Skip to main content
Kripto Haberleri

Yeni Başlayanlar İçin Blockchain Sözlüğü

Yazan Aralık 24th, 2021Yorum Yazılmamış

B

Blok zinciri terminolojisi, özellikle ilk aşamalarındaysanız, anlamak için bir başarı olabilir.
İşte Web3’ün heyecan verici sınırında gezinmenize yardımcı olacak bir blockchain kılavuzu.

Cüzdan Adresi Nedir?
Bir blok zinciri ağında işlem göndermek ve almak için kullanılır. Adres, taranabilir bir QR kodu olarak da gösterilebilen alfasayısal bir karakter dizisidir.

Airdrop Nedir?
Cüzdan adreslerine kripto para veya jeton göndermek için kullanılan jeton dağıtım yöntemi. Airdrop’lar bazen yeniden paylaşımlar, yönlendirmeler veya uygulama indirmeleri gibi basit görevler karşılığında pazarlama amacıyla kullanılır.

Air-gapping Nedir?
Cihazın internete veya diğer açık ağlara bağlanmadığı bilgisayarların güvenliğini sağlamak için bir yöntem.

Altcoin Nedir?
Bitcoin’e alternatif herhangi bir dijital para birimi. Birçok altcoin, Bitcoin’in küçük değişikliklerle (örneğin, Litecoin) çatallarıdır [tanımı için aşağıya bakın].

AML Nedir? (Kara Para Aklamayı Önleme)
Kara Para Aklamanın Önlenmesi. Suç örgütlerinin veya bireylerin kripto para birimleri aracılığıyla para aklama potansiyelini azaltmak için çıkarılan bir dizi uluslararası yasa.


API Nedir? (Uygulama Programlama Arayüzü)
Uygulama programlama Arayüzü. İki ayrı uygulamanın birbiriyle iletişim kurmasını sağlayan bir yazılım aracısı. API’ler, çeşitli bileşenler arasındaki iletişim yöntemlerini tanımlar.


ASIC Nedir? (Uygulamaya Özel Entegre Devre)
Uygulamaya Özel Entegre Devre. ASIC’ler, belirli bir görevi yapmak için tasarlanmış silikon çiplerdir. Kripto para madenciliği için ASIC kullanımında, ASIC bir karma algoritmaya yerleştirildiğinde istenen çözümü sağlayan değerleri bulmak için bir hesaplama yapacaktır.

Bitcoin Nedir? (BTC)
Proof of Work blok zincirine dayanan ilk kripto para birimi. Bitcoin, 2009 yılında gerçek kimliği bilinmeyen bir kişinin takma adı olan Satoshi Nakomoto tarafından yaratıldı ve kripto para birimi kavramı, “Bitcoin: Eşler Arası Elektronik Nakit Sistemi” başlıklı bir beyaz kağıtta özetlendi.

Blockchain Nedir?
Blok adı verilen paketlerde değiştirilemez, dijital olarak kaydedilmiş verilerden oluşan bir konsensüs dijital defteri. Her blok, bir kriptografik imza kullanılarak bir sonraki bloğa “zincirlenir”. Bu, blok zincirlerinin uygun izinlere sahip herkes tarafından paylaşılabilen ve erişilebilen bir defter gibi davranmasını sağlar.

Blok Height Nedir?
Blok zincirinde birbirine bağlı blokların sayısı. Örneğin, Yükseklik 0, Genesis Bloğu olarak da adlandırılan ilk blok olacaktır.

Blok Reward Nedir?
Bir işlem bloğunu başarıyla hash ettikten sonra madenciye verilen ödül. Blok ödülleri, madeni para ve işlem ücretlerinin bir karışımı olabilir. Kompozisyon, söz konusu kripto para birimi tarafından kullanılan politikaya ve tüm madeni paraların hali hazırda başarılı bir şekilde çıkarılıp çıkarılmadığına bağlıdır. Bitcoin ağı için mevcut blok ödülü, blok başına 12,5 bitcoindir.

Bounty / Bug Bounty Nedir?
Belirli bir görevin tamamlanması için ödenen bir ödül. Görevler, kod güvenlik açıklarını belirleme, içerik oluşturma, tasarım çalışması, araştırma, çeviriler, sosyal etki ve daha fazlasını içerir.

Client Nedir?
Yerel bir bilgisayar aracılığıyla bir blok zincirine erişen ve işlemlerin işlenmesine yardımcı olan yazılım. Bir istemci genellikle bir kripto para birimi yazılım cüzdanı içerir.

Coin Nedir?
Bir madeni para veya altcoin, kendi bağımsız blok zinciri aracılığıyla oluşturulan dijital varlık değerinin bir temsilidir.

Cold Wallet Nedir?
Hiçbir zaman internete bağlı olmayan çevrimdışı bir cüzdan. Bu cüzdanlar, kripto para birimlerinin çevrimiçi saldırıya uğramasını önler.

Confirmation / Block Confirmation Nedir?
Onay, ağın blok zinciri işlemini doğruladığı anlamına gelir. Bu, bir Proof of Work sisteminde (örneğin, Bitcoin) madencilik olarak bilinen bir süreç aracılığıyla gerçekleşir. Bir işlem başarıyla onaylandıktan sonra teorik olarak geri alınamaz veya çifte harcanamaz. Bir işlemin ne kadar çok onayı varsa, çift harcama saldırısı yapmak o kadar zorlaşır.

Consensus Nedir?
Dağıtılmış defter kullanımının sürdürülmesinden sorumlu olan akranlardan oluşan bir grup tarafından kullanılan süreç. Defter içeriğinin kullanımı konusunda fikir birliğine varmanın yolu.

Cryptocurrency Nedir?
Matematiğe dayalı ve para birimlerinin oluşturulmasını düzenlemek ve fon transferini doğrulamak için şifreleme tekniklerini kullanan dijital para birimi. Kripto para birimleri bir merkez bankasından bağımsız olarak çalışır.

Cryptography Nedir?
Kod kullanarak güvenli iletişim için bir yöntem. Simetrik anahtarlı kriptografi, kripto para birimlerinin transferi için çeşitli blok zincir ağları tarafından kullanılır. Cüzdanlar için oluşturulan blok zinciri adresleri, kripto para biriminin transferine izin veren özel anahtarlarla eşleştirilir. Eşleştirilmiş genel ve özel anahtarlar, fonların kilidinin açılmasına izin verir.