Daha önce Bitcoin madenciliği yapmak için kişisel CPU’nuzu kullanmak mümkündü, ancak madencilikteki karmaşıklıkla, bu yöntem artık geçerli değil. Asıl amacı bitcoin madenciliği olan özel olarak oluşturulmuş bir bilgisayar satın almanız gerekir.

Bitcoin Cüzdanı Alın

Bitcoin Cüzdan
Dijital para biriminizi saklamak için yerel veya çevrimiçi tabanlı bir cüzdana sahip olmanız gerekir. Cüzdan, genel cüzdan adresi ve dikkat etmesi gereken en önemli ayrıntılar olan özel bir anahtar veya şifre ile birlikte gelir. Cüzdanınız kendi kendine barındırılıyorsa, yatırımınızı kaybetmenizi önlemek için wallat.dat dosyasının bir kopyasına ihtiyacınız vardır. Makinenize talihsiz bir şey olursa yedek cüzdan görevi görür. Hatta mobil cihazları için cüzdan bile alabilirsiniz. Şiddetle tavsiye edilen cüzdan, kendi kendine barındırılan veya yerel olarak üretilen cüzdandır.

Katılmak için bir havuz bulun

Madencilik Havuzu
Bir madencilik havuzuna katılmanız veya tek başınıza madencilik yapmayı seçmeniz önerilir. Madencilik havuzu, kaynakları paylaşmak ve ödülleri paylaşmak için bir araya gelen bir grup madencidir. Havuz, daha fazla sonuç elde etmek için bilgi işlem gücünüzü birleştirdiğinizde daha hızlı dönüşler garanti eder. Her havuzun kendi kuralları, ödül yöntemi ve madencilik için alınan ücret vardır. İhtiyaçlarınıza en uygun olanı bulmanız gerekiyor. Madencilik tek başına karmaşıktır ve yatırımdan asla geri dönüş yapamayabilirsiniz.

Bilgisayarınız için Bir Madencilik Yazılımı Alıp Alın

Madencilik Havuzu
Kullandığınız donanıma bağlı olarak çeşitli ücretsiz madencilik programları vardır. Madencilik programı donanımınızı izlemeye ve denetlemeye yardımcı olur. Bazı yaygın madencilik programları CGminer, BFGminer ve EasyMiner’dır. Bir havuzdaysanız, havuzunuzu programınıza bağlarken onlara danışmanız önerilir. Programlar bir komut satırında çalışır ve düzgün başlatılır şekilde bir toplu iş dosyası gerektirebilir.

Maden
Ne de olsa gitmeye hazırsın. Madencilik programınızı çalıştırın ve havuzunuzun kullanıcı adını ve şifresini girerek başlayın. Madenci çalışırken makinenizin yavaşlediğini fark edeceksiniz.

Yazılım donanımınızı ısıttığından sıcaklıkları yakından izlemek çok önemlidir. SpeedFan gibi bazı programlar sıcaklığı kontrol altında tutabilir. Çalışmaya başlamadan önce yatırımınızı tam anlamıyla havaya uçurma riskini almak istemezsiniz. Bir süre sonra, yatırımınızın devam etmeye değer olup olmadığını görmek için ne kadar yaptığınızı kontrol etmelisiniz.